Падіння російського рубля відбувається не тільки по відношенню до долара і євро, але також по відношенню до китайського юаня. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко.
“Згадаймо довгу історію, яка лунала з Москви, що “нам однаково, що відбувається з доларом і євро, нам лише б юань стояв, і тоді в нас буде все чудово”. І у РФ дійсно почали орієнтуватися на юань. Але проблема в тому, що юань не живе сам по собі, він прив’язаний до твердоконвертованих валют — до того ж євро та долара. Тому бравада, яка раніше звучала з Москви, абсолютно нічого не означає”, — сказав Устенко.
Падіння рубля призводить до зростання інфляції (оскільки в рублевому еквіваленті дорожчає все імпортне). Щоб стримати інфляцію, Центробанк РФ, найімовірніше, традиційно підвищить облікову ставку. А що вища облікова ставка Центрального банку, то вищий відсоток стягують потім комерційні банки за наданий ними клієнтам кредит і навпаки.
“Девальвація рубля, яка відбулася щодо долара і до всіх інших валют (до того ж юаня і євро), означає те, що в рубльовому еквіваленті стане набагато дорожчим імпортний компонент, який є в російському споживчому кошику. Тобто інфляція продовжуватиме розганятися, і на це реагуватиме Центральний банк Росії. Він, найімовірніше, і далі збільшуватиме облікову ставку (або як її називають у Центробанку — ключова ставка), яка зараз становить 21% (була встановлена 25 жовтня, — ред.). Думаю, що в грудні це буде вже 23%”, — припустив експерт.
У такій ситуації підвищення облікової ставки Центральним банком країни — правильний монетарний захід. Але позитивно він працює у відкритих нормальних економіках.
“Щодо Росії ми не говоримо про відкриту нормальну економіку, ми говоримо про специфічну економіку авторитарної країни. Тому, на мій погляд, додаткове збільшення облікової ставки не дасть відчутного ефекту, а інфляція продовжуватиме збільшуватися. Просто в закритих економіках інфляцію не побороти підвищенням облікової ставки”, — зазначив Устенко.
Він нагадав, що Центробанк РФ уже неодноразово підвищував облікову ставку, і це не знизило інфляцію — інфляція продовжує розкручуватися далі. А тепер вона зростатиме ще й через імпортні товари та послуги, які в рублевому вираженні стали дорожчими.
“Зрозуміло, що середньостатистична російська сім’я не їсть омарів і продукції, привезеної звідки-небудь із Європи. Вони їдять щось абсолютно просте та звичайне. Але це просте й звичайне теж орієнтується на курс, і ціна продовжуватиме зростати”, — пояснив економіст.
Крім того, збільшення облікової ставки означає, що стискаються перспективи економічного зростання, що негативно впливатиме на розвиток бізнесу в Російській Федерації. Адже рівень облікової ставки безпосередньо впливає на відсотки, під які банки видаватимуть кредити.
“Російські підприємці вже стогнуть, бо ти не можеш розвивати жодне виробництво, жоден інвестиційний проєкт. Навіть внутрішній інвестиційний проєкт із внутрішнім інвестором на кредитні ресурси не може бути реалізований, коли в тебе облікова ставка на рівні 21%. Це означає, що кредити треба брати мало не під 30%. Не може бізнес існувати на кредити під 30%”, — пояснив Устенко.
І перші реакції російської економіки на падіння рубля вже помітні. Уже відзначається глобальне просідання ринку нерухомості, падіння якого триватиме.
Устенко наголосив що ситуація з рублем досить складна, але далека від трагічної.
“Я б не вважав, що ця ситуація дійсно трагічна. Напевно так буде, але в довшій перспективі. Я не вірю в абсолютне падіння рубля на короткостроковій дистанції. Тому що Центробанк розуміє, як треба діяти. Вони будуть розпродавати свої золотовалютні резерви, напихаючи скарбницю додатковою доларовою масою. Даватимуть по шапках усім, кому тільки можна дати, щоб вони не вилазили на ринок і не скуповували валюту. Притримають апетити своїх державних компаній, які теж потребують цієї валюти. Не будуть самі викуповувати валюту, а значить, не будуть поповнювати свої власні золотовалютні резерви. Загалом якось намагатимуться стримувати цей курс”, — деталізував економіст.
Устенко не виключив, що завдяки усім цим штучним заходам курс рубля найближчими днями знову повернеться до рівня близько 100 руб. за 1 долар.
“Тому що тепер це вже просто політичне завдання. Це вже не питання економіки, а питання політичного завдання, яке Кремль ставить перед керівництвом Центробанку. Хочеш жити — намагайся якось викручуватися в цій ситуації”, — резюмував він.
Читайте також: Про що свідчить рекордне знецінення російського рубля — думки експертів і глядачів FREEДОМ
Як повідомлялося раніше, російський рубль рекордно падає. На 30 листопада Центральний банк РФ оцінив 1 долар США в суму близько 108 російських рублів. Ще в середині червня рубль коштував 82,62 за долар.