Російський рубль уперше за півтора року пробив психологічну позначку в 100 рублів за 1 долар США. Причиною падіння економісти називають великі витрати федерального бюджету на продовження повномасштабної війни проти України, погіршення зовнішньоторговельного балансу і низький попит на російську валюту.
Крім цього, через антиросійські санкції істотно скоротився експорт енергоносіїв (нафти і газу), який був основним джерелом надходження іноземної валюти в РФ, що також вплинуло на курс російського рубля.
Своєю чергою, обвал російської валюти спричинив зростання цін практично на всі товари, насамперед на продукти харчування, що вдарило вже по кишенях простих росіян.
Круте піке російського рубля
Станом на 17 серпня, курс російського рубля щодо долара США становив 94,21 рубля за один американський долар. 12 серпня курс опустився до рекордних значень: на той момент один долар коштував рівно 100 рублів, євро — 109 рублів 64 копійки.
14 серпня долар перевалив за 100 рублів (101,5 руб.), а євро — за 111 рублів. У російських ЗМІ зазначають, що такого курсу не було з березня 2022 року. Як повідомляє Bloomberg, раніше російський рубль увійшов до першої трійки найслабших валют світу: попереду “дерев’яного” лише турецька ліра та аргентинський песо.
“Знецінюються всі рублеві активи. Плюс, за курсом обов’язково — це закон економіки — слідом іде інфляція. Це означає, що буде розганятися інфляція. Цифра, що на цей рік інфляція буде 4-5-6% — це курам на сміх. Буде навіть не 14. Якщо курс буде 95, то я прогнозую інфляцію 18%”, — заявив економіст, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Для стабілізації національної валюти банк “Россия”, який є центральним банком РФ, підняв облікову ставку з 8,5% до 12%. Політтехнолог Михайло Шейтельман вважає, що в такий спосіб Центробанк РФ розраховує “розвернути курс рубля”, однак, за його словами, це вже неможливо.
“Їм (владі РФ — ред.) це вдалося, замість 101 рубля долар коштував 96 рублів. Але знаєте скільки це проіснувало? Три години. Через три години курс став 99. Чому це добре для нас? Чому це добре для всього світу? Тому, що підвищення облікової ставки, яке покликане зупинити інфляцію, ускладнює бізнес. Тобто це призводить до спаду економіки російської федерації. А оскільки рубль не відреагував, буде наступне: і спад економіки, і інфляція. Все в одному. Всі хороші новини про економіку Росії трапилися одночасно”, — підкреслив експерт.
Крім цього, на тлі падіння рубля Міністерство фінансів РФ скасувало заплановані аукціони з розміщення облігацій федеральної позики (ОФЗ). У Мінфіні пояснили, що це рішення пояснюється “збільшеною волатильністю на фінансових ринках” і необхідністю “сприяння стабілізації ринкової ситуації”. Востаннє Мінфін РФ скасовував заплановані первинні аукціони з розміщення ОФЗ з аналогічної причини в жовтні 2022 року.
16 серпня президент Росії Володимир Путін провів екстрену нараду за участю глави Центробанку Ельвіри Набіулліної і міністра фінансів Антона Силуанова, присвячену обговоренню посилення валютного контролю, після того як різке підвищення облікової ставки Центробанком РФ не змогло зупинити падіння рубля.
За підсумками зустрічі стало відомо, що російська влада зараз розробляє неформальні заходи контролю за рухом капіталу. Зокрема, Кремль утримається від посилення обмежень на рух капіталу і замість цього підготує рекомендації для експортерів, щоб переконати їх відмовитися від більшої частини своїх іноземних доходів для стабілізації рубля.
Так, для великих експортерів планують запровадити обов’язковий продаж валютної виручки, включно з переказами у твердій валюті, такими як виплата дивідендів і кредити. При цьому, залежно від того, як йтимуть справи з курсом рубля, формальний контроль за рухом капіталу все ще може бути задіяний.
