Хто вийшов у другий тур президентських виборів у Молдові та чи хочуть громадяни країни до ЄС — подробиці (ВІДЕО)

Вибори в Молдові. Фото: gettyimages.com

На виборах президента Молдови вже опрацьовано 99,77% голосів. У перегонах лідирує чинна президентка Мая Санду, як і прогнозували соцопитування раніше. Тепер на країну чекає другий тур президентських виборів. З результатів референдуму також стало зрозуміло, що держава сказала “так” європейському курсу — за євроінтеграцію проголосували 50,46% виборців, повідомляє FREEДОМ.

Чинна президентка Молдови Мая Санду, за попередніми підрахунками, набрала 42,4%. Другим у перегонах на президентських виборах прийшов Олександр Стояногло, який представляє Партію соціалістів республіки Молдова — він набрав трохи більш як 26% голосів.

Загалом результати президентських виборів не стали несподіванкою, бо раніше соцопитування також прогнозували, що чинна президентка посяде перше місце, на другому місці був Олександр Стояногло. Але цікаво те, що на третьому місці — кандидат Ренато Усатий, який набрав 13,8% голосів. Згідно з молдовським законодавством, буде другий тур виборів президента, оскільки жоден із кандидатів не набрав 50% плюс один голос, а отже, дуже важливо, як розподіляться голоси тих, хто голосував не за лідерів. Від цього багато в чому залежатиме результат другого туру президентських виборів у Молдові.

Щодо референдуму за євроінтеграцію Молдови також опрацьовано 99,77% голосів. Молдова сказала “так” євроінтеграції. Відрив зовсім невеликий: “за” проголосували 50,46% виборців, це трохи більш ніж 750 тис. осіб, а “проти” — 49,54%, це 736,5 тис. виборців.

“Після того, як ми опрацюємо всю інформацію, технічно ми маємо скласти протокол про результати референдуму і надати цей звіт до Конституційного суду для того, щоб він визнав або не визнав легітимність референдуму. І в разі, якщо Конституційний суд визнає легітимність виборів, отже, закон, який було ухвалено, навіть із таким маленьким відривом, імовірно, буде опубліковано у спеціальному віснику”, — пояснив заступник голови Центральної виборчої комісії Молдови Павло Постіка.

Загалом, як зазначають експерти, соціологи, суспільство Молдови, це видно і за результатами референдуму, досить розколоте — практично 50 на 50 прихильників і противників євроінтеграції.

Кореспонденти телеканалу FREEДОМ опитали жителів Кишинева. Судячи з відповідей, загалом незадоволені результатами референдуму ні прихильники, ні противники євроінтеграції. Прихильники незадоволені тим, що так небагато набрала голосів відповідь “так”. Як раніше прогнозували соціологи, за євроінтеграцію проголосують понад 54% виборців. А ті, хто проти євроінтеграції, кажуть про те, що несправедливо пройшов референдум, проте все вирішить Конституційний суд.

  • Марія: “З мого кола спілкування, то я думаю, що люди трошки розчаровані, тому що вони сподівалися на кращий результат. Це з моєї родини, з огляду на розмову з моїми друзями. Ми сподівалися взяти за Європу більше голосів”.
  • Кріс: “Я думаю, так, чому б і ні. Краще, ніж було, думаю. Я не особливо шарю в політиці, але, я думаю, краще вже в Євросоюз прагнути хоча б, ніж ніде не прагнути”.
  • Сергій: “Я не очікував, що так важко пройде. Я очікував, що набагато легше пройде. Щось тут складно пояснювати, чому так впритул майже. Я переконаний, що це зовнішні сили, які не доброзичливі до нас. Дуже навіть недоброзичливі до нас. Щось ми їм у горлі стоїмо. Така маленька країна, а такій великій країні ми заважаємо, щоб вони розвивалися самі по собі. Як і вам заважають”.

Вибори президента Молдови та референдум про вступ країни до Євросоюзу проходили на тлі безпрецедентного втручання з боку Кремля у внутрішню політику Молдови. Нагадаємо про те, що правоохоронці раніше заявляли, що за допомогою проросійського олігарха-втікача Ілана Шора в Молдові було створено мережу агентів. Вона налічувала близько 130 тис. осіб. Ці люди ходили на проросійські мітинги, займалися прокремлівською агітацією. Одна з місцевих журналісток Меріуца Ністор зробила розслідування на цю тему. Вона проникла за допомогою підробленого паспорта в мережу агентів Ілана Шора. Там дівчині видали картку одного з російських банків. Вона навіть отримала так звану зарплату за свою агітаційну проросійську роботу. І, що цікаво, ці гроші не можна перевести в готівку в Молдові. Для того, щоб їх зняти, потрібно поїхати в невизнане Придністров’я.

Експерти говорять про те, що кількість прихильників, як показав референдум, виявилася не такою великою, але загалом аналітики радять владі Молдови зробити висновок із цього референдуму, оскільки дуже складним було тло втручання і політичні процеси всередині країни.

“Є уроки, які ми маємо засвоїти в результаті цього референдуму. Перш ніж надалі організовувати такого роду плебісцити, необхідно провести дуже серйозну попередню політичну роботу, яка полягає в побудові, забезпеченні широкого політичного консенсусу. І тільки тоді, коли ти впевнений, що є тверда, однозначна підтримка на користь ідеї, яку ти хочеш вивести на референдум. Тим паче якщо ці референдуми не місцеві, не стосуються якогось окремого питання”, — висловив думку політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи та в ООН Олексій Тулбуре.

Так чи інакше, референдум відбувся, і громадяни Молдови відповіли на запитання про євроінтеграцію “так”. Це зірвало плани Кремля, який намагався саботувати референдум. Тепер країна живе в очікуванні другого туру президентських виборів.

Читайте також: Молдова відповіла на одне з головних запитань про майбутнє країни — включення з Кишинева (ВІДЕО)

Прямий ефір