Готовність країн НАТО відправити свій військовий контингент в Україну проаналізували експерти

Багатонаціональна бойова група НАТО. Фото: nato.int

У лютому 2024 року президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не відкидає відправлення військ в Україну. Відтоді багато європейських політиків підтримали цю ідею, серед країн-союзників почалися обговорення цього питання. Про готовність розгорнути свої війська в Україні вже заявили країни Балтії та Польща. Насамперед ідеться про відправлення інструкторів для підготовки українських військових. У Міністерстві оборони України заявили, що зацікавлені в такій ініціативі партнерів.

Як Європа прагне допомогти Україні військами

Естонська влада готова обговорювати питання відряджання своїх військових в Україну. За словами радника президента Естонії з питань національної безпеки Мадіса Ролла, Таллінн обговорює можливість відряджання військ в Україну, щоб допомогти Києву вивільнити резерви для відряджання на фронт.

“Дискусії тривають. Ми повинні розглядати всі можливості. Ми не повинні обмежувати наші міркування щодо того, що можемо зробити”, – зазначив радник президента Естонії з питань національної безпеки Мадіс Ролл в інтерв’ю порталу Breaking Defense.

Не відкидає сценарій відряджання своїх військ в Україну і Литва, а глава Генерального штабу армії Нідерландів заявив, що “всі можливі варіанти варто залишати відкритими”. 

Наприкінці травня головнокомандувач Збройними силами України (ЗСУ) Олександр Сирський за підсумками переговорів із міністром оборони Франції Себастьяном Лекорню заявив, що Франція направить своїх військових інструкторів в Україну. 

В українському Міноборони повідомили, що продовжують переговори щодо участі інструкторів із країн-партнерів, зокрема Франції, у підготовці українських військовослужбовців в Україні.

“Міноборони спільно з Генштабом розпочали внутрішню роботу над відповідними документами з цього питання, щоб не витрачати час на узгодження бюрократичних моментів, коли буде ухвалене відповідне рішення”, — з повідомлення Міністерства оборони України у Facebook.

Ідея введення іноземного контингенту на територію України належить президенту Франції Еммануелю Макрону

У середині травня видання The New York Times повідомило, що деякі країни-члени НАТО непублічно обговорюють можливість відряджання військових інструкторів і підрядників на територію України для навчання українських військових і допомоги з ремонтом техніки.

Як пише видання Der Spiegel, країни Балтії та Польща можуть розгорнути свої війська в Україні, якщо Росія досягне прориву на фронті. Те, що Польща не виключає можливості відряджання своїх військ в Україну, підтвердив і міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

“Сікорський не уточнив, яку роль відіграватимуть польські війська. Хоча союзники України по НАТО зобов’язалися постачати охоплену війною країну грошима і зброєю стільки, скільки буде потрібно для відбиття російського вторгнення”, — з публікації агентства Reuters.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що відправлення військового контингенту в Україну — це самостійне рішення кожної держави, зокрема країн НАТО. Київ підтримує цю ідею — особливо навчання військових на території України.

“Це навчання на території України, просто прискорення процесу, без необхідності відправляти свою бригаду кудись у ту чи іншу країну, а потім вона повертається. І ще тут потрібен час на адаптацію в умовах війни… Як хтось може бути проти цього? Ми тільки за”, — заявив президент України в інтерв’ю The New York Times.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання відряджання військ в Україну може вирішуватися у двосторонньому форматі. Північноатлантичний альянс як інституція не планує розгортати свій контингент в Україні.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Чарльз Браун назвав відряджання інструкторів НАТО в Україну неминучою. Але він зазначив, що “для цього доведеться розв’язати питання з їхньою безпекою”.

Німецьке видання Bild з посиланням на джерела пише, що в НАТО обговорюють можливість взяти під захист небо над західними регіонами України. 23 травня представник МЗС Польщі Павел Вронський заявив, що Київ пропонує польській армії збивати російські ракети, що пролітають над територією України. Дипломат зазначив, що це питання можуть обговорити. 

https://www.youtube.com/watch?v=cbN_XTHsepw

Думки експертів

Чим можуть займатися іноземні військові в Україні? Як вони можуть допомогти Силам оборони? Чи варто очікувати незабаром прибуття військових з європейських країн? Яка реакція Кремля на заяви європейських політиків про необхідність відправити свої війська в Україну? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Юрій Фельштинський, російсько-американський історик. 

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Захід проводить “червоні лінії” для Путіна

— Обговорення європейськими країнами питання відряджання своїх військових в Україну – це проведення певних “червоних ліній”. І те, що робив французький президент Еммануель Макрон, якраз спрямоване на те, щоб установити ці межі та продемонструвати, що немає нічого неможливого. 

