Грузинські силовики б’ють та принижують учасників протестів у країні. У звіті правозахисної організації Transparency International ідеться, що правоохоронці проникають у натовп демонстрантів, затягують окремих людей на свою територію, жорстоко їх б’ють. Таке ставлення до людей засудили в Канаді та країнах Балтії, а в США заявили, що повністю стоять на боці грузинського народу, інформує FREEДОМ.
Уже майже цілий тиждень поліція розганяє мітинги на підтримку євроінтеграції Грузії. За даними Deutsche Welle, десятки тисяч людей із Тбілісі, Батумі, Кобулеті, Озургеті та інших міст виступають проти нинішньої влади, яка нібито перемогла на виборах, та її рішення щодо призупинення євроінтеграції. Учасники акцій також вимагають проведення нових парламентських виборів із міжнародними спостерігачами. До протестів приєднуються студенти, а також школярі з учителями.
“Я вчитель англійської мови й виступаю тут не тільки за себе або за свою сім’ю, а й за своїх учнів. Ми справді заслуговуємо бути частиною ЄС, й ми ніколи не здамося, поки не доб’ємося всього, чого хочемо… Ми маємо бути членами європейської сім’ї. І, на жаль, наш уряд щосили намагається нам брехати та не дозволяти, але ми не втомимося, хоч би як вони нас били, хоч би як переслідували в провулках й навіть у житлових будинках”, — сказала учасниця протесту Ніа Тхелідзе.
Правляча партія “Грузинська мрія” поставила завдання поліції — розігнати мітингувальників. Силовики використовували проти людей водомети й перцевий газ. Учасники протесту відстрілювалися феєрверками. За даними грузинської служби “Радіо Свобода”, відомо про численні затримання, а також про постраждалих. Люди дістали гематоми, переломи носа або щелепи, частину поранених госпіталізували зі струсом мозку і множинними забоями.
“У відповідь неконституційні, нелегітимні та де-факто сформовані в результаті невільних виборів органи влади вжили безпрецедентних репресивних заходів проти мирних демонстрантів. Так звані силовики вдавалися до нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження з учасниками протестів, використовуючи силу, яка не тільки “непропорційна”, а й повністю не сумісна з елементарними нормами, встановленими Конституцією й міжнародним правом прав людини, та не має жодного виправдання”, — йдеться у звіті грузинського представництва правозахисної організації Transparency International.
Міжнародна спільнота вражена жорстокістю грузинських силовиків. Зокрема, глава МЗС Нідерландів заявив, що шокований насильством проти протестувальників у Грузії. Влада Канади, а також країн Балтії вже запровадила обмежувальні заходи для грузинських чиновників, а в Держдепартаменті США наголосили, що Вашингтон повністю на боці народу Грузії.
“Ви вже бачили, як ми вводимо санкції проти офіційних осіб грузинського уряду. Ви бачили, як ми вводили візові обмеження. Ви бачили, як ми зробили інші дії, призупинивши виділення 95 млн дол., які ми надали грузинському уряду. Ми ясно дали зрозуміти, що стурбовані кроками, які вони зробили, щоб згорнути зі шляху до більшої інтеграції з Європою, на якому вони перебували, і який, як ми знаємо, підтримує грузинський народ”, —заявив представник Державного департаменту США Метью Міллер.
Правляча влада називає вуличні протести спробою революції та всіляко відмовляється виконувати волю народу, президента країни та опозиції. Лідерка Грузії Саломе Зурабішвілі переконана, що єдиний вихід із цієї ситуації — парламентські перевибори.
“Це все, що завгодно, але не революція. Це величезний національний рух, який справді поширився як географічно по всій країні, так і в усіх сферах, у всіх верствах населення з громадянською непокорою, протестами, всіма формами, яких ми раніше не бачили. Протест проти обурливого рішення прем’єр-міністра, яке вже було оскаржене, тому що вибори були оскаржені. Тому подвійно обурливо, коли уряд, який населення не вважає легітимним, робить розворот на 180 градусів від нашої позиції щодо європейської інтеграції в бік Росії”, — заявила Зурабішвілі.
Сама риторика грузинської влади вкрай співзвучна з російською пропагандою. Прем’єр Грузії Іраклій Кобахідзе після розгону одного з протестів у Тбілісі заявив, що, мовляв, у країні не буде сценарію українського Майдану. Своєю чергою Київ засудив силовий розгін мітингів у Грузії та відкинув спроби грузинської влади втягнути Україну у внутрішньополітичні процеси.
“Грузинському уряду слід припинити лякати своїх людей міфічним “українським сценарієм”, реалізуючи в цей час на практиці “білоруський сценарій”. Україна була й залишається доброзичливою до демократичних перетворень у Грузії та її подальшої європейської та євроатлантичної інтеграції, що відповідає інтересам грузинського народу”, — йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України.
“Це ті ж самі люди, які допомагали Януковичу, зараз допомагають “Російській мрії” в Грузії. Ця та сама влада, як була влада Януковича, яка зажерлася, заворувалася й грабувала власний народ й разом зі своїми кремлівськими кураторами намагалася зробити те ж саме, що і в Грузії зараз намагається зробити “Російська мрія”. Це одні й ті самі люди, одні й ті самі консультанти, одні й ті самі автори”, — заявив член політради партії “Єдиний національний рух” Дмитро Шашкін.
У РФ говорять про те, що, мовляв, бачать якісь спроби розгойдати ситуацію в Грузії. Водночас зазначають, що Москва в ці процеси нібито ніяк не втручається.
Читайте також: Конституційний суд Грузії відмовився розглядати позов про скасування парламентських виборів
Нагадаємо, 26 жовтня відбулися вибори до парламенту Грузії. Під час голосування фіксували масові порушення виборчого процесу. За даними Центральної виборчої комісії, партія влади “Грузинська мрія” отримала 54% голосів.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати. У країні почалися масові протести.
Також Європейський парламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії і закликав провести нове голосування.
Наприкінці листопада в Грузії почалася нова хвиля протестів. Причиною стала заява правлячої партії “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу і відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.