Росія стикається з новими проблемами в експорті сирої нафти після санкцій США, пише агентство Bloomberg. Після введених Заходом санкцій на експорт російської нафти, Кремль збільшив поставки в Китай та Індію. Однак Нью-Делі вже скорочує імпорт нафти з Росії, заявляючи, що ціни недостатньо низькі, інформує FREEДОМ.
60 дол. за барель — стеля ціни на російську нафту. Запровадили її країни “Великої сімки” (G7), Європейський Союз і Австралія ще в грудні 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Відтоді Росія шукає різні шляхи, зокрема використовує тіньові флоти, щоб обходити санкції Заходу. Однак США закриває ці лазівки. Так, у грудні 2023 року Міністерство фінансів Сполучених Штатів посилило санкції проти російських нафтових прибутків, посиливши контроль над цінами та морським транспортуванням нафти з країни-агресора. Москва, як пише агентство Bloomberg, санкції відчула.
“За останній місяць 14 танкерів, що перевозили нафту в Індію, зупинялися, розверталися, або відключали обладнання, яке показує їхнє місцезнаходження і те, де вони були протягом останнього місяця. За долею суден пильно стежать і в Москві, і на Заході. США намагаються намацати тонку грань між обмеженням доступу Росії до нафтодоларів і водночас збереженням поставок”, — з публікації агентства Bloomberg.
США ввели наймасштабніші санкції з початку російського вторгнення в Україну. Вони торкнулися низки російських нафтотрейдерів і державної судноплавної компанії “Совкомфлот”. Яка через західні санкції вже змушена продати частину свого флоту, зокрема судна “вікового тоннажу”.
“Ці санкції мали значний вплив на експорт з Росії. Так, наприклад, аналітики Центру досліджень у галузі енергетики та чистого повітря підрахували, що ці заходи обходяться Росії в 160 млн євро щодня. Чому? Тому що санкції призвели до зниження обсягів відвантаження, цін на російську нафту, скорочуючи експортну виручку Росії на цю суму”, — зазначає економічний експерт, комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.
Після запроваджених Заходом санкцій Росія була змушена переспрямовувати поставки нафти і нафтопродуктів з Європи в Азію. Зокрема, країна-агресор стала більше продавати своєї нафти в Індію. При цьому надаючи Нью-Делі знижки на купівлю чорного золота, ціна за барель становила до 35 дол. Однак поставки почали падати.
“За даними Kpler, поставки з Росії до Індії в грудні впали до 1, 48 млн барелів на день, оскільки шість танкерів, які перевозили нафту сорту Sokol з Далекого Сходу, не змогли виконати поставки через посилення санкцій”, — з публікації видання The Hindu Business Line.
Минулого року Росія була найбільшим постачальником нафти в Індію. Але крім санкцій, позначився й економічний бік питання. Як зазначив міністр нафти і природного газу Індії Хардіп Сінгх Пурі, нафтопереробники почали шукати альтернативні джерела нафти через менш привабливі знижки від Росії.
“Продажі падають з двох причин. Нафта з Росії стає дедалі токсичнішою для держав, для яких відносини зі США важливі, а для Індії вони важливі. Товарообіг Індії зі США в десятки разів більший, ніж товарообіг із Росією. А також через атаки на власне логістичні ланцюжки, тобто флот”, — пояснює Максим Гардус.
Експерти зазначають, що список країн, яким Росія може постачати свою нафту, обмежений. І всі в цьому списку також дорожать відносинами з Вашингтоном. Тому, якщо Індія закриється для прийому російської нафти, то Кремлю буде непросто.
Читайте також: “Росія байдужа до людських життів, але не до грошей”: Зеленський закликав передати заморожені активи Україні