Готується “жест доброї волі”: можливу причину відходу персоналу із Запорізької АЕС назвав Литвинський

Людвіг Литвинський. Скриншот: uatv.ua

Відхід персоналу із Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) може свідчити про підготовку “жесту доброї волі” російських окупантів, яким доведеться покинути окуповану територію. Таку думку сьогодні, 4 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

Він зазначив, що відповідно до вимог безпеки на Запорізькій АЕС має бути три резервних лінії електропостачання, але наразі під’єднано тільки одну.

“Якщо простими словами, то відповідно до вимог безпеки має бути три резервних лінії електропостачання. Ми до теперішнього часу мали всього одну лінію електропостачання, зараз з’явилася друга, яка є резервною лінією електропостачання. Це дещо підвищує рівень безпеки станції, але, як і раніше, вимоги не виконані”, — сказав Литвинський.

Водночас він назвав очікуваним виведення з окупованого Енергодара працівників Запорізької атомної електростанції, які підписали контракти з російським “Росатомом”.

“Чорної фарби там вистачає, оскільки там, як і раніше, присутні військові Російської Федерації й там з’явилася вибухівка. Це загалом серйозна небезпека, серйозно загострює ситуацію, пов’язану з можливими сценаріями того, що відбуватиметься на Запорізькій станції й буде реалізовано руками Росії. Відхід звідти персоналу, який належить “Росатому” або підписав контракт із “Росатомом”, — це загалом очікуване дійство, оскільки це перший крок, що передує “жесту доброї волі”, коли росіяни заберуться з усього регіону”, — сказав Литвинський.

Експерт також додав, що для експлуатації станції в зупиненому режимі потрібно набагато менше персоналу, ніж для забезпечення роботи енергоблоків на потужності. Так, за його словами, досвід показує, що для подібних західних енергоблоків того ж покоління необхідно десь до сотні людей у зміні на всю станцію.

“Тобто немає особливих проблем, щоб експлуатувати в зупиненому стані. Ось відновити роботу — так, там різка нестача персоналу. Звідти дуже багато хто виїхав. Плюс до цього, як і раніше, на територію енергоблоків не пускають персонал із Запорізької атомної електростанції в повному обсязі, там тільки окремі особи допускаються росіянами”, — сказав Литвинський.

На його думку, найкритичніше, що може статися на ЗАЕС, — це терористичний акт із підривом реакторного відділення, менш критичним є підрив машзалу, турбінного відділення.

“Аварія може мати глобальний характер у тому випадку, якщо не вдасться її купірувати… Навіть якщо зникне третій контур охолодження, яким є ставок-охолоджувач, — це ще не означає глобальної радіаційної аварії. А ось підрив більш важливих елементів самого енергоблоку — це з великою гарантією глобальна радіаційна аварія”, — сказав експерт.

Литвинський наголосив, що це не означає, що на території України настане апокаліпсис, але радіаційні наслідки можуть бути глобальними не тільки для суміжних держав, а й для віддалених.

“За сценарієм це можна порівняти з аварією на “Фукусіма-даїті”, а за масштабами — це максимальні масштаби, можливо, такі самі, як десь за пів року, рік після Чорнобильської аварії, бо зараз у реакторах на Запорізькій атомній станції короткоживучих радіонуклідів немає, вони встигли розпастися. Саме тому весь час повторюють, що жодні йодовмісні препарати приймати не потрібно”, — сказав експерт.

Читайте також: Ситуація загострюється щодня: що відбувається зараз на ЗАЕС (ВІДЕО)

Нагадаємо, захоплену російськими військами Запорізьку атомну електростанцію покинули близько сотні працівників ЗАЕС, повідомив мер Енергодара Дмитро Орлов. Ідеться про людей, які пішли на співпрацю з окупантами та уклали контракти з “Росатомом”.

Прямий ефір