Імовірність підриву Запорізької АЕС: сценарії теракту розглядаємо з експертами

Фото: weukraine.tv

22 червня президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням, що Росія розглядає сценарій теракту на Запорізькій АЕС з викидом радіації, і світ має діяти.

Інформацію, що російські окупанти готують теракт на захопленій ЗАЕС, президенту України передала українська розвідка.

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України Кирило Буданов розповів, що росіяни мають готовий план з підриву Запорізької АЕС, яка зараз перебуває під контролем РФ. Для цього не вистачає лише наказу.

На ситуацію вже відреагували США. Сенатори від двох американських партій закликали активувати статтю 5 договору НАТО щодо ядерного теракту Росії на території України.

У разі забруднення території однієї з країн Альянсу здійснений РФ теракт на ЗАЕС можна вважати нападом на країни НАТО. Вони вступлять у війну проти Росії.

У той же час представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі на брифінгу у Вашингтоні 27 червня заявив, що США мають можливість стежити за рівнем радіації навколо тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції і поки що немає “ніяких ознак того, що ця загроза неминуча”.

Водночас у Запорізькій області заплановано навчання з метою налагодження алгоритму дій за надзвичайної ситуації.

Детальніше про ситуацію на ЗАЕС та про те, якою має бути тут реакція світу — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили професор, експерт з атомної енергетики Людвиг Литвинський та керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

— Зараз дуже багато інформації щодо можливих наслідків вибуху на Запорізькій атомній електростанції. А може, так статися, що це буде не навмисний підрив, який можуть організувати російські окупанти, а їхній сценарій без застосування вибухівки — нібито не охолоджувалися реактори і це призвело до катастрофи?

ЛЮДВИГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Все можливо. Насправді, якщо рушниця висить на стінці в першому акті, то в останньому акті вона з великою ймовірністю вистрілить. Те, що станеться теракт, я майже певен. Масштаб трагедії залежатиме від того, за яким сценарієм цей терористичний акт Росія буде здійснювати.

В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Трагедію не можна виключати. Після підриву греблі Каховської ГЕС є очікування подальших дій у такому дусі.

Швидше за все, і підривали греблю на Каховці, щоб показати свою рішучість та свавілля. Юридично за міжнародними конвенціями, підрив гідростанції — це фактично застосування зброї масового ураження.

Йде поступова підготовка до того, що вони готові підірвати атомну електростанцію. Це підвищення рівня напруженості, підвищення ставок для того, щоб не допустити наступу українських військ у бік Криму.

— При здійсненні окупантами одного чи другого сценарію катастрофи на ЗАЕС різниця у наслідках та надалі у ліквідації цих наслідків є?

ЛЮДВИГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Жодні диверсії чи терористичні акти на Запорізькій станції не мають військового сенсу, на відміну від підриву греблі Каховського водосховища.

Вибух навіть за найгіршим сценарієм на Запорізькій атомній станції не призведе до шкоди військам, що наступають, з тієї простої причини вже, що ЗСУ не захоплюватимуть майданчик ЗАЕС і не будуть вести бойові дії безпосередньо поблизу станції.

Щодо терористичного акту, я вже сказав, він з великою ймовірністю буде. Але я даю малу ймовірність того, що це буде виконано щодо реакторного відділення з відповідним пошкодженням самого реактора.

Найімовірніше, теракт буде стосуватися іншого відділення, електротехнічного цеху плюс турбінного відділення. І диверсія буде здійснена за принципом “не діставайся ж ти нікому”, щоб максимально привести в непридатність значущі для України генеруючі потужності.

— Кожному українцю після трагедії на ЧАЕС відоме словосполучення “зона відчуження”. Ми знаємо її обсяги, її географічні параметри… А яка у разі катастрофи на ЗАЕС, не дай Боже, може бути зона відчуження?

ЛЮДВИГ ЛИТВИНСЬКИЙ: За найгіршого сценарію, якщо буде здійснено спрямований підрив зі спеціальним зарядом для високих температур, то результат можна буде порівняти з тим, що було на майданчику Чорнобильської атомної станції десь через півроку-рік після аварії. Радіоактивні цезій, радіоактивний стронцій переважно, деякі інші радіоактивні елементи.

Єдине, що у гострій фазі аварії ці радіоактивності лежатимуть не на ґрунті, а вони будуть викинуті в атмосферу. І, відповідно, буде й інгаляційне та пероральне надходження.

Менш гострим буде пряме опромінення від хмари просто за рахунок того, що короткоживучі радіонукліди за півроку зупинки енергоблоків встигли розпастися.

