До 12-го пакета санкцій, який узгоджують у Європейському Союзі, внесуть обмеження щодо керівництва російського “Газпрому” та ядерної галузі РФ. Про це президент України Володимир Зеленський заявив на саміті Європейської політичної спільноти. Попри те, що санкційний тиск на Росію посилюється, скорочувати витрати на війну проти України в Москві не збираються, повідомляє FREEДОМ.
Близько 110 млрд дол. російський уряд планує витратити на оборону, а точніше, на війну проти України, у 2024 році. Це майже третина загальних державних витрат РФ. До того ж сума на дві третини перевищує витрати на так звану національну безпеку у 2023 році. Витрати за соціальними статтями також планують збільшити.
Бюджет нереалістичний, кажуть аналітики. На папері кінці з кінцями сходяться тільки коштом маніпуляцій і підтасовок.
“Більшість показників, які вони закладають, вони суперечать один одному. Наприклад, як можна одночасно збільшувати соціальні стандарти за відсутності необхідних фінансових ресурсів, і при цьому забезпечити стабільність розвитку економіки? На 2024 рік дуже оптимістичні показники й оптимістичне бачення про те, як буде функціонувати російська економіка, і що зможе дати в бюджет”, — сказав економічний експерт Ілля Несходовський.
Санкції, відтік іноземного капіталу, падіння цін на енергоресурси. Заробити стільки, скільки Росія запланувала, їй навряд чи вдасться, зазначають економісти.
“Доходи й зараз, і наступного року до бюджету будуть значно меншими, ніж витрати. Тому є два засоби, як наповнити бюджет. Перший засіб — це падіння курсу, а другий — це інфляція. Інфляція і девальвація — це два інструменти, які залишилися в запасі у Росії”, — зазначив доктор економічних наук, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Рубль вдруге за два місяці, попри зусилля Міністерства фінансів і Центробанку, перетнув символічну для росіян позначку — 100 одиниць за долар. Через такі кульбіти національної валюти в країні дорожчають товари, насамперед імпортні, а купівельна спроможність населення падає. Москва ж намагається наповнити дірявий федеральний бюджет дешевим рублем.
“Те, що рубль слабшає, це добре. Тимчасово вони отримають якісь додаткові доходи й коштом девальвації рубля, і коштом інфляції. Але цей спосіб отримання додаткових грошей у великих обсягах, він веде тільки до погіршення загальної економічної ситуації й до загасання ділової активності”, — додав Несходовський.
Від фінансування агресії проти України президент РФ Володимир Путін відмовитися не готовий. А вливання в соціальну сферу — спроба задобрити виборців, яка необхідна йому напередодні президентських виборів.
“У Путіна є два пріоритети: війна і влада. Ось чому бюджетний процес зараз працює таким чином, що політики спочатку стежать за тим, щоб хунта отримувала те, що їй потрібно для війни, а потім звертаються до решти бюджету. І для цього вони постійно шукають нові джерела, щоб нашкребти грошей”, — з публікації Financial Times
Тим самим джерелом залишається населення держави. Після виборів соціальну допомогу та витрати на медицину й освіту, ймовірно, уріжуть. Натомість потроять акцизи, введуть нові експортні мита і збільшать вартість комунальних послуг.
Читайте також: РФ збільшує витрати: про вплив санкційних обмежень на економіку країни-агресора розповів Несходовський