Головною загрозою від тіньового флоту РФ є продаж нафти в обхід санкцій, а не міфічна торгівля зброєю — оцінка Плетенчука

Дмитро Плетенчук. Фото: suspilne.media

Світову спільноту мають непокоїти не міфічні поставки зброї цивільними суднами, а наявність у РФ інструменту обходу санкцій. Таку думку сьогодні, 17 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив речник Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук, коментуючи припущення старшої наукової співробітниці Atlantic Council Елізабет Брау про те, що Росія може використовувати ці судна для стратегічних морських перевезень.

Він вважає використання тіньового танкерного флоту Росією у військових цілях сумнівним заходом, який, якщо й почнеться, не триватиме довго.

“Звичайно, такі розвантаження-навантаження рано чи пізно стануть помітними. І в будь-якому випадку доцільність [використання тіньового флоту] є досить сумнівною для торгівлі зброєю якоюсь у якихось великих масштабах на “чорному” ринку”, — коментує гість ефіру.

Те саме, на його думку, стосується й використання цивільних суден для переправлення будь-яких товарів подвійного призначення. Плетенчук наголошує: танкерний флот — це інструмент.

“Тут більше інтересу мають представляти для світової спільноти не можливі якісь міфічні поставки зброї з використанням цивільних суден, а те, що Росія продовжує використовувати і має інструмент, який дозволяє їй в обхід санкцій продавати нафту. Ось що найважливіше, найцікавіше, для чого в принципі призначений так званий тіньовий фонд — для того, щоб обходити цінову стелю, яка позначена для російської нафти”, — наголосив спікер ВМС ЗСУ.

Він зазначив, що зараз продаж “танкерної нафти” важливий для Росії як ніколи раніше.

“Доходи, які вони отримують від торгівлі нафтою, яка зараз танкерна, враховуючи, що чимало трубопроводів припинили експлуатувати, особливо з боку Європи, має для них велике економічне значення”, — прокоментував Плетенчук.

Крім того, він зазначив, що термін “тіньовий флот” є спірним, оскільки у всіх суден є власники, як правило — треті країни.

“Тут питання у тому, наскільки є бажання викрити конкретні країни в цих схемах”, — сказав гість ефіру.

Він упевнений, що забезпечити режим санкцій проти танкерного флоту, за допомогою якого РФ намагається їх обійти, реально.

Читайте такожТіньовий флот РФ, чиновники КНДР, китайські компанії — що включає 15-й пакет санкцій ЄС, повідомила Каллас

Нагадаємо, раніше видання Politico опублікувало статтю авторства старшої наукової співробітниці Atlantic Council Елізабет Брау, в якій йдеться про те, що тіньовий флот РФ становить додаткову загрозу для країн-членів НАТО, адже Росія може використовувати ці судна для стратегічних морських перевезень. Наразі тіньовий флот складає 17% від світового нафтового танкерного флоту, тобто власники понад тисячі торгових суден стали на бік Росії, зазначила експертка.

Прямий ефір