Гранадський саміт Європейської політичної спільноти: які результати для України (ВІДЕО)

Неформальна зустріч лідерів країн ЄС у Гранаді. Скріншот: uatv.ua

Сьогодні, 6 жовтня, в іспанському місті Гранада закінчилася неформальна зустріч лідерів країн Європейського Союзу. Спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов стежив за тим, як учасники обговорювали варіанти майбутнього розширення Євросоюзу. 

Головне питання — майбутнє розширення Євросоюзу, а також допомога Україні, нова стратегія розвитку для ЄС, його стійкість і проблеми, викликані міграцією. 

“Для нас важливо, щоб ми збільшили оборонну готовність Європи. У нас триває війна в Європі і ми повинні готуватися до цього. Це означає, що необхідно розвивати оборонну індустрію, але це також означає витрати на оборону, тому що це реальність, в якій ми живемо”, — заявила прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас.

Відповіддю Євросоюзу на російську агресію — стало його розширення для створення території безпеки та закону. 

“Розширення є геостратегічною інвестицією в мир, безпеку, стабільність і процвітання. Це рушійна сила поліпшення економічних і соціальних умов європейських громадян, скорочення нерівності між країнами і повинно сприяти зміцненню цінностей, на яких заснований Європейський союз”, — із декларації, ухваленої за підсумками неформальної зустрічі глав держав ЄС у Гранаді.

“Це завжди призводило до величезних вигод для обох сторін. Не тільки для країн, що вступають. Стандарти життя різко зростали, але також, звичайно, Європейський союз отримував величезну вигоду від вступу. Наша найбільша сила — це єдиний ринок. Це завжди величезна додаткова вартість для всіх нас”, — наголосила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Європейські чиновники неодноразово заявляли про необхідність бути готовими до розширення Євросоюзу вже до 2030 року, а також скорочувати сировинну залежність від авторитарних режимів. 

Для країн, що межують із такими режимами, питання розширення Євросоюзу — це питання безпеки та економічної вигоди. 

“Це також і в наших інтересах, щоб ці держави провели необхідні реформи, позбулися корупції, забезпечили верховенство права. Усе те, що приваблює інвестиції в країни. Я вважаю, що це також у наших інтересах прийняти нові держави”, — зазначила прем’єр-міністр Естонії.

“Я вірю, що це нові можливості для Європи для того, щоб стати набагато сильнішою, благополучнішою і безпечнішою”, — акцентувала прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня.

При цьому навіть ті, хто критично налаштований до можливого розширення Європейського союзу, не виключають такої перспективи.

“Ми повинні розглянути в наших це інтересах чи ні. Якого роду відповіді у нас є для стратегічних наслідків цього розширення. Ми ніколи не робили цього, тому ми не бачимо жодних стратегічних розрахунків”, — сказав прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Єврочиновники готові взятися за роботу, щоб розширити Європейський союз якомога швидше. 

“Ми повинні підходити індивідуально. Є 10 кандидатів і для кожного необхідний спеціальний підхід. Ми повинні застосовувати індивідуальний підхід зі зрозумілою ідеєю просування”, — наголосив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.

Читайте також: В Іспанії триває зустріч Зеленського із західними лідерами — деталі від спецкора FREEДОМ

Прямий ефір