Читайте також: Ослаблення рубля: причини та наслідки крутого піке російської валюти (ВІДЕО)
Зростання цін на продукти
Падіння курсу російського рубля спричинило зростання цін практично на всі види товарів, включно з харчовими продуктами. Причому, ціни збільшилися практично на всі види продукції.
Так, у Томській області ціни на продукти харчування за липень зросли на 1,6%. Ослаблення курсу рубля призвело до подорожчання імпорту овочів і фруктів, зростання витрат птахівничих підприємств і цін на упаковку.
Крім цього, на вартість овочів вплинуло те, що на складах стали закінчуватися запаси врожаю минулого року, і зросла частка імпортної продукції.
У Краснодарському краї, згідно з даними банку “Россия”, річний темп приросту цін на продовольчі товари в липні зріс і становив 4,5% після 1,27% у червні. Основний внесок зробила динаміка цін на плодоовочеву продукцію.
За інформацією регулятора, ослаблення рубля позначилося на зростанні витрат сільгоспвиробників (на імпортне насіння, засоби захисту рослин), а також на цінах імпортних овочів і фруктів. У результаті картопля і виноград подорожчали, зростання цін на капусту, апельсини, банани прискорилося, а зниження цін на яблука сповільнилося в річному вираженні.
У Центробанку зазначають, що збільшилися витрати тваринницьких господарств на імпортні кормові добавки, обладнання та запчастини. На птахофабриках активно проводили заходи із санобробки, що також потребувало додаткових витрат.
У результаті прискорилося річне зростання цін на куряче м’ясо, свинину, стегенця, яйця. Зросли витрати м’ясокомбінатів і виробників напівфабрикатів на сировину. Як наслідок, подорожчали в річному вираженні фарш, пельмені, манти, равіолі.
Підвищення цін на продовольство призвело до збільшення витрат кафе і ресторанів, і річне зростання цін в організаціях громадського харчування прискорилося.
У Ростовській області з 8 по 14 серпня спостерігалося зростання цін на свинину, курятину, яблука, гречку і соняшникову олію. Так, свинина подорожчала на 1,54%, а м’ясо курей — на 1,53%. При цьому свинина з початку року додала в ціні на 5,89%, а ціна на куряче м’ясо піднялася на 14,56%.
Гречана крупа подорожчала на 0,4%, перед цим вона весь минулий місяць дешевшала. Ще сильніше за минулий тиждень підскочила в ціні соняшникова олія на 0,47%. За пів року ж спостерігається зниження ціни продукту на 5,94%.
“Зниження цін на плодоовочеву продукцію в середньому становило 2,4%, зокрема на цибулю ріпчасту — 7,6%, картоплю — 7%, моркву — 6,1%, капусту білоголову — 5,2%, помідори — 4,3%, буряк столовий — 3,5%, огірки — 1,2%, банани — 0,2%. Водночас ціни на яблука зросли на 1,2%”, — повідомили в Росстаті.
Телеканал FREEДОМ провів опитування серед своїх глядачів про причини подорожчання харчових продуктів в Росії.
Публікуємо найцікавіші коментарі:
“Реінвестувати капітали держави, отримані при розробці сировинних секторів економіки, необхідно в низку галузей, що розвиваються, — автомобілебудування, суднобудування та авіакосмос, які надалі завдяки вкладеним капіталом зможуть забезпечити державу високоякісною продукцією”.
“У Росії дорожчають продукти.” Ну дорожчають. Напевно. Потроху. У середньому. А зараз скоріше дешевшають – багато сезонного всього”.
“Ух ти, у нас виявляється продукти дорожчають… Я щось якось і не помітив, тримайте в курсі”.
“Та ніби скрізь ціни зростають, це нормально) зарплати теж зростають, у мене ось зросла”.
