На саміті Кримської платформи обговорювали місце звільненого Криму як частини України в повоєнному світі. Російські окупанти сильно понівечили півострів за час окупації, і Україна розраховує на підтримку країн-партнерів у відновленні Криму, а також на інвестиції від іноземних компаній. Про це сьогодні, 25 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Він нагадав, що на попередніх двох самітах дуже чітко було визначено підходи і позицію міжнародних партнерів України у звільненні Криму.
“І 2022 року в Києві всі наші партнери під час другого саміту заявили, що російсько-українська війна вважатиметься завершеною зі звільненням Криму і відновленням територіальної цілісності Української держави. І для цієї мети вони готові бути з Україною до самого завершення війни, сказали наші партнери. Цьогоріч ми здійснили звірку позицій”, — сказав Чубаров.
За його словами, таке уточнення позицій за фактом повинно було відбутися, оскільки буквально деякий час тому нехай самотні, але в Європі почалися знову лунати голоси про те, що, можливо, Україні треба переглянути свої підходи і з метою якнайшвидшого входження до НАТО, або для міцнішого встановлення повоєнного миру. Можливо, треба йти на компроміс, і політики, які висловлюють таку точку зору, не виключали, що цим компромісом має бути територія України, якась її частина, і натякали на Крим.
“Але президент України дуже чітко сказав, що Україна не обмінює території на будь-яке членство в будь-якому союзі. Але не це головне. Українська держава ще раз чітко просто нагадала всім ті параметри, яких ми всі разом із міжнародними партнерами дотримуємося. Найголовніше — у питанні деокупації Криму від декларації намірів ми вже перейшли до стадії обговорення тих напрямів, у яких буде відновлюватися повоєнний Крим, і не менш важливе — ми говорили про місце Криму як частини України в повоєнному світі. Президент України дуже чітко сказав бачення України щодо будівництва спеціальної конструкції безпеки в Чорноморському регіоні. Він прямо заявив про те, що ми бачимо об’єднання країн Чорноморського регіону, якийсь союз безпеки. Ми вважаємо, що це дуже важливо для подальшого розвитку України і держав цього регіону”, — резюмував глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Читайте також: Світові політики “протверезіли” і відкрили очі, — Чубаров про результати Саміту Кримської платформи
Нагадаємо, 23 серпня у Києві відбувся ІІІ Саміт міжнародної Кримської платформи. Участь у ньому взяли представники 63 держав. Саміт Кримської платформи відбувався у чотирьох форматах: зустрічі на рівні лідерів держав, парламентські саміти, експертні зустрічі та наради міністрів закордонних справ. Обговорювали питання територіальної цілісності, майбутнє Кримського півострова після його деокупації та гуманітарну політику.