Ховають і спотворюють дані: як РФ краде українських дітей — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: glavnoe.in.ua

Голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін повідомив про повернення в Україну 12 дітей. З тимчасово окупованої РФ території Херсонської області вдалося вивезти трьох хлопчиків і дев’ять дівчаток віком від 2 до 17 років. Україні вдалося встановити дані майже 20 тис. дітей, яких російські окупанти вивезли до Росії та Білорусі. Але фактично їх набагато більше. Москва робить усе, щоб ускладнити пошук і повернення додому маленьких українців. Повернення незаконно депортованих українських дітей буде одним із ключових питань на Саміті миру у Швейцарії, передає FREEДOM.

Чотирнадцятирічну Вероніку Власову, яку російські окупанти силоміць, без згоди рідних, вивезли до Липецька, змогли повернути тільки після того, як її мама виступила на засіданні Ради безпеки ООН.

“Я не знаю, хто як впливав, наступного дня ми отримали сигнал, що РФ готова без жодних умов повернути дівчинку додому. Росіяни, згідно з третьою Женевською конвенцією, взагалі не можуть брати в полон цивільних заручників, але вони це роблять”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Україні допомагають повертати викрадених Росією дітей партнери. У міжнародній коаліції з повернення незаконно депортованих Росією маленьких українців уже 35 країн.

“Основним було питання знайти міжнародних партнерів, ті країни, які стануть головними, які будуть допомагати нам у реалізації нашої роботи. Перша країна, яка зголосилася стати публічним посередником і зараз вона показує результати у своїй роботі, є комунікатором між Україною та Російською Федерацією, — це Катар. Останні чотири групи українських дітей, яких ми повернули”, — розповів Дмитро Лубінець.

Інформація про щонайменше 285 викрадених українських дітей опинилися у всеросійському банку даних сиріт. Журналісти видань “Верстка” і “Важливі історії” змогли підтвердити особу кожної дитини й навіть поговорили з деякими з них. Днями стало відомо, що журналістам Financial Times вдалося встановити особи ще чотирьох дітей віком від 8 до 15 років. Їх російські окупанти вивезли з українських притулків. Троє — перебувають в Оренбурзькій і Тульській областях, четвертий — в анексованому Росією Криму. У РФ неповнолітніх українців хочуть віддати у нові сім’ї — їх додали до списку на сайті для усиновлення. Водночас змінили персональні дані.

“Злочин з боку Російської Федерації полягає в тому, що замість того, щоб сприяти поверненню дітей в Україну, РФ намагається вдавати з себе країну-рятівницю, яка надає соціальну та іншу допомогу під час супроводу цих дітей і під час навернення їх у російську ідентичність”, — прокоментував правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.

Щоб ускладнити пошук, ідентифікацію та повернення українських дітей, російські чиновники змінюють їм імена та документи. У Головному управлінні розвідки Міноборони України створили інформаційний портал, який містить дані про викрадачів маленьких українців. У списку — понад двісті російських і білоруських чиновників.

“Розділ порталу містить невелике досьє на кожного ідентифікованого на сьогодні учасника викрадення дітей, посилання на матеріали з новин, інформацію про наявність санкцій щодо таких осіб. Також там розміщено сканкопії документів, що підтверджують депортацію дітей”, — йдеться у повідомленні Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України в Telegram.

Читайте також: Повернення депортованих українських дітей та Саміт миру: експерти прогнозують нові санкції проти РФ

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір