Якщо Грузія ухвалить закон про так званих “іноземних агентів”, то це може стати перешкодою для вступу країни до Євросоюзу, заявили в уряді Німеччини. Ідеться про законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу”, який керівна партія “Грузинська мрія” планує внести на розгляд до парламенту. Це вже друга спроба ухвалити закон, який називають копією російського. Перша рік тому призвела до масових акцій. Тоді на вулиці Тбілісі вийшли десятки тисяч протестувальників, повідомляє FREEДОМ.
Новий законопроєкт про “іноагентів” у Грузії майже нічим не відрізняється від торішньої версії. Ось тільки формулювання “агент іноземного впливу” змінили на “організація, що проводить інтереси іноземної сили”. У 2023 році законопроєкт передбачав, що грузинські медіа та некомерційні організації, які більш ніж на 20% фінансуються з-за кордону, мають зареєструватися у спеціальному реєстрі “іноагентів”. Тоді спроба правлячої партії ухвалити цей законопроєкт призвела до масових протестів у країні. Після першого читання документ відкликали. Тепер “Грузинська мрія” вирішила повернутися до пройденого. Керівники парламентських комітетів низки європейських держав підписали звернення до грузинської влади.
“Висловлюємо глибоку стурбованість змістом цього створеного на путінсько-російський манір закону, який покликаний затаврувати й послабити активне проєвропейське громадянське суспільство та сектор НУО Грузії. Щиро сподіваємося, що грузинська влада вкотре продемонструє зрілість і рішучість у тому, щоб інтегруватися в європейські та євроатлантичні інституції, які керуються західними цінностями ліберальної демократії. На кону — майбутнє грузинського народу”, — йдеться у спільному зверненні керівників парламентських комітетів, опублікованому в соцмережі Х.
Уряд Німеччини з “жалем” ставиться до того факту, що, попри негативну реакцію суспільства в Грузії та за кордоном, провладна партія має намір повторно внести до парламенту суперечливий законопроєкт, заявила заступник офіційного представника канцлера ФРН Крістіане Гоффман. 12 квітня до Берліна з візитом приїде прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе. Заплановано його зустріч із президентом Штайнмаєром і переговори з канцлером Шольцем. Законопроєкт про “іноагентів”, який, на думку Берліна, несумісний з європейськими цінностями, буде однією з тем для обговорення.
“Минулого року внаслідок протесту проти цього законопроєкту десятків тисяч представників громадянського суспільства Грузії його було знято з порядку денного. Свобода преси та медіа є основою будь-якої демократії та важливою передумовою членства в ЄС. У Грузії, яка отримала наприкінці минулого року статус кандидата в члени ЄС та історичний шанс на вступ, знають про це”, — зазначив прессекретар Міністерства закордонних справ Німеччини Себастьян Фішер у коментарі виданню InterpressNews.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала повторну спробу ухвалити законопроєкт про “іноагентів” саботажем, який ставить хрест на євроінтеграції Грузії.
“Президентка Грузії мала на увазі, що, намагаючись ухвалити законопроєкт, який так схожий на закон, створений Москвою, грузинський уряд посилає безпомилковий сигнал про те, що він більше зацікавлений у тому, щоб зробити одну людину в Кремлі щасливою, ніж наблизитися до Європи”, — цитує Російська служба “Голосу Америки” політолога Лінкольна Мітчелла.
У березні 2024 року представники правлячої партії “Грузинська мрія” розповіли також про плани ухвалити закон, що обмежує права ЛГБТ, пише Reuter. Йдеться, зокрема, про заборону так званої ЛГБТ-пропаганди і гендерних переходів.
Нагадаємо, законопроєкт про “іноагентів”, який спричинив масові протести в Грузії 2023 року, правляча партія “Грузинська мрія” знову внесе на розгляд до парламенту. Опозиція вважає цю ініціативу спробою наступу на свободу слова та дискредитації нелояльних до влади організацій.