Візит до Китаю верховного представника Євросоюзу із зовнішньої політики і політики безпеки Жозепа Борреля відкладався двічі. Влітку без пояснення причин його скасувала китайська сторона. Тепер же топдипломат став співголовою на засіданні Стратегічного діалогу ЄС — КНР разом із китайським міністром закордонних справ Ваном І, інформує FREEДОМ.
Свій перший візит до Китаю в статусі глави дипломатії Євросоюзу сам Жозеп Боррель назвав надзвичайно важливим. Оскільки його мета — обговорення відносин між ЄС і КНР, ключових регіональних і глобальних викликів із представниками влади, науковцями та бізнесменами.
Уже в перший день дипломат зустрівся в Шанхаї з представниками європейських компаній, де обговорив економічні та бізнес-виклики.
“Сьогодні у світі багато конфліктів. І відносини між Китаєм та Європейським Союзом не є винятком із цієї тенденції. І цю тенденцію я називаю “конфліктною взаємозалежністю”. І моє запитання, причина моєї поїздки до КНР: як ми можемо зробити цю взаємозалежність менш конфліктною?”, — сказав Боррель.
Китай є найбільшим торговельним партнером ЄС і ключовим постачальником у низці секторів: від рідкоземельних матеріалів до обладнання для відновлюваної енергії та медичних компонентів.
Однак Євросоюз намагається знайти новий баланс у своїй стратегії щодо КНР. Прагнучи зменшити ризики і залежність від Пекіна, зберігаючи водночас доступ до його ринку.
“Я думаю, що Китай часто неправильно розуміє, чому ми називаємо його системним суперником. Пекін весь час говорить нам, що ми стратегічні партнери, а не суперники. Насправді, ми обидва і партнери, і суперники. І в деяких галузях ми також конкуренти”, — резюмував Боррель.
Одним зі спірних торговельних питань між ЄС і КНР став масовий експорт дешевших китайських електромобілів на європейський ринок.
“Їхню ціну штучно утримують на низькому рівні за рахунок величезних державних субсидій. Це спотворює наш ринок. І оскільки ми не приймаємо це спотворення зсередини на нашому ринку, ми не приймаємо його ззовні”, — заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у щорічній промові в Європарламенті.
Як наслідок — Європейський Союз оголосив про початок розслідування щодо надання великих держсубсидій Китаєм своїм виробникам електромобілів. Відкрили його, незважаючи на побоювання заходів у відповідь з боку КНР. Пекін уже відреагував на це.
“Китай надає великого значення економічним і торговельним проблемам європейської сторони і готовий до подальшого поглиблення реформ і відкритості, а також забезпечення більш сприятливих умов для діяльності підприємств ЄС у Китаї. Ми також висловили наше занепокоєння з приводу політики Євросоюзу щодо зниження ризиків, особливо з приводу розслідування проти субсидій щодо китайських електромобілів. Закликаємо ЄС уникати протекціоністської поведінки і проявляти обережність під час використання торговельних заходів захисту”, — сказав міністр закордонних справ Китаю Ван І.
Але, незважаючи на деяку напруженість у відносинах, переговори з міністром закордонних справ Китаю Ван І очільник Європейської дипломатії оцінив як всеосяжні, відверті та дружні.
Окрім напруженості в торговельних відносинах між Євросоюзом і КНР, вони обговорили широке коло питань, включно із загостренням між Ізраїлем і ХАМАС, а також використанням Китаєм свого впливу на Росію для припинення війни проти України. А вже до кінця року ЄС і Пекін планують провести спільний саміт.
Читайте також: Китайський дракон проти російського ведмедя: залежність РФ від КНР обговорюємо з експертами