“З чого ви взагалі взяли, що ціни на продукти зростають???? На автомобілі, так. На імпортну електроніку, частково, так. Не на всю. Продукти як коштували пів року тому, так і коштують. У вас же на каналі експерт говорив про це. Продукти російські, експорт обмежений — ціни не ростуть на продукти”.
“Усе поцуплене на окупованій території України вже з’їли, тому тепер продукти дорожчають”.
“Максимально успішна оновлена економічна система в Росії можлива при дотриманні низки умов: акцент на створенні та розвитку нових виробництв, розширенні кола робочих місць для населення, детальнішому і всебічному плануванні бюджету держави”.
“За все моє довге життя не було такої події як зниження цін. А тепер і поготів будуть рости, економіка пікірує, імпортозаміщення немає від слова взагалі, грошенята з бюджету летять на “СВО”, ну то й чого чекати? Тільки галопуючої інфляції”.
“Продукти в РФ подорожчали рік тому, після путінської “СВО”, в середньому в 2 рази, а зараз йде бовтанка +-, але тенденція на зростання цін зберігається, тому що бензин подорожчав влітку на 10%, рубль валиться без гальм. Наприклад, до “СВО” цукор коштував 30-40 руб./кг, після “СВО” продавали вже по 100+ руб/кг, зараз продають по 70 руб, тобто ціни сильно зросли після путінської “СВО” і поки що тримаються приблизно на тих самих рівнях, але економічний курс РФ було задано після 24 лютого, за напрямком дірявого корабля, усі цілі будуть досягнуті, все йде за планом, дно вже близько”.
“Зростання цін відбувається в усьому світі, це природний наслідок пандемії коронавірусу”.
“Яка причина подорожчання продуктів у РФ? Тому що Путіну, за ЗГОДОЮ самих росіян, вдалося побудувати в РФ якийсь первісний бандитсько-кримінальний лад. В якому закономірно з населення деруть по 7 шкур. Всі кому не ліньки! Зокрема й ті путінські олігархи, які контролюють весь харчовий ринок РФ.
Схема проста. Усе те хороше, що іноді вирощують у РФ — відправляти закордон (в обхід санкцій), щоб набити так свою кишеню! А НАЙгірші та найдешевші “продукти” (які в інших країнах ідуть ТІЛЬКИ на корм Тварині!) закуповувати та завозити до РФ під виглядом ЇСТЕЙНИХ для людей. І продавати втридорога. І так ЩЕ раз набивати свою кишеню.
Росіяни ж УСЕ з’їдять… і навіть не помітять! То навіщо їх годувати людською їжею, якщо можна нагодувати НЕлюдською? Така логіка путінської влади і особисто Путіна. …Ну а росіяни ЯК РАБИ їдять — та ще й ДІТЕЙ годують! А їсти неїстівну, нелюдську їжу це ж виходить самогубство. Навіть тварини неїстівне для себе НЕ ЇДЯТЬ! Так ХТО ж після цього це росіяни????”
“Рубль впав — подорожчання. Проблеми з енергоресурсами — подорожчання. Грошей на війну не вистачає — подорожчання. Місце проживання — Росія”.
Читайте також: Гроші на війну беруть із кишень простих росіян, тому що економіка РФ не зростає, це — абсурдний міф, — економіст
Падіння курсу рубля в огляді експертів
Детальніше про падіння курсу рубля і про те, як обвал російської національної валюти вплине на економіку РФ, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:
- Олег Устенко, радник президента України з економічних питань;
- Сергій Фурса, фінансовий експерт;
- Ілля Несходовський, керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів АНТС;
- Олег Пендзин, економіст;
- Сергій Жаворонков, член Ради російського фонду “Ліберальна місія”.
ОЛЕГ УСТЕНКО: З початку року російський рубль втратив 40% своєї вартості
— Якщо говорити про довгострокову перспективу, то тут немає жодних сумнівів, що рубль і надалі девальвуватиме, і ми побачимо позначки набагато вищі навіть, ніж 100 рублів за один долар США.
