Дипломатичні заяви представників країн-учасниць антипутінської коаліції сьогодні одразу трансформуються в надання допомоги Україні, однак низка таких країн, як Індія, продовжують займати вичікувальну позицію. Про це сьогодні, 18 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив надзвичайний і повноважний посол України Владислав Шамшур.
“Нас, перш за все, цікавить позиція таких лідерів колективного Півдня, як Індія. І на відміну від Китаю, якраз з Індією треба працювати. І що стосується Індії, то тут ситуація таким чином складається. З одного боку, заява Моді (прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, — ред.) про те, що зараз не час війни, час миру, час переговорів. З іншого боку, Індія до сьогодні залишається одним з основних споживачів російської нафти. І теж не треба будувати ілюзій. Все-таки Індія — це та країна, яка зараз виходить на передові позиції у світовій політиці, але яка водночас керується виключно своїми інтересами”, — сказав дипломат.
За його словами, на відміну від Китаю, який є союзником Росії, Індія намагається балансувати і зазвичай прислухається до США як до важливого економічного і політичного партнера. Шамшур наголосив, що Індія повинна бачити свій інтерес у тій чи іншій дипломатичній дії.
“Тобто тут є певне вікно для можливостей, але поки Індія в даному випадку намагається займати якусь нейтральну позицію. Але хотілося б, щоб їхні слова підкріплювалися насамперед реальними діями й скороченням співпраці з Росією”, — сказав він.
Дипломат вважає, що Україна може запропонувати якісь економічні проєкти, вигідні для Індії, однак він бачить більше можливостей для впливу на цю країну з боку США і Євросоюзу.
Щодо Китаю, то, на думку Шамшура, Росія користуватиметься його підтримкою доти, доки це вигідно КНР, — по всьому спектру від економічного співробітництва до обходу санкцій.
“Китай намагається нав’язати свій порядок денний у міжнародних відносинах, тобто однозначно китайський. Що стосується Індії, то вона і змушена, і хоче балансувати, скажімо, між ось цим своїм економічним інтересом в отриманні дешевих російських ресурсів і, з іншого боку, співпрацею із Заходом, тобто насамперед Сполученими Штатами, ЄС. І ось тут, як я вже сказав, є вікно для можливостей намагатися впливати в позитивному для нас напрямку на політику Індії, що, я впевнений, з Китаєм абсолютно безперспективно”, — сказав дипломат.
Щодо позиції G20 він зазначив, що її склад досить різношерстий й підтримка гарантується тільки зусиллями партнерів.
Читайте також: Відносини України з Індією та Китаєм — оцінка експосла
Нагадаємо, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко висловила думку, що підсанкційна Росія не має важелів впливу на Індію. Делі на сьогодні залишається нейтральним у своєму ставленні до війни РФ проти України.