Ідея Глобального саміту миру — це не прагнення зробити нейтральні країни партнерами України, — Фесенко

Володимир Фесенко. Фото: ukrinform.ua

Конференція в Саудівській Аравії — зустріч, спрямована на підготовку Глобального саміту миру. Україні потрібно активно контактувати з країнами, які займають нейтральну позицію. Про це сьогодні, 3 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

“Я б застеріг від трохи такого надто оптимістичного і дещо наївного погляду, що через якийсь час ми країни, які вагаються, зробимо проукраїнськими, вони стануть ворогами Росії. Давайте не жити в ілюзіях. Значна кількість країн глобального Півдня усвідомлено обрали таку нейтральну позицію. Це стосується не України, не ставлення до України. Багато хто ставиться до України позитивно, із симпатією. Але багато країн, наприклад, Єгипет і та ж Саудівська Аравія, деякі інші, Китай, до речі, зокрема, є активними торговельними партнерами України, зокрема й купуючи наше зерно та іншу аграрну продукцію. І вони зацікавлені в тому, щоб був мир встановлений навіть економічно. Але навряд чи вони відмовляться від цього нейтралітету”, — сказав він.

Фесенко уточнив, що це ще й баланс інтересів у відносинах, як з Росією, почасти з Китаєм, а з іншого боку, з країнами Заходу.

“Тому оцінюватимемо ситуацію реалістично. Не буде швидкої зміни цієї ситуації, але нам потрібно активно контактувати з цими країнами, які займають нейтральну позицію. Вони не наші вороги, не є нашими друзями і партнерами в повному розумінні, не допомагають нам зброєю і фінансово, не вводять санкції проти Росії. Але оскільки вони виступають за мир, за припинення війни, ми можемо використовувати цю позицію і повинні використовувати її в наших інтересах. Саме на це і спрямовані такі зустрічі, як у Саудівській Аравії. Ідея Глобального саміту миру — це не прагнення зробити нейтральні країни нашими партнерами, це прагнення не допустити їхнього зближення з Росією і через їхній тиск усе-таки поступово примусити Росію до припинення війни. Ось у чому глобальна мета. І, звичайно ж, це прагнення підготувати передумови для формування нової архітектури міжнародної безпеки на майбутнє”, — розповів політолог.

Дуже важливо, акцентував він, що Україна, українська дипломатія працює на формування нової глобальної архітектури безпеки вже зараз.

“Ми не чекаємо, коли після завершення нинішньої війни з Росією почнуться якісь перемовини, якісь міжнародні конференції. Ми самі ініціюємо прообрази таких майбутніх міжнародних конференцій, які б формували оновлений міжнародний порядок. І тут ми відіграватимемо активну роль, ми стаємо активним суб’єктом міжнародних відносин. Ми не чекаємо, коли хтось буде за нас розв’язувати важливі для нас питання. Ми самі закладаємо фундамент просування наших інтересів”, — підсумував Володимир Фесенко.

Читайте також: Триває щоденна кропітка робота, яка дасть результати дещо пізніше, — напрямки української дипломатії назвав Фесенко

Нагадаємо, раніше Фесенко заявив, що у Будапештському меморандумі були різночитання щодо гарантій безпеки в українському терміні та англомовному, на той момент на це не звертали уваги. Не кажучи про термін, головна проблема Будапештського меморандуму полягає у відсутності конкретизації.

Прямий ефір