З іншого боку, не можна виключати й те, що Центробанк РФ намагатиметься і вже намагається впливати на ситуацію, абсолютно чітко розуміючи, що коли йдеться про рубль і про курс, то багато громадян, хоч би яка бравада звучала з надр Центробанку Росії, однаково оцінюють ефективність або неефективність економічного стану якраз із погляду рубля. Рубль стабільний — отже, ситуація, на їхню думку, залишатиметься більш-менш нормальною. Рубль нестабільний — отже, все погано.
Ось чому Центробанк минулого тижня ухвалив рішення, що вони не будуть виходити на міжбанківський валютний ринок, і не будуть купувати валюту, що вони зазвичай роблять, що, загалом, зазвичай робить будь-який центробанк будь-якої країни світу, включно з Національним банком України. У цьому випадку Центробанк не буде виходити на ринок, не буде купувати валюту просто для того, щоб не створювати додатковий попит, щоб не було подальшої девальвації.
Нагадаю, що з початку цього року рубль втратив 40% своєї вартості і є однією з найбільш нестабільних і однією з найбільш девальвованих валют у світі. Тому, коли в тебе є подібні гойдалки, коли курс іде з 90 до 100, потім може трошки повертатися, буде коригування — я думаю, що буде деяке коригування на ринку, а потім знову піде вгору — все це означає цілковиту нестабільність для будь-якого гравця на ринку.
Центробанк намагатиметься збільшувати облікову ставку, що, загалом, вони вже й зробили, різко збільшивши облікову ставку до 12%. Ти, з одного боку, намагаєшся приборкати інфляцію, а з іншого — намагаєшся знизити попит, який є у населення на всі товари.
Але є зворотний бік медалі: збільшення будь-якої ставки означає те, що ти крадеш перспективи економічного зростання. Одна справа, коли твій бізнес бере кредити під 8 або під 7%. І зовсім інша справа, коли він бере кредити під 12%.
Інфляція збільшується, і вона буде продовжувати збільшуватися. Є колосальні проблеми, пов’язані з державним бюджетом. І, до речі, інфляція в даному випадку, яка так сильно б’є по звичайному населенню Росії, підгодовує державний бюджет, бо ти маєш виконувати ті видаткові частини статті бюджету, які в тебе є, включно з тим, що ти платиш за так звані “трунні”, за каліцтва і так далі.
Йдеться про гігантські суми, які витрачаються по колу на тих, хто був на війні і хто прийшов з відірваними кінцівками, або ті, хто загинув — їхні сім’ї мають отримувати якісь гроші. Ти маєш створювати ілюзію, що в тебе є фінансова стабільність.
І ось ця ілюзія означає, що ти розширюєш дефіцит державного бюджету, який розширився, до речі кажучи, вище 3 трлн рублів. Він уже давно перевищив ту позначку, яка мала бути щодо дефіциту держбюджету на цей рік.
У будь-якому разі це вкрай боляче б’є ще й по населенню в тому плані, що ті, хто мав свої заощадження, скажімо, 100 тисяч рублів на початок цього року, зараз у доларовому еквіваленті він позбувся ледве не 40% того, що він заощаджував, якщо він і далі зберігав гроші в рублях. Це, до речі сказати, те, що ми теж маємо право очікувати з вами.
Ми маємо право очікувати і те, що відбуватиметься, і вже відбувається, активна втеча з рублевих позицій, росіяни намагаються конвертувати кошти в долари, в євро. Це не так легко, але це намагаються зробити, закриваючи депозитні рахунки в комерційних банках, номіновані в рублях, намагаються їх конвертувати в долари просто для того, щоб зберегти свої кошти, які були залишені на чорний день.
