Глобальна спільнота має створити такі умови, за яких Росія змушена буде бути присутньою на другому Саміті миру. Про це сьогодні, 14 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Щодо присутності Росії на саміті. Присутність тут має різний характер. Це ж не те, що ви запросили вбивцю: сідай, будь ласка, будеш тут із нами розмовляти. Ні. Президент [України] чітко говорить — примус. Коли Росія змушена бути присутньою, тому що, по-перше, є тиск глобальної спільноти, є економічний, військовий тиск — Курська операція, масштабування ударів у глибину території Росії, різке подорожчання війни для Росії. Якщо ці інструменти сукупно працюють, то вони змушують країну-агресора бути присутньою [на Саміті миру] в тому чи іншому вигляді”, — сказав Подоляк.
Зрозуміло, що не Путін приїде на саміт від РФ, бо він побоїться.
Україна також не буде сама запрошувати російську сторону. Цю місію можуть виконати посередники.
“Посередником може виступити будь-яка країна, з якою у Росії є відносини. Це країни, від яких Росія залежить економічно. Насамперед це країни глобального Півдня, тому що там основний товарообіг у Росії, там основні гроші для Росії. Це та ж Індія, той же Китай, Бразилія, Саудівська Аравія тощо. Тобто ці країни можуть передати Росії вимоги світової спільноти: будь ласка, будьте зобов’язані бути присутніми на такому-то заході, давайте розберемо те, що ви робите. Але це можливо тільки в разі, коли працюють інструменти примусу. Усі інші випадки, коли ви запрошуєте за бажанням Росії, це працювати не буде”, — пояснив радник голови ОПУ.
Єдині чинні інструменти примусу Росії — силові. Це стосується й економіки, й військового напрямку, й дипломатії.
“Все інше — розмови, слабкості, поступки — тільки стимулюють експансію, стимулюють агресію Росії. Тому зараз уже формується консенсус у тому, що Росію потрібно примусити брати участь — не попросити брати участь, а примусити брати участь у Саміті миру. І навіть ті країни, які намагалися на себе приміряти адвокатуючу роль щодо Росії, вони теж починають більш тверезо дивитися на ситуацію. Вони починають розуміти, наскільки руйнівні дії Російської Федерації для глобального політичного процесу, для міжнародного права, для глобальної торгівлі. Відповідно, навіть нейтральні країни починають розуміти всі ризики, які несе Росія. І, звичайно ж, ось цей тиск має зростати”, — резюмував Михайло Подоляк.
Читайте також: Україна хоче залучити Індію до переговорів із Росією — що відомо (ВІДЕО)
Нагадаємо, Саміт миру (Мирна конференція щодо України) — міжнародна конференція, ініційована президентом Володимиром Зеленським. Перший інавгураційний Саміт миру відбувся 15-16 червня 2024 року у Швейцарії. Другий саміт планують провести в листопаді, на ньому буде представлено план справедливого закінчення війни РФ проти України, заснований на положеннях формули миру президента Зеленського.