Лідери Китаю та США — Сі Цзіньпін та Джо Байден — зустрінуться наступного місяця. Про це сторони заявили за результатами візиту міністра закордонних справ Китаю Ван І до Вашингтона. Точного місця та часу зустрічі не повідомляють, однак зазначено, що країни працюють над організацією переговорів лідерів у кулуарах саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, повідомляє FREEДОМ.
За три дні у Вашингтоні міністр закордонних справ КНР Ван І провів зустрічі з головою Держдепу Ентоні Блінкеном, радником президента з безпеки Джейком Салліваном та безпосередньо з президентом Джо Байденом. Головною темою переговорів стала стабілізація відносин між країнами, щоб уникнути нових конфліктів. При цьому сторони відкрито говорять про те, що про союзництво зараз не йдеться.
“Як дві провідні країни світу Китай та Сполучені Штати мають розбіжності та суперечки, але також поділяють важливі спільні інтереси та стикаються зі спільними проблемами, які вимагають від них спільного розв’язання. Китай та Сполучені Штати мають відновити всеосяжний діалог, щоб здійснювати взаємовигідну співпрацю, стабілізувати відносини між країнами та вивести двосторонні відносини на шлях здорового, стабільного та сталого зростання якнайшвидше”, — заявив міністр закордонних справ КНР Ван І.
Візит китайського міністра пройшов на тлі напруженості між Китаєм і США, що зростає, через різні позиції щодо війни Росії проти України та ситуації на Близькому Сході. Наприклад, Китай проігнорував зустріч щодо формули миру президента Зеленського на Мальті. Водночас економіки країн впливають як одна на одну, так і на весь світ. Тому, за словами міжнародних аналітиків, Пекін та Вашингтон побоюються подальшої ескалації протистояння.
“Ключове слово тут — стабілізація двосторонніх відносин. Не так поліпшення, як стабілізація. Світу потрібно, щоб США та Китай стали на раціональний шлях і стабілізували свої стосунки, пропонуючи регіону та всьому світу більше впевненості”, — зазначила директорка китайської програми вашингтонського аналітичного центру Stimson Юн Сунь у коментарі The Sydney Morning Herald.
Зустріч Байдена та Сі може стати кульмінацією переговорного процесу, який триває вже понад рік. Лише цього літа візити до Пекіна здійснили глава Держдепу та міністри торгівлі та фінансів США.
А за кілька днів до візиту Ван І до Вашингтона голова КНР Сі Цзіньпін написав відкритого листа на щорічну вечерю Національного комітету з американо-китайських відносин. У ньому він зазначив, що від взаємин країн залежить доля людства, і що Китай відкритий до співпраці. Тому аналітики очікують, що зустріч лідерів у листопаді буде тривалою і торкнеться багатьох питань.
“Це Східно-Китайське, Південно-Китайське море, це тайванська протока, Тайвань, це питання політики Китаю щодо Сіньцзяну, Гонконгу, Тибету. Це питання стосовно Близького Сходу. Це питання щодо війни Росії з Україною. І, звісно, це співпраця, і поглиблення, і відновлення тих взаємин між Китаєм та США, які є у високотехнологічній сфері, у торговельно-економічній співпраці, в інвестиційній сфері, фінансово-банківському секторі”, — вважає експерт-міжнародник, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.
У своєму листі Сі Цзіньпін також заявив, що лише США та Китай є наддержавами. Це доводить: Пекін не ставиться до Москви як до рівного партнера, попри заяви Кремля.
Очікується, що зустріч Байдена та Сі відбудеться під час саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. Він триватиме з 11 до 17 листопада у Сан-Франциско (Каліфорнія, США).
Читайте також: Пекін — Вашингтон: наскільки КНР готова співпрацювати зі США (ВІДЕО)
Нагадаємо, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик в ефірі FREEДOМ висловив думку, що Китай готовий до перезапуску діалогу зі Сполученими Штатами Америки. За його оцінкою, і у Вашингтоні, і в Пекіні цінують можливість перезапустити діалог, але це не говорить про розворот стосунків.