Буде різке зниження попиту за багатьма видами продукції продуктів, особливо якщо йдеться про так звані товари, не продукти, а товари довгострокового користування. Скажімо, все, що не одразу взяти, покласти в холодильник і через день-два з’їсти. А от на товари більш тривалого періоду користування інфляція вже більш ніж чітко відчувається.
Тому, ситуація в плані населення більш, ніж плачевна. Ситуація явно погана, заощадження згоріли, інфляція розкручується, ціни на курятину показують просто рекордне зростання. Ціни на товари повсякденного вжитку теж більш, ніж збільшені порівняно, скажімо, навіть із двома місяцями тому.
Якщо ви подивитеся весняну статистику по Росії, але знову ж таки, це просто в короткостроковій перспективі, у довгостроковій перспективі ситуація ще набагато плачевніша, ніхто при здоровому глузді не зайде зі своїми інвестиціями в Росію, тому що просто не зайде. Є санкційні пакети, які просто накладають пряму заборону на таке входження.
Є й моральний бік питання, який теж не дає змоги компаніям зайти в Росію. Ніхто не заходить у тоталітарну країну, і намагається знизити свої інвестиції до мінімуму, а за можливості взагалі їх вивести.
СЕРГІЙ ФУРСА: Падіння рубля не має критичного значення для економіки РФ
— Насправді, рубль останні 2-3 місяці сповзає поступово і планомірно. Його туди заганяють, по-перше, санкції, які працюють, і які обмежують доходи Росії від експорту. І друге, найімовірніше, ключове — це відтік капіталу, який значно прискорився останнім часом із Росії.
Він був дуже сильний торік, і продовжує тиснути на російську валюту. Цього року ми помітили прискорення. Як і курс рубля прискорився у своєму падінні.
Тоді це все дуже налякало еліти, дуже налякало Москву. Путін показав слабкість системи, показав, що може трапитися все, що завгодно. Плюс переляк, який був у цей момент. У підсумку гроші виводяться.
І ось ці два фактори і тиснуть, і продовжують тиснути на російський рубль. Ну і трохи неправда, що це вигідно російській владі. Нічого це їм не вигідно. Так, це дозволяє фінансувати дефіцит бюджету. Але коли воно досягає такого рівня, як 100, це б’є вже по пропаганді.
І тому насправді почалися жорсткі наїзди на Центральний банк. І тому з ранку у вівторок, 15 серпня, курс уже 96, тому що ввечері в понеділок Центробанк оголосив про екстрене засідання для того, щоб цю ситуацію виправляти.
Насамперед, це виправлення політичного тиску на Центральний банк Росії, тому що виправлення призведе до набагато більших негативних наслідків для економіки Росії, ніж сама девальвація рубля.
Підвищення облікової ставки — це і є активні заходи щодо виправлення ситуації. У принципі, це стандартні кроки, які робить центральний банк будь-якої держави, якщо бачить тиск на свою валюту.
Що таке підвищення облікової ставки? Це підвищення вартості грошей в економіці, а отже, і підвищення привабливості інвестицій у цю економіку. Тому що всі ставки мають піднятися, і в очікуванні такого рішення, в очікуванні закручування гайок рубль досить сильно зміцнився, повернувся до 96.
Інша справа, що довгостроково підвищення ставки навряд чи може на щось вплинути, тому що, в принципі, зараз усіх налякали цим рішенням і все тимчасово повернулося. Але що відбувається, коли у звичайній країні нормально підвищують ставки — це робить країну привабливою для гарячих грошей, для спекулятивного капіталу, які входять у цю країну і зупиняють, таким чином, відтік капіталу, заходять гроші, валюта стабілізується.
У Росії зараз така ситуація, що ніхто заходити не буде, оскільки ізоляція, оскільки санкції, і відтік капіталу відбувається не через різницю ставок. Відтік капіталу відбувається через страх, через розуміння того, що Росія рухається кудись не туди.
