Попри те, що і рівень санкцій проти РФ, і швидкість їх впровадження суттєво нижча, ніж хотілося б, а зі списку, підготовленого українськими та світовими економістами на початку березня 2022 року, поки що реалізовано менш ніж 70%, санкції, безумовно, працюють. Їхній ефект очевидний: Росії все складніше поповнювати бюджет. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив доктор економічних наук, професор Київського національного університету, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длігач.
“Росія фактично вичерпала вже на 2/3 Фонд національного добробуту. Паралельний імпорт працює з великими труднощами. Для Росії все дорожчає. Росія менше заробляє на енергоносіях тощо. Тобто, санкції реально працюють”, — каже він.
За оцінкою експерта, санкції США та 14 санкційний пакет ЄС значно впливають на російську економіку.
“Дорожчає зовнішня торгівля — і експорт, і імпорт — приблизно на 10%. А є кейси, особливо там, де складна схема, коли оплата йде, наприклад, через російські філії банків у Киргизстані чи інших країнах, а потім товаропотік — у саму Росію, і тепер такі схеми фактично неможливі. Китай відмовляється від них і, відповідно, для російських компаній схеми отримання товарів з Китаю дорожчають від 15 до 30%. Те саме можу сказати й про фінансові інструменти, які все менш і менш доступні. Тепер під пакет американських санкцій потрапили вже і турецькі компанії, і компанії ОАЕ та Гонконгу, а не лише з країн Центральної Азії та Китаю”, — коментує гість ефіру.
Скорочення можливостей обходу санкцій, як наголошує він, не дозволяє Росії відновити військово-промисловий комплекс, а також підтримувати систему видобутку енергоресурсів, що руйнується.
“У списку підсанкційних компаній, якщо говорити про Росію, дуже багато саме видобувних: і дочірня компанія “Новатека”, і “Євраз”, і Якутська паливно-енергетична компанія, і “Роснефть”… Вся краса в тому, що весь російський видобувний комплекс тримається на європейській хімії, компонентах, на технологіях європейських світових компаній. І без них собівартість видобутку в Росії суттєво зросла. А ще й ціна на нафту не зростає. І всі прогнози російські, вірніше, сподівання та прогнози, що базувалися на сподіваннях, що до кінця року ціна на нафту зросте до 90 дол. за барель Urals, не справдилися. Ціна фактично залишається в межах 70-75 [дол. за барель]. Все це ставить видобуток та продаж нафти — вона ще й продається з дисконтом до Індії та Китаю — фактично на межу рентабельності. Тож санкції реально працюють”, — наголосив Андрій Длігач.
Читайте також: Тиск на РФ ще більше посилився: новий пакет санкцій від США оцінила Павицька
Нагадаємо, Сполучені Штати Америки 23 серпня, напередодні Дня Незалежності України, розширили санкції проти Росії. Цього разу вони торкнулися оборонного та металургійного комплексів, а також постачання товарів подвійного призначення. До списку потрапили майже 400 фізичних та юридичних осіб як у Росії, так і за її межами, чиї товари та послуги дозволяли РФ підтримувати війну в Україні та ухилятися від західних санкцій.