“Кухар Путіна” і наближена до нього особа — тепер ці регалії Євгена Пригожина опинилися під сумнівом, повідомляє FREEДОМ.
Останній рік засновник ПВК “Вагнер” регулярно обрушувався із критикою на командування російськими військами, підриваючи авторитет самого президента Росії. Одне із численних звернень, що “дискредитують”, прозвучало, наприклад, після атаки безпілотників на Москву.
“Те, що вони на Рубльовку летять, до вас додому, так… [байдуже]. Нехай ваші будинки палають. А що людям звичайним робити, коли в їхні вікна врізаються безпілотники з вибуховою речовиною? І тому як громадянин я глибоко обурений, що ці мерзоти… спокійно сидять і просиджують далі свої ожирілі ср*ки, намазані дорогими кремами”, — кричав ватажок “Вагнера”.
На сьогодні Пригожин входить до топ-100 найбагатших людей Росії. На 2019 рік його статки оцінювалися в 15 млрд російських рублів (240 млн дол.). Особисте знайомство з ватажком “Вагнера” Путін підтвердив 2018 року в інтерв’ю західним ЗМІ.
Приватна військова компанія з’явилася у 2014 році із початком російської агресії проти України. “Вагнерівці” брали участь у сутичках з українською армією у Донецькій та Луганській областях. З осені 2015 року були залучені до сирійської кампанії. Також найманці “Вагнера” воювали в Лівії, Центральноафриканській Республіці та Малі.
У повномасштабну війну Росії проти України вагнерівці включилися в березні 2022 року. Через кілька місяців у зв’язку з великими втратами в боях Пригожин особисто почав агітацію в’язнів російських тюрем вступати до лав ПВК. 2023-го найманці розпочали штурм стратегічно важливого міста Бахмут у Донецькій області. У цей час розпочалося і протистояння Пригожина і Міноборони Росії. Епатажні звернення до командування військових відомств із боку засновника “Вагнера” з кожним разом ставали дедалі жорсткішими.
“Ви є Міністерством оборони. Ви не зробили… [нічого], щоб наступати… [Чому] ви пропускаєте прильоти цих безпілотників до Москви?” — обурювався Пригожин.
Аналітичний центр “Українська призма” провів дослідження діяльності “вагнерівців” та дійшов висновку, що найбільше Пригожина цікавить влада, яку він може отримати.
“Пригожин не є опозицією Путіну. Якби він був вороже налаштований до Путіна, він не зміг би так активно діяти, як зараз. Він постійно ніби ходить мінним полем і намагається знайти можливі варіанти того, як досягти своїх інтересів. Щодо інтересів Пригожина — це швидше спроби здобути політичну суб’єктність, показати свою важливість. Відповідно, діяльність ПВК “Вагнер” в Україні — це робота на його персональні політичні амбіції”, — вважає аналітик центру “Українська призма” у сфері зовнішньої та міжнародної безпеки Павло Радь.
Аналізуючи епатажну поведінку Пригожина, експерти раніше погоджувалися, що він грає на публіку.
“Медійна історія з критикою Міноборони РФ заходить росіянам, які не мають прямого відношення до війни, але вважають, що війна неправильно ведеться, генерали все вкрали. Але знов-таки, вона санкціонована. Або, як мінімум, її не зупинено з боку Путіна та його найближчого оточення”, — коментує політолог Ігор Рейтерович.
За словами самого Пригожина, лише у боях за Бахмут загинуло 20 тис. найманців ПВК. Сейм Литви визнав ПВК “Вагнер” терористичною організацією. Відповідну постанову, в якій зазначається, що найманці приватної військової компанії становлять загрозу державній та громадській безпеці, ухвалили одноголосно. А влада США визнала ПВК “Вагнер” транснаціональною злочинною організацією.
Читайте також: Довгострокові гарантії безпеки у Пригожина навряд чи будуть, тепер він для Путіна — ворог номер один, — Гудков
Нагадаємо, увечері 23 червня ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив, що регулярна армія Росії завдала ракетного удару по тилових таборах “вагнерівців” та оголосив “марш справедливості”.
Озброєні “вагнерівці” на чолі з Пригожиним вирушили до Ростова-на-Дону, де захопили територію штабу Південного військового округу, а також взяли під контроль інші військові об’єкти. Після чого вирушили на Москву.
Правоохоронні органи РФ порушили проти Пригожина кримінальну справу через заклик до збройного заколоту.
У суботу, 24 червня, Путін назвав дії Пригожина “відступництвом” від свого народу та “ударом у спину”. Він порівняв це із подіями 1917 року. В окремих регіонах РФ запроваджено режим контртерористичної операції.
Проте вже ввечері 24 червня Пригожин повідомив, що розвертає колону військової техніки за 200 км від Москви, “вагнерівці” повертаються до польових таборів. Це сталося нібито після телефонної розмови Пригожина та Лукашенка, про яку заявили у Кремлі.
Читайте також: У Пригожина все буде гаразд, Шойгу не втримається на своїй посаді — підсумки бунту від Пономарьова