Хитра цензура чи тотальний блок: долю YouTube і Telegram у Росії обговорюємо з експертами

Ілюстративне фото: pixabay.com

Росія готується до нових обмежень в інтернеті. Тієї цензури, яку російська влада вже впровадила в життя своїх громадян, їй виявилося недостатньо.

На черзі — блокування YouTube, WhatsApp, Telegram, VPN та інших сервісів, за допомогою яких росіяни поки що можуть отримувати об’єктивну інформацію про те, що відбувається в їхній країні та світі.

Обходити заборони стане складніше

РФ входить до трійки світових лідерів за кількістю завантажень застосунків, що дають змогу обходити блокування. Адже ресурсів, які вважаються “небезпечними” для держави, обчислюються тисячами. Щоб їх не можна було обходити, Роскомнадзор з 1 березня 2024 року планує блокувати всі VPN-сервіси в країні.

Як пише The Insider з посиланням на робочу документацію, у Роскомнагляді навчилися обмежувати інтернет-підключення не тільки за IP-адресами, а й за протоколами з’єднання. Обійти таке блокування складніше.

Для того, щоб удосконалити процес блокування, російська влада може залучити щонайменше 5 тисяч спеціально закуплених систем у 350 вузлах з’єднання провайдерів з інтернетом. За два роки на створення і встановлення цього обладнання виділили майже 25 млрд рублів (268 млн дол.).

Блокування таких сервісів як Telegram або WhatsApp поки що невдалі. Але і це не єдиний метод, який намагається використовувати кремлівський режим. Приміром, він пропонує росіянам перейти на альтернативні російські сервіси, такі як RUTUBE і VK Відео. Вони не користуються особливою популярністю серед громадян. Ще один спосіб — не повна заборона інформації, а її фільтрація.

Як пише Deutsche Welle, нещодавно в Росії розпочали тестування сайту, що дублює YouTube, на якому владі можна буде проводити фільтрацію небажаного контенту. Це допоможе уникнути поголовне встановлення VPN у Росії, яке просто нівелює всі зусилля режиму з блокування. До того ж невдоволення серед росіян-споживачів YouTube-контенту і тих, хто виробляє цей контент, буде відчутним, навіть попри те, що протести в РФ так і не зламали систему.

Читайте також: “Суверенний” інтернет у РФ: чи вдасться Кремлю відрізати росіян від віртуального світу — думки експертів

Оцінки експертів

Чи вдасться путінському режиму досягти своїх цілей, позбавивши росіян незалежної інформації та альтернативної точки зору? У якому стані зараз російський інтернет? Відповіді на ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Михайло Клімарьов, IT-фахівець, директор некомерційної організації “Товариство захисту інтернету”;
  • Владислав Савченко, президент “Європейської асоціації програмної інженерії”.

МИХАЙЛО КЛИМАРЬОВ: Дороге обладнання потрібне Росії, щоб цензурувати, а не тотально блокувати

— Звичайно ж, російська влада хотіла б контролювати всю інформацію в інтернеті. На їхній жаль, на наше щастя, вони технічно не можуть це зробити.

Якщо вони заблокують усе, то вони самі втратять багато чого. Російській економіці буде завдано найжорстокішого удару. Адже як тоді торгувати нафтою? Адже, попри санкції, Росія нею торгує. Вони купують багато, досить багато імпортують “сірим” методом із Китаю і не тільки. Це все робиться через інтернет. Якщо його заблокувати зовсім, то торгувати не вийде.

Тому влада намагається за допомогою дорогого обладнання робити все таким чином, щоб можна було заблокувати те, що їм не хочеться бачити і не хочеться показувати росіянам, з іншого боку, щоб доступ до загальної інформації залишався.

Для блокування Google, і YouTube, і Telegram не потрібне складне обладнання. А спеціальне дороге обладнання потрібне для того, щоб блокувати те, що їм не подобається, не чіпаючи основних сервісів.