У Росії думають, що Захід у будь-якому разі програє, тому що Захід ослаблений. Росії важливо почекати цей момент і при цьому демонструвати свою агресію, наміри, проводити пропагандистські демонстрації. Тому для Заходу дуже важливо проводити “червоні лінії” і демонструвати свою готовність і рішучість. 

Щойно Україна отримала право завдавати ударів по території Росії західним озброєнням, армія РФ не змогла поширити свій наступ далі. Їх зупинили. Те ж саме стосується й іноземних військ на території України. Я думаю, що це питання має бути завжди на порядку денному і на столі.

Сам факт наявності іноземних військовослужбовців — це певна “червона лінія”, тим більше військовослужбовців НАТО. Це теж демонстрація того, що сьогодні плани Путіна не спрацьовують — єдність не буде порушена та Україна не залишиться одна. І такі сигнали необхідно подавати. Це показник сильної позиції та України, і наших партнерів. 

Такі “червоні лінії” в Кремлі сприймаються найкраще — рішучість, єдність, готовність, зокрема надіслати чіткий меседж, що якщо ви не хочете припиняти війну, то НАТО і партнери України будуть готові піти далі, зокрема надіслати свої війська. І це може дійсно статися. Це в Кремлі прекрасно розуміють. 

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Іноземні військові можуть стати стримувальною силою

— Ми не повинні розраховувати, що європейські країни відправлять підрозділи для ведення бойових і штурмових дій. Підрозділи, які можуть опинитися в Україні, будуть, імовірно, виконувати кілька типів функцій. Наприклад, це можуть бути фахівці в питаннях гуманітарного розмінування. Це дуже потрібно Україні, бо велика кількість нашої території замінована. 

Також західні союзники можуть направити в Україну операторів засобів протиповітряної оборони, зенітно-ракетних комплексів, радіолокаційних станцій, засобів радіоелектронної боротьби. Також необхідний обслуговчий персонал, який займатиметься західним озброєнням і технікою. 

Крім того, іноземний контингент може бути стримувальними силами, які можуть з’явитися на певних ділянках кордону і замінити Сили оборони України. Зокрема, як приклад, — це північний кордон із Білоруссю. На кордоні з Білоруссю можуть опинитися якісь локації, певні ділянки, які будуть прикривати вже не Сили оборони України, а, наприклад, якийсь інтернаціональний контингент. 

Або ж кордон із Придністров’ям — південно-західний сковувальний сектор, де також можуть опинитися вздовж кордонів сили інтернаціонального порядку. При цьому певна частина Сил оборони України може бути залучена на зовсім інших напрямках і плацдармах уже по лінії фронту.

Стримування — ідеальне завдання, наприклад, для Leegion etrangere — французького Іноземного легіону. Значна частина легіонерів — це етнічні українці, і навіть командувач Іноземним французьким легіоном – етнічний українець. Тобто люди, які володіють українською мовою і знають культурні особливості, цілком можуть замінити в тих чи інших регіонах наші підрозділи. 

Має бути певне розуміння, що нам необхідно від західних партнерів. У більшості випадків, коли порушується тема відряджання іноземного контингенту в Україну, російські пропагандисти намагаються якимось чином спотворити загальну потребу в іноземних фахівцях в Україні. Намагаються подати це так, немов Україна зажадала від своїх партнерів, щоб вони відправляли свою армію воювати з Росією, повністю спотворюючи саму потребу і налаштовуючи соціум, електорат проти подібного роду тематики як такої, викликаючи до неї відторгнення. Звичайно ж, для нас дуже важливим є роз’яснення нашої позиції, зокрема і для західного інформаційного простору. 

ЮРІЙ ФЕЛЬШТИНСЬКИЙ: Найбільш боєздатна армія в Європі — українська

— Армія України менша, ніж Європи та країн НАТО разом узяті. Але, з усім тим, після двох із гаком років війни сьогодні українська армія – найбоєздатніша в Європі, а можливо, і у світі. Якщо в ЄС і українському уряді вважатимуть, що в цій війні необхідна участь ще й сухопутних військ НАТО, то, напевно, буде поставлено це питання на обговорення. 

Як мені здається, наразі стоїть завдання не в тому, щоб домогтися вступу військ сухопутної армії НАТО в цю війну на території України, а в тому, щоб Україні дали всю необхідну зброю і зняли всі обмеження. Звичайно, якщо американці погодяться дати не просто F-16 дати, а ще й із пілотами, то це безумовно поліпшить ситуацію. В України є свої сухопутні війська. 

Також головне, підкреслюю, в тому, що потрібно зняти обмеження, дати ту зброю, яка дістане до Москви. І тоді війну можна буде закінчити за два тижні. 

Читайте також: Підводні камені візиту глави Угорщини Віктора Орбана до Києва — аналіз експертів

Прямий ефір