Тому, можливо, якийсь тимчасовий ефект це матиме на курс рубля. Але довгостроково це не вирішує жодної з проблем. Ані проблему відсутності торговельного профіциту, до якого звикла Росія, тобто недоотримання доходів від експорту, ані проблему відтоку капіталу, який виходить із РФ, бо боїться.
Водночас, жодного критичного значення для російської економіки падіння рубля не відіграє. Це довгостроково або середньостроково може призвести до збільшення інфляції, тобто, до погіршення життя простого росіянина. Але знову ж таки, це буде поступальний процес і не відразу.
А, в принципі, з огляду на санкції, з огляду на ізоляцію російської економіки, курс валют не таку велику роль і відіграє.
Плюс треба зрозуміти, що все-таки за останні років 20 у Росії відбулася значна дедоларизація економіки. І тому знову ж таки, на внутрішній ринок курс долара не таку велику роль відіграє. Ось ці заходи Центробанку, підвищена увага політиків до цього питання пов’язані тільки з тим, що він досяг позначки 100 — психологічно важливий рівень.
І те, що рубль завжди був такою пропагандистською вітриною. “Дивіться, — кричали вони минулого року, — Захід, накося-викуси, у тебе санкції не працюють. Ми всіх перемогли, рубль міцний”. Зараз, коли рубль падає, виходить, що він нівелює всі тези російської пропаганди минулого року. І тому вони змушені щось робити, просто виходячи з політичного моменту.
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Обвал рубля погіршує життя росіян
— Безпосередньо прямі впливи [падіння курсу рубля] — це те, що імпорт у Росії стане дорожчим. Це найперший, скажімо так, прямий зв’язок між тим, що відбувається і тим, що буде.
Оскільки є імпортна залежність у Росії за багатьма групами товарів, відповідно, ці товари або зростуть відразу ж на курс девальвації рубля, або, якщо вони мають тільки імпортні комплектуючі, то це збільшує вартість комплектуючих. І, відповідно, вже не на той розмір, якій девальвував рубль, але все-таки збільшується вартість цих товарів.
А також інші товари, які мають мінімум імпортних комплектуючих. Але все-таки виробники орієнтуються на вартість, яку пропонують безпосередньо імпортери. Відповідно, це також призведе до збільшення вартості.
Іншими словами, рівень життя погіршується, ціни зростають, відповідно, купити можна буде менше. Крім цього, не варто забувати, що за багатьма групами товарів запроваджено санкції, і постачання цих товарів у Росію ускладнене, тому що необхідно використовувати різні схеми так званого паралельного імпорту. І це означає, що Росії потрібно платити більше за цей товар.
Тобто, якщо інша країна платить, наприклад, умовно 100 доларів, Росія платить 150 доларів, і з урахуванням девальвації це суттєво б’є по тому, що можна купити. Наприклад, ті ж комплектуючі для автомобіля — якщо раніше ти платив 100 доларів, відповідно, це була сума 6 тисяч рублів, то тепер це буде вже 10 тисяч рублів, і це буде істотно бити по гаманцю росіян за багатьма параметрами.
Також якоюсь мірою в цьому є для Росії і позитивний момент. Усі люди платитимуть так званий інфляційний дохід. Крім цього, збільшать грошову частину в рубльовій сумі за імпорт своїх енергоносіїв — нафту і газ — які зараз відправляють до Китаю і в Індію. Але при цьому необхідно не забувати, що вони продають нафту в Індію за індійські рупії, а індійські рупії — слабо конвертована валюта, використовувати її в інших країнах практично неможливо. Тому вони повинні купувати щось в Індії.
Таким чином, росіяни просто накопичують цей ресурс і далі вже використовувати його дуже обмежено. Тому це б’є найбільше по можливості купівлі імпортних комплектуючих, по можливості торгувати і погіршує життя самих росіян.