Поки існує інтернет, люди будуть обходити всі заборони. Це однозначно. Навіть у такій країні, як Північна Корея, все одно вдається їх обходити. Там взагалі немає навіть інтернету як такого, а діє своя внутрішня мережа “Кванмен”.

Жителі КНДР встановлюють точки доступу Wi-Fi. Звичайна точка доступу ставиться з боку Китаю, а у них досить протяжний сухопутний кордон з КНР. Люди просто приходять до цих точок, підключаються. У Росії теж величезні кордони, і там теж щось знайдеться. Вода дірочку знайде, що називається.

Одна справа, ви просто вмикаєте інтернет і він працює. Інша справа — треба VPN, який гальмує, який теж у РФ заблокували. Вам треба шукати інший. І плюс до всього це обладнання теж не додає швидкості інтернету. Це як митниця.

Уявіть собі на прикладі дороги. У вас була пряма дорога, а хтось ось просто розриває її екскаватором і ставить митний пост. І тепер машині буде важче пересуватися. Приблизно те саме відбувається і тут. Так, деякі машини можуть проїхати якось, обдуривши митників. Але все одно шлях буде важчим, ніж якби був вільний обмін інформацією.

Тому на якість життя це сильно впливатиме. З іншого боку, заблокувати в сучасному світі інтернет, напевно, буде дуже важко.

Система блокувань у Росії зараз набагато жорсткіша, ніж у Китаї.

Якщо хтось займається бізнесом, продажами, торгівлею, — інтернет для них у КНР відкритий. Вони можуть просто купити собі ті самі VPN. Причому в держави ж купити. Треба просто обґрунтувати, навіщо це потрібно. І можна користуватися вільним інтернетом собі на втіху. У Росії такого немає.

Усередині Китаю ви вільно передаєте інформацію. А в Росії ж не так. Маленький російський “парканчик” побудований у кожного оператора зв’язку. І навіть коли вам потрібно від одного російського оператора надіслати інформацію іншому російському оператору, інформація через ці “парканчики” перестрибує двічі. Блокування відбувається навіть двічі.

https://youtu.be/0muL8tfVf98

ВЛАДИСЛАВ САВЧЕНКО: Російські медіамайданчики не можуть конкурувати з тим, чим користується весь світ

— На самому початку повномасштабного військового вторгнення українські волонтери змогли зламати систему RUTUBE і видалити його повністю з інтернету. Його було втрачено назавжди, і їм довелося відновлювати і писати заново альтернативний майданчик, на якому можна викладати відео. Але основний момент цих усіх майданчиків — це наявність трафіку і монетизації.

Тобто вони, звісно, можуть умовно зробити собі умовний “ЧебурТВ” і там буде мовити тільки ліцензований контент через відділ спеціального зв’язку з громадськістю. Але альтернативу таким великим торговим майданчикам як YouTube і Facebook, які продають рекламу, навряд чи зможуть запропонувати в РФ.

Яндекс не має таких рекламних можливостей, як той же Google. Тому, найімовірніше, їм доведеться замкнути інтернет усередині, щоб для росіян була недоступна альтернативна думка і було б складно її дістати. В Яндексі навряд чи можна знайти якусь альтернативну позицію або факти, не узгоджені з урядом, хоча Яндекс вважається досить опозиційною компанією. Але слабо віриться в серйозну опозицію на території Росії наразі за нинішньої вертикалі влади.

Боротьба з соціальними мережами, у яких великий трафік, може зайняти 10 років, щоб відокремити пропаганду насильства від правдивої інформації про воєнні злочини російських солдатів на території України.

Треба розвивати незалежні майданчики, які можуть діяти паралельно Instagram і Facebook. Можливо, YouTube, друковані видання в інтернеті, які можуть публікувати без жорсткої цензури, щоб люди могли отримати доступ до правди про воєнні злочини РФ.

Читайте також: WhatsApp заблокувати, а фінансування “ВКонтакте” — збільшити: про пропагандистські плани Кремля розповів журналіст

Прямий ефір