На військовій техніці ЗСУ дедалі частіше став з’являтися білий хрест. У хреста такої форми дуже давня та славетна історія. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів історик Олександр Алфьоров.
“Наш хрест — це тактичне маркування, і це абсолютно геніальний хід. Ну, по-перше, РФ — це православна квазі імперія і російська пропаганда не зможе його використати, тому що це християнський символ, а православ’я — це одна зі складових “русского мира”. Тобто вся ця пропаганда дуже обережно йде, щоб не зачепити свою пропаганду”, — зазначив Алфьоров.
Історик також зазначив, що рівносторонній хрест відомий з перших століть нашого першого тисячоліття. Рівноконечний хрест називається “катакомбний” або “переможним”.
“Перші християни, які були заборонені та вважалися сектами, мали свою символіку для позначення та для ідентифікації один одного. Хрест був одним із багатьох символів, які християни, власне, використали”, — розповів він.
Також про цей хрест відомо, що за часів римського імператора, тоді ще язичнику Костянтину в 312 році перед битвою зі своїм суперником Максенієм, правителем Італії, прийшло бачення Христа: “Під цим знаком переможеш”. Тоді він наказав своїм воїнам нанести зображення рівнокінцевого хреста на щити та здобув перемогу.
Після цього Костянтин дозволив сповідувати християнство у всій Римській імперії. Отже, цей хрест став символом торжества християнства над язичництвом.
“Цей хрест нам відомий також за подіями 1096 року, коли Папа Урбан II у французькому місті Вермонт проповідував про необхідність здійснити похід лицарів на Святу землю до Єрусалиму, де турки перестали пропускати паломників. І Урбан II своїми дуже агресивними меседжами таки зібрав більшу частину лицарів, які дали обітницю, що вони підуть на Святу землю і як обіцянку цього вони нашили на свій одяг рівносторонній хрест із двох червоних клаптів матерії”, — додав історик.
В Україні рівнокінцевий хрест історично вважається корогвою козацтва. Він зображений, зокрема, на прапорі 1651 року, що зберігається у Стокгольмському музеї.
“У нас він відомий за козацтвом, походить від 16-го століття, і ми його часто фіксуємо вже у 17 столітті на прапорах, на печатках, гербах міст. І тому цей хрест відомий і в козацтві дуже сильно”, — зазначив експерт.
Також він нагадав, що рівносторонній хрест став основою нагороди за перший зимовий похід армії Української Народної республіки з 1919-го на 1920 рік.
“Тому для історії і Європи, і світової історії, і історії України цей хрест є досить широким у хронологічному проміжку маркером доблесті, маркером перемоги, маркером військової слави. І тому його вибір був просто геніальним, тому що він, бачите, й російську пропаганду стримує”, — додав історик.
Читайте також: “Знамення перемоги”: на техніку ЗСУ почали наносити білий хрест (ФОТО)