“Ідея ядерної переваги настільки глибоко в’їлася в Путіна, що він не може від цього відмовитися”: Їжак назвав наслідки для Росії

Ілюстративний колаж: svoboda.org

Шантаж ядерною зброєю — це останній аргумент, який залишився у президента РФ Володимира Путіна. А загроза в тому, що його заяви про використання ядерної зброї хаотичні. Якщо Росія застосує ядерну зброю, вона втратить усе. Таку думку сьогодні, сьогодні, 12 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Він прокоментував думку експертів США, що офіційна Москва, погрожуючи Україні та західним країнам зброєю масового знищення, насамперед шкодить самій собі.

“Це виключає Росію з клубу “Великих”. Не те, що виключає навіть, а просто закриває двері в клуб великих країн раз. По-друге, це веде до повної ізоляції Росії. По-третє, це руйнує міжнародний режим нерозповсюдження, і потенційно вся ця ядерна риторика, а не дай боже, застосування ядерної зброї просто зруйнує міжнародний режим нерозповсюдження і навколо Росії з’явиться дуже багато інших ядерних держав. Тобто ті, хто потім не зможе переконати Японію, наприклад, що вона не може мати ядерну зброю, в той час, як Росія її використовує, ну, або інші країни, я умовно абсолютно сказав”, — каже Їжак.

За його словами, країни, які дуже легко можуть робити ядерну зброю, — це Японія, Південна Корея і Україна, якщо проти неї буде застосовано ядерну зброю.

“Тобто Росія втратить з усіх сторін. Але перш за все, вона, звичайно, в разі застосування ядерної зброї про те, що попереджали Сполучені Штати, будуть катастрофічні безпосередньо наслідки. Будуть дуже потужні не ядерні впливи, які змінять російський потенціал у звичайних озброєннях, і, звісно ж, сам Путін стане ціллю номер один у цьому світі як найнебезпечніший терорист”, — додав експерт.

На думку Їжака, зараз тих заяв, які роблять західні лідери, достатньо, щоб утримати Росію від використання ядерної зброї.

“Все-таки Путін не один застосовує, і він не може один на щось натиснути, щоб щось полетіло. Але, на жаль, ми бачимо, що ідея ядерної переваги настільки глибоко в’їлася в Путіна, що він не може від цього відмовитися. І те, що ми зараз бачимо, це все-таки загроза в тому, що його заяви хаотичні. Є цілком зрозуміла ядерна доктрина Росії. Принаймні формально вона така сама, як у більшості інших країн. Там є певні слова, які написані з цього приводу, що Росія ніколи-ніколи, окрім як якщо під загрозу поставлено саме її існування. Тобто це зброя останньої дії. Нічого тут особливого немає. Але коли він почав запускати останні свої заяви, там дика суміш китайських, американських і старих радянських доктрин. Він згадав і китайський принцип “ніколи за жодних обставин не використовувати ядерну зброю першим”. Тут же сказав, що Сполучені Штати колись чи десь мали уявлення про попереджувальний удар, хоча насправді ніколи цього не було. Можливо, можна пошукати в якихось доктринах якісь другорядні умови. І, нарешті, він знову згадав радянську форму удару, удар у відповідь-зустрічний удар, і він це все разом заважає і видає на-гора. І ось саме це створює відчуття загрози через нестабільність”, — пояснив завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень.

Але, як уточнив Їжак, коли вже все перемішується, це означає, що ситуація просто нестабільна і, можливо бути якесь помилкове ухвалене рішення і помилково створена загроза.

“Навряд чи ці заяви сприймаються як безпосередня загроза застосувати ядерну зброю. Я думаю, правий Олаф Шольц, який сказав після розмови з Путіним, що загроза застосування ядерної зброї все-таки відійшла на другий план. Але, проте, знову ж таки, як сказав Джо Байден, якщо Путін не збирається застосовувати ядерну зброю, навіщо він про це постійно говорить? Ось тоді вже не говори, просто не говори про це. А тим більше, коли він починає знову говорити і вже повторює не російські доктрини, а таку пекельну суміш китайських, американських і радянських, це викликає заяву у відповідь, що зі словами треба акуратніше, і наслідки можуть бути не просто для стримування Росії, а наслідки можуть бути для самого ядерного статусу Росії, якщо це все продовжиться. Я думаю, ось так ці натяки треба і сприймати”, — резюмував Олексій Їжак.

Читайте також: Щоб забути про ядерну кнопку, Путін має усвідомити поразку в Україні — думка

Нагадаємо, раніше Їжак розповів, що кількість ядерної зброї у світі скорочується. Але Росія вносить елемент дестабілізації тим, що не утилізує свої боєголовки. Ще один такий елемент — Китай.

Читайте також: Путін не має іншої іграшки, окрім як сильно згнилий ядерний арсенал Росії, який все ще є небезпечним, — Їжак

Прямий ефір