Президент Єгипту закликав Росію відновити Чорноморську зернову угоду та забезпечити безпеку постачання української агропродукції. Країни Африки вимагають від Росії розблокувати зерновий коридор. Це рішення має бути пріоритетом, заявив на саміті Росія — Африка глава Африканського Союзу Азалі Ассумані. Все це на тлі обіцянок Путіна безкоштовно доставити російське зерно деяким африканським країнам. Піар-шоу Путіна так назвала петербурзький саміт міністр економічного співробітництва та розвитку Німеччини Свенья Шульце, передає FREEДОМ.
Саміт Росія — Африка Кремль організував для того, щоб створити у росіян ілюзію міжнародної підтримки режиму, вважають аналітики. Навіть незважаючи на не найвищий представницький рівень заходу. У другому саміті 27-28 липня взяли участь 17 глав африканських держав. Тоді як у першому — у 2019 році — брали участь 43 африканські лідери. Голова Нового банку розвитку, створеного країнами-членами БРІКС за активної участі Росії, зробила жорстку заяву напередодні саміту. Вона сказала, що ще минулого року Новий банк розвитку призупинив усі свої операції на території Росії, і міняти цю практику не збирається. Оскільки банк діє суворо у межах міжнародних санкцій.
“Будь-які припущення щодо обговорення нових операцій Нового банку розвитку (NDB) в Росії безпідставні”, — заявила глава NDB Ділма Русефф.
Ще одне надзавдання Кремля — купити лояльність африканських держав. Росія вибачила африканським країнам борги на суму 23 мільярди доларів, більшість яких з’явилася ще за часів СРСР. Розвиток зв’язків з африканськими країнами Путін назвав “одним із постійних пріоритетів” Російської Федерації.
Путін пообіцяв лідерам деяких африканських країн упродовж кількох місяців безкоштовно доставити десятки тисяч тонн російського зерна. У відповідь африканські лідери закликали Росію негайно розблокувати роботу зернового коридору та забезпечити безпеку постачання української агропродукції.
“Угода (про постачання зерна) має бути відновлена, щоб спробувати врятувати тисячі людей, які залежать від цього імпорту. Найбільший ризик зараз наражається на економічну продовольчу безпеку Африки, особливо з урахуванням того, що континент вже серйозно постраждав від стрибків цін на продовольство, спричинених перебоями в його постачанні”, — заявив Глава Африканського союзу Азалі Ассумані.
Спробу Путіна позиціонувати Росію як найпривабливішого союзника африканських держав аналітики називають свідомо провальною. Репутація Росії в Африці сильно похитнулася через вихід із зернової угоди.
“Окрім типових дипломатичних банальностей та обіцянок продовження співпраці та розвитку, путінська риторика на форумі Росія — Африка не є серйозним відхиленням у політиці Кремля щодо африканського континенту… Репутація Путіна та російського уряду, ймовірно, постраждала через низку недавніх чинників: виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи та ударів по українській портовій інфраструктурі”, — з офіційного звіту Інституту вивчення війни (ISW).
Адміністрація Байдена розкритикувала Москву після заяви Путіна лідерам та офіційним особам більшості африканських країн, що його країна докладає всіх зусиль для запобігання глобальній продовольчій кризі.
“Попри риторику Росії, вони насправді дуже мало, дуже мало інвестують в Африку — всього 1% від прямих іноземних інвестицій, які йдуть на континент”, — заявила прессекретар Білого дому Карін Жан-П’єр.
Своїми обіцянками Кремль прагне “перевербувати” будь-якими способами якнайбільше країн Африки на свій бік, вважають аналітики. Поки що результат — швидше негативний. За тиждень до саміту в Санкт-Петербурзі влада ПАР звернулася до прокуратури за ордером на арешт Путіна. Це означає, що у разі візиту до Південної Африки президента Росії там зобов’язані заарештувати.
Читайте також: Країни Африки не поважають Росію і користуються її слабкістю, — радник глави ОПУ