Центр реабілітації для диких і домашніх тварин, які постраждали внаслідок повномасштабної війни РФ проти України, планують створити в екопарку під Харковом. Будівництво вже почалося, інформує кореспондент FREEДОМ.
Поранених тварин після лікування за можливості повертатимуть у природу, а тих, хто зазнав серйозніших травм, залишать на території екопарку. Пташиний розплідник стане першим майданчиком, куди зберуть усіх пернатих, травмованих за майже два роки бойових дій в Україні.
Одні зі старожилів Харківського екопарку — бородаті гуси. Вони залишалися на його території й під час активних бойових дій навесні 2022 року. До вибухів птахи звикли, а виживали за рахунок підніжного корму, кажуть співробітники.
Після деокупації Харківської області в екопарк почали привозити безліч різних поранених пернатих. За майже два роки тут виходили понад сотню птахів.
“Переважно це білі лебеді, тому що вони від вибухів, від постійних обстрілів переживають стрес, і можуть не відлітати, залишаються тут, а морози в нас сильні, і їм самим дуже тяжко вижити”, — розповів головний орнітолог екопарку Олексій Макаренко.
Коли в червні 2023 року російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, волонтери з Херсона привезли в екопарк пару гавайських казарок. Орнітологи кажуть, цей вид дуже рідкісний. Вони не плавають і не літають. Тому вижити в тих умовах їм було практично неможливо.
“Привезли їх маленькими пташенятами, вони 2023 року — ми їх виходили, вигодували, вони ручні, не бояться людини. Такі, можна сказати своячки, тільки йдеш когось годувати — вони перші, скрізь перші, вони нам допомагають”, — зазначив орнітолог.
Врятованих птахів розселяють біля невеликого озера в парку. Щоб уберегти їх від хижаків, встановили дротяні загородження. До весни тут встановлять гнізда для пташенят.
Розплідник для птахів став першою локацією майбутнього центру реабілітації для постраждалих унаслідок бойових дій тварин і птахів. Проєкт планують повністю реалізувати протягом року.
“Хоспіс передбачає не одну будівлю, а цілий комплекс програм і будівництв різного типу вольєрів і різних видів тварин. На цьому етапі ми спостерігаємо будівництво вольєрів, які будуть для диких копитних тварин — биті олені, поранені козулі, просто тварини, які не можуть перебувати в природі. Ми їх будемо відновлювати. Ті, хто зможуть піти в ліс, підуть — будемо випускати звідси. Ті, хто не зможуть піти, залишаться під наглядом фахівців”, — розповів керівник зооветеринарної частини Харківського екопарку Іван Достов.
За його словами, щомісяця екопарк приймає до 100 різних тварин і птахів, які зазнали травм і поранень. Їх з усієї області привозять і волонтери, і військові з окупованих територій, із зон бойових дій. Поки триває будівництво — у команду центру реабілітації набирають фахівців. Шукають ветеринарів, орнітологів, кіперів.
Читайте також: Постраждалих від бойових дій собак та котів виходжують у притулку в Запоріжжі (ВІДЕО)