Минуло півтора місяця з моменту масштабного контрнаступу української армії та звільнення частини населених пунктів на півночі Донецької області. Тепер тут відновлюється мирне життя: відкривають магазини та аптеки, облаштовують пункти обігріву та відновлюють комунікації, повідомляє FREEДОМ.
Але забути, як жили у російській окупації, люди досі не можуть. Людмила — мешканка селища Дробишеве Лиманської громади показує журналістам український прапор та вишиванку, які побачили у неї російські окупанти.
“Вони його побачили! У мене там течка лежала з документами, ото все там у мене лежало! Вони його кидали, кидали! — вигукує вона.
Загарбники виставили її з будинку. Вони мешкали тут два тижні.
“У мене будинок двоповерховий наприкінці городу. Там у мене електрика та опалення. У підвалі обладнала я бомбосховище, у мене пенсіонери жили. І доводилося мені вдома варити їсти, а туди носити. Ну, понесла вечерю, поки повечеряли, приходить сусідка і каже: “У тебе в хаті вже господарюють”, — згадує мешканка Дробишева Людмила.
За її словами, під час контрнаступу українських військ російські окупанти із селища тікали, перевдягаючись на ходу у цивільний одяг.
“У нас були із Луганська. Це були хлопці-електрики. А потім була Росія. Танк стояв, а їм “пташки” кинули у подарунок”, — розповіла Людмила.
Понад три місяці під російською окупацією перебувало і сусіднє село Новоселівка. Місцева мешканка, 72-річна Олександра Іванівна, каже: жінок росіяни не чіпали, а от чоловіків затримували та змушували роздягатися — шукали на тілі патріотичні татуювання.
“У мене сусідка залишилася в будинку, у неї хлопчику 21 рік, йому сказали роздягтися, він роздягся”, — каже Олександра Іванівна.
За її словами, у селі є загиблі серед мирних мешканців, але сама Олександра Іванівна мало що бачила: більшу частину часу сиділа у підвалі.
“Ми взагалі нічого не знаємо, ми сиділи в підвалі. Вилізеш із підвалу, виглянеш за хвіртку, цей принесе хліба чи ще щось, сусід — ще щось. Особисто я нікуди не ходила”, — розповіла жінка.
Кілька місяців у підвалі аварійного будинку разом із чоловіком прожила і мешканка Лимана Анжела. Розповідає, що після тривалого часу, проведеного у сирому приміщенні, зараз постійно хворіє. У будинку Анжели поки що немає електрики, її обіцяють дати за пару днів.
“Стираєш у холодній воді, посуд миєш, замерзаєш і холодно. Звичайно, хочеться, щоб світло було і тепло в квартирі, уже набридли ці підвали. Заходиш туди чистий, вилізеш — руки брудні, обличчя брудне”, — каже жінка.
У кількох житлових районах Лимана вже з’явилася електрика. Відновити газопостачання на деокупованих територіях поки що не вийде через перебитий російськими снарядами газогін. У одному лише Лимані або зруйновано, або пошкоджено близько 80% відсотків не тільки житлової інфраструктури, а й об’єктів комунального господарства.
Читайте також: Російські окупанти фактично знищили село в Донецькій області: як виживають люди після звільнення (ВІДЕО)