Наразі Індія є найімовірнішим кандидатом як посередник у можливому процесі врегулювання війни Росії проти України. Це роль, яку раніше пророкували Китаю. Про це сьогодні, 30 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
Вона зазначила, що старше покоління індійців часто ототожнюють Росію і Радянський Союз, і часом не сприймають Україну як окрему суверенну державу. Водночас у молоді розуміння України зовсім інше, і поступово таке сприйняття стає переважним в країні.
“І треба віддати належне нашій дипломатії, яка зараз дуже активно діє в Індії, проводить публічну та культурну політику. Проводяться інформаційно-просвітницькі кампанії, які, по-перше, спрямовані проти російської дезінформації, а по-друге, відкривають для індійської громадськості країну Україна. Ці кроки зараз, може, не мають приголомшливого результату, але це ті маленькі кроки, які необхідно продовжувати, щоб змінити сприйняття індійців щодо України”, — сказала Гриценко.
Експертка наголосила, що зараз зростає роль Індії на світовій арені.
“Це досить потужна країна, яка динамічно розвивається в економічному плані, в демографічному плані, в технологічному. Наприклад, у штаті Махараштра є своя Кремнієва долина. Це країна, яка намагається позиціювати себе як лідера глобального Півдня, як одну з провідних країн світу. Крім того, Індія намагається позиціювати себе рівною за потужністю Китаю і намагається досягти паритету з КНР — це стосується технологій, економічного розвитку, а також у військовому відношенні. Це мотивує Індію озброюватися”, — наголосила вона.
Геополітична значущість Індії спонукає Україну співпрацювати з цією державою, залучати до активнішої участі у розв’язанні російсько-української війни.
Гриценко зазначила, що одна з причин візиту міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Індії — прийдешній Глобальний саміт миру, який має відбутися у Швейцарії.
“Міністр Кулеба вирушив до Нью-Делі, щоб запросити індійську сторону взяти участь у цьому саміті, бо Індія на сьогодні виглядає ймовірним медіатором, посередником у можливому процесі врегулювання російсько-української війни. Це роль, яку раніше пророкували Китаю. Сьогодні, на жаль, репутація Китаю більш токсична, ніж в Індії. Тому Індія здається більш імовірним кандидатом для посередництва”, — акцентувала вона.
Також з Індією можуть вестися переговори про надання гуманітарної допомоги Україні, про залучення до відновлення країни. При цьому на постачання озброєнь Україні Нью-Делі навряд чи зважиться.
“Військові поставки Україні для Індії будуть ризикованим кроком, тому що вони продовжуватимуть підтримувати з Росією раціональні, прагматичні відносини — як у сфері поставок нафтопродуктів, енергоресурсів, алмазів, так і у сфері військово-технічного співробітництва. Щоправда, Індія зараз поступово скорочує обсяги військово-технічного співробітництва з Російською Федерацією, і прагне модернізувати своє озброєння, техніку завдяки Ізраїлю і Франції. Проте в Індії ще є кілька спільних з Росією проєктів”, — розповіла Гриценко.
Нагадаємо, 28-29 березня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба перебував із візитом в Індії. Під час переговорів з індійським колегою доктором Субраманьямом Джайшанкаром сторони обговорили реалізацію української формули миру та подальшу двосторонню співпрацю. Крім того, Кулеба попередив Індію про “червоні лінії” в разі фінансування військової машини Росії.