За першу половину 2023 року росіян оштрафували на більш ніж 42,5 мільйона рублів за дискредитацію російської армії, повідомляє “Медіазона”. З початку року до судів РФ надійшло понад 1 700 адміністративних справ за цією статтею. А ось крадіжка — не привід для переслідування у Росії. Жителя Оренбурзької області звільнили від кримінальної відповідальності за крадіжку, бо він воював проти України. Переслідують у Росії не лише інакодумців, а й їхніх захисників, передає FREEДОМ.
Усі захисники Олексія Навального перебувають або у СІЗО, або за межами Росії. Адвокат Ольга Михайлова, яка багато років була однією з основних захисниць Олексія Навального, поїхала із країни. Днями залишив Російську Федерацію і Олексій Фідулов. Про це він повідомив у соцмережі.
13 жовтня у Москві затримали та заарештували на два місяці трьох адвокатів Навального — Вадима Кобзєва, Олексія Ліпцера та Ігоря Сергуніна. Їх звинувачують в “участі в екстремістській спільноті” — нібито вони передавали заяви опозиційного політика на волю.
За словами правозахисників, справа проти адвокатів може бути пов’язана з майбутнім переведенням Навального до колонії особливого режиму та спробою повністю ізолювати його від світу.
“Щоб так ось кучно, такого раніше не було. І це унікальність події саме в тому, що так багато адвокатів одразу одного дня забрали із волі у СІЗО. Надіслано сигнал адвокатам, які працюють у політичних, правозахисних та резонансних справах, щоб боялися вступати в такі справи, щоб побоювалися проявляти якусь активність”, — заявив адвокат, засновник правозахисних проектів “Команда 29”, “Перший відділ” Іван Павлов.
МВС Росії в анексованому Криму вирішило домогтися позбавлення адвокатської ліцензії Олексія Ладіна, який захищає українських політв’язнів.
Серед його підзахисних — Едем Бекіров, Сервер Зекір’яєв, Осман Аріфмеметов, Рефат Сейдаметов та журналіст Владислав Єсипенко. Адвоката затримали 13 жовтня — одного дня із захисниками Навального.
Суд заарештував його на 15 діб у справі про демонстрацію забороненої символіки та за посилання на фотогалерею видання “Крим.Реалії” з малюнками ув’язненого Ісмаїла Рамазанова.
“Влада насправді у Росії адвокатуру раніше особливо не помічала. Що там адвокат? Щось працює, пише якісь папірці та подає їх до суду, суд їх відфутболює, на будь-який законний аргумент знаходяться якісь слова. А зараз у воєнний час, коли влада особливо чутлива до слів, які не потрапляють до генеральної лінії партії, до цих слів влада виявляє нетерпимість”, — вважає Павлов.
Останні два роки РФ залишили десятки адвокатів. Російські юристи кажуть, що політичні процеси в Росії передбачувані, а ризики зростають з кожним днем.
“Особисто я стала набагато менше десь висловлюватись. Але своєї позиції ні від кого не приховую. Я виходжу з того, що важлива часто форма, а не зміст. Фактично все можна сказати і зробити акуратно”, — заявила російський адвокат Анастасія Саморукова.
За даними правозахисної організації “Меморіал”, у Російській Федерації зараз понад 600 політичних в’язнів. Але людей, яких переслідує влада з політичних мотивів, набагато більше: за останні 10 років ця кількість зросла в 15 разів.
Читайте також: РФ з початком переслідування адвокатів вийшла на новий виток репресій, — Барановський