— Якщо буде підрив з боку окупантів, то це вже складно буде їм приховати. якимось чином відвертітися, що це зробили не вони, незважаючи на їхню звичку не брати на себе відповідальність за скоєне. А якщо все-таки будуть скоєні дії, які нашкодять ЗАЕС без підриву, але теж призведуть до катастрофи, наскільки складно буде довести цей процес?

В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Все залежатиме від юридичної ситуації. Але недаремно запросили МАГАТЕ. Ситуація дуже складна.

З одного боку, це окупована територія та за законом війни окупант несе всю відповідальність за населення, техногенні об’єкти тощо.

З іншого боку, станція продовжує залишатися формально в експлуатації українських органів, хоча фактично українські компетентні органи, які відповідають за ядерну енергетику, не мають фактичного доступу на станцію, не можуть гарантувати безпеку.

Це створює якраз властивий Росії такий діалог, коли можна створювати невизначеність у міжнародній оцінці ситуації. Будуть чергові спроби покласти провину на Україну.

Але, на відміну від Чорнобиля, коли інформаційний ефект був вкрай малий, ми дізнавалися спочатку з трансляції “Голосу Америки” про те, що сталася аварія, і лише через 10 днів стало щось відомо населенню, то зараз буде ситуація прямо протилежна. Це розганятиметься, з цього робитиметься страшилка, особливо для Заходу та для Європи, і буде спроба звинуватити в цьому Україну.

Ми розуміємо, що при аварії на блоці буде забруднення радіоактивними частинками, які переноситимуться повітрям. Де вони осідатимуть — сказати складно. Вони цілком можуть дійти до Європи за сприятливого напряму вітру.

Ядерна фобія, яка в принципі вже існує після Чорнобиля, розвиватиметься.

Чіткої інформації про те, що там відбувається, незважаючи на присутність місії МГАТЕ, немає, постійний моніторинг там не ведеться і завжди залишається зазор для маніпуляцій.

— МАГАТЕ зможе взяти на себе ініціативу для того, щоб процес притягнення до відповідальності винних почався швидко, без перетягування ковдри: хто винен, а хто правий?

ЛЮДВИГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Я вкрай скептично ставлюся до ролі МАГАТЕ. Починаючи з березня минулого року, нічого, що в принципі можна було зробити з боку міжнародного агентства, не було зроблено.

Та позиція, яку зараз займає пан Ґроссе, зводиться до спроби легітимізації окупації атомної станції російськими військами.

Тому я з великим песимізмом дивлюся на те, що ця роль може бути більш значущою для збереження радіаційної безпеки.

— У своєму зверненні у зв’язку з терактом на ЗАЕС, який готується РФ, президент України Володимир Зеленський закликав світ діяти. Що, на вашу думку, може зробити світ?

В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Заявами тут уже не допоможеш. Теоретично ООН могла б спробувати запровадити якийсь миротворчий контингент на техногенні небезпечні об’єкти, насамперед Запорізьку атомну станцію для її охорони та контролю.

Ми бачимо, що навіть на тій території, яка була затоплена на Херсонщині, на жаль, представники організації ООН не можуть здійснювати гуманітарну місію, оскільки рівень безпеки, який там є у зв’язку з обстрілами з російської сторони, фактично не дозволяє за їх протоколом там працювати.

ООН за свої понад 70 років існування стала цивільною організацією, не пристосованою для дій в умовах війни. Вони дбають про свою безпеку, про свій протокол, що фактично неефективні в умовах війни з фронтом, з тяжкою технікою, з ракетним обстрілом. Це свідчить про те, що ООН потрібно реформуватися.

Варіант “взяти під контроль Запорізьку атомну станцію” можна було б спробувати обговорити, але знову ж таки всі ці протоколи ООНівські стали настільки забюрократизовані, що там у них прийняття рішень займає близько півроку, іноді більше.

ЛЮДВИГ ЛИТВИНСЬКИЙ: Я зовсім невисоко оцінюю роль міжнародних інституцій, окрім однієї ключової міжнародної організації — це “Рамштайн”.

Чим більше нам передадуть зброї, тим швидше росіяни будуть витурені, зокрема з території Запорізької атомної станції. Зроблять “жест доброї волі”.

Я повторюся, що я не даю високої ймовірності того, що буде реалізована радіаційна аварія. Шкоди вони справді завдадуть, але ця шкода стосуватиметься переважно економічного плану — щоб ми не могли експлуатувати найпотужнішу у нас в Україні та в Європі атомну електростанцію, ключову для генерації електроенергії в Україні.

Прямий ефір