ОЛЕГ ПЕНДЗИН: Інфляція в Росії піднімається до 20%
— Сьогодні Російська Федерація, продаючи 80% своєї нафти до Індії та Китаю, як оплату отримує валюти цих країн: рупії та юань. Яка особливість цих валют? Це валюти обмеженої конвертованості, ними неможливо розрахуватися в операціях із третіми країнами.
Китай ще хоча б теоретично можна уявити — там досить великий спектр пропозицій. З Індією дуже велика проблема. Індійські рупії практично неможливо отоварити. Теоретично трикотаж індійський купити можна, досить великий обсяг органічних добрив узяти, корів там багато.
Але в реальній дійсності знайти те, що можна сьогодні завозити з Індії, і що буде затребуване на російському ринку, проблематично. Індійці навіть рис закрили на сьогоднішній момент. Тобто, навіть рисом неможливо отоваритися за рупії. Тому в цьому є велика проблема, і це, природно, різко зменшує надходження вільно конвертованої валюти на російський ринок.
Це вже призвело до того, що курс рубля до долара практично підскочив 100 рублів за долар.
Купуючи “Шахеди” в Ірану, Російська Федерація змушена розраховуватися доларами, вона не може розраховуватися юанями або рупіями. У зв’язку з обмеженою кількістю пропозиції вільно конвертованих валют, сьогодні пішли цікаві бартерні операції з Іраном. Росія взяла на себе зобов’язання побудувати дорогу в Ірані, при цьому повністю забезпечити і будівельні матеріали, і робочу силу з РФ. Таким ось чином розраховуються за поставки військової техніки з Ірану в Російську Федерацію.
Природно, це істотно збільшує попит на валюту. Природно, це створює передумови того, що російська валюта буде дешевшати по відношенню до вільно конвертованої валюти. А в чому тут особливість? Річ у тім, що китайські товари не можуть перекрити всього спектра того, що необхідно для російського громадянина.
Тому в будь-якому разі буде створюватися прецедент необхідності закупівлі товарів за вільно конвертовану валюту у третіх країн. І ось тут починає виникати дуже суттєвий момент. Що дешевшою буде ваша валюта, і що дорожчим буде долар, то дорожчою буде ціна того товару, який ви поставите на полиці.
А що значить, якщо ціна товару дорожчає? При тому, що доходи росіян точно не зростають тими темпами, якими зростає, наприклад, курс долара щодо рубля?
Це означає, що купівельна спроможність рубля падатиме. Що це означає? Це означає інфляцію. На сьогоднішній момент офіційні цифри свідчать, що за, наприклад, за 2022 рік інфляція склала десь близько 12-13%. Цього року вони обіцяють знизити інфляцію нижче 10%.
Але знову ж таки, російська статистика дає дуже часто лукаву цифру, і довіри цій цифрі точно немає. Найімовірніше, інфляція на сьогодні точно двозначна. Інфляція точно підіймається десь на 20%. Особливо це стосується побутової техніки, запчастин до тих чи інших товарів, які є службовими товарами у формі виробництва, які потребують ремонту й технічного обслуговування. Там, наприклад, ціни підскочили дуже сильно.
Якщо ми беремо, наприклад, вартість автомобілів у РФ, особливо, якщо це автомобілі європейських марок, які потрапляють у режимі сірого імпорту, там ціни зросли на 60-70% по відношенню до тих, які були до початку активної фази бойових дій.
Поки у них є Фонд добробуту, їм є за рахунок чого покривати дефіцит бюджету. Але я точно не вірю в те, що в I півріччі вони закрили 2,6% дефіциту бюджету від ВВП. Не вірю, тому що за чотири місяці було 3,5%. За п’ять місяців цифра була десь на рівні 3,2%.
При цьому в червні місяці проводилися досить великі соціальні виплати, які точно не могли скоротити видаткову частину держбюджету. Водночас у них постійно зростають витрати на військові потреби і паралельно падає дохідна частина від продажу нафтопродуктів і продажу енергоносіїв. Тобто, складно повірити в цифру 2,6% дефіциту від ВВП.
По-перше, це не викликає довіри. По-друге, ми знаємо про те, що ліквідних активів у Фонді добробуту десь на рівні 7,5 трлн російських рублів. Тому при дефіциті десь 2,6 трлн рублів цього вистачить на три-чотири місяці. Після цього Центробанк змушений буде увімкнути друкарський верстат.
СЕРГІЙ ЖАВОРОНКОВ: Російській владі вигідна девальвація рубля
— Я б не переоцінював бажання російської влади уникнути девальвації рубля. Російській владі неприємна різка девальвація, яка не подобається громадянам, яка є там самоздійснюваним прогнозом. Тобто, всі побігли купувати валюту, значить, я побіг, і, відповідно, курс рубля буде падати.
Треба розуміти, що стратегічно в умовах дефіциту бюджету, а він за січень-липень уже наблизився до річного плану, а річний план — 2,9 трлн рублів. Зараз дефіцит становить 2,8 трлн за липень. Загалом, девальвація дає змогу за ту саму кількість експортних доходів отримати більше рублів.
А загалом, виконання бюджету для російської влади — очевидний пріоритет порівняно з курсом валют.
Що російська влада може зробити для того, щоб ця девальвація була плавною? Те, що вона буде, це очевидно. Із січня курс рубля знизився на 30%. Якщо ми візьмемо серпень минулого року, то це буде і всі 40%.
Треба сказати, що рік тому російський рубль якраз максимально зміцнився. Зараз він перебуває приблизно на тих показниках, які були в березні 2022 року. Це, можливо, відновлення обов’язкового продажу частини валютної виручки, яка тоді, 28 лютого, була оголошена в розмірі 80%, а в травні була знижена до 50%. До речі, в Україні 2014 року, коли були валютні кризи, там теж вдавалися до обов’язкового продажу валютної виручки.
Я не думаю, що вона може бути 80%, тому що все-таки нинішні кризові явища слабші, ніж те, що було в лютому-березні минулого року. Скажімо, цифри в 50%, 40%, мені здається, цілком реалістичні.
Ну і, звичайно, Центральний банк недостатньо підняв облікову ставку — лише до 12%. Напевно, треба було підняти її десь там до 17-20%. До слова сказати, її піднімали тоді, 28 лютого 2022 року, до 20%. Ну, а для порівняння можна навести, що 20 липня цього року в Туреччині Ердоган підняв облікову ставку до 17%. І дійсно, ліра практично перестала падати щодо долара. Тобто, це нібито виявилося достатньо.
Тому що, коли ви піднімаєте облікову ставку, це означає, що для банків стають дорожчими кредити, а населення стає зацікавленішим розміщувати гроші в банку під відсоткову ставку, яка збільшилася. Ну, ось, власне, такі, на мій погляд, заходи, можливі.
А головною причиною всього цього є різке скорочення російського експорту. Тобто, сальдо рахунку поточних операцій платіжного балансу за I півріччя 2023 року становило лише 20 з невеликим млрд доларів, хоча поки що залишається позитивним. А рік тому за перше півріччя було 147 з гаком млрд доларів. Тобто, воно скоротилося більше, ніж у сім разів.
Там нафтогазові доходи впали більш ніж на 40%. Це, звичайно, головна причина девальвації рубля. Друга причина — це те, що девальвація рубля, як я вже сказав, допомагає російському бюджету, і влада не особливо різко буде їй протидіяти. Ну і, нарешті, третя причина полягає в тому, що російські експортери — це політично дуже впливова група. Ну, там “Газпром” — Міллер, “Роснефть” — Сєчин. Це люди, які мають прямий доступ до Путіна. А експортерам, як і бюджету, теж вигідна девальвація рубля
Читайте також:Рубль обвалився до рекордного мінімуму — аналіз ситуації в економіці РФ (ВІДЕО)