Президент України Володимир Зеленський завершив дводенну роботу в межах Мюнхенської конференції безпеки. Тема України знову була головною, як протягом останніх кількох років. Цьогоріч до неї була підвищена увага, адже нова президентська адміністрація США поставила собі завдання — досягти миру в Україні якнайшвидше, передає кореспондент FREEДОМ в Європі Віталій Сізов.
Були побоювання, що завершення путінської війни може бути зроблено коштом України. Але ці прогнози не підтвердилися. Їх спростував сам президент Володимир Зеленський, виступаючи з головної сцени конференції.
“Україна ніколи не прийме угод, укладених за нашою спиною, без нашої участі. І те саме правило має застосовуватися до всієї Європи. Жодних рішень щодо України без України. Ніяких рішень щодо Європи без Європи. Європа має бути присутня за столом, коли ухвалюють рішення щодо Європи. Все інше — це нуль. Якщо ми не будемо брати участь у переговорах про наше власне майбутнє, то ми всі програємо”, — заявив президент України.
“Подивіться, що зараз намагається зробити Путін. Це його гра. Путін хоче переговорів з Америкою тет-а-тет — так само як перед війною, коли вони зустрілися у Швейцарії та, здавалося, збиралися поділити світ. Далі Путін спробує домогтися того, щоб президент США стояв на Красній площі 9 травня цього року не як поважний лідер, а як масовка у його спектаклі. Нам це не потрібно. Нам потрібен справжній успіх. Нам потрібен справжній мир”, — додав Зеленський.
Напередодні конференції медіа Заходу багато писали про те, що США намагаються виключити з переговорного процесу Європу та не враховувати її інтереси.
Спецпредставник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог навпаки заявив, що не хотів би нікого виключати “за дужками”. Йдеться про участь і України, і Європи. На Українському ланчі в Мюнхені Келлог пообіцяв докласти всіх зусиль, щоб переговори відбулися не пізніше, ніж за пів року.
“Я публічно беру 180 днів, щоб залучити всі сторони. Кінець війни в Україні має настати раніше, ніж через рік. Президент Трамп каже, що це потрібно припинити, має бути довготривалий мир. Але потрібно забезпечити суверенітет України, щоб вона була захищена у своїх правах. Важливий процес — це спілкування з європейськими союзниками. Ми самі цього не зможемо зробити. Звичайно, європейці відіграватимуть важливу роль”, — сказав він.
Європейські союзники готові відігравати свою роль у майбутньому мирному процесі, але заявляють, що не будуть його штучно прискорювати на догоду Росії. Організатор конференції та країна з найбільшою в Європі економікою — Німеччина — однозначно виступила на підтримку української переговорної позиції.
“Мир може бути тільки в тому разі, якщо суверенітет України буде забезпечено. Тому ми ніколи не підтримаємо нав’язаний Україні мир. Ми також не погодимося на рішення, яке призведе до поділу європейської та американської безпеки. Від цього виграє тільки одна людина — Путін”, — заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Європейські дипломати вважають, що не варто надавати надто великого значення іноді гучним заявам американських колег, а краще судити за їхніми вчинками. На ділі США лише посилюють підхід до Москви. Європа теж готова бути ще жорсткішою.
“Я завжди говорила, що важливіше дивитися на те, що США роблять, а не на те, що вони говорять. Зараз я бачу, що вони накладають санкції на Росію та обговорюють введення нових обмежень щодо РФ. Швеція завжди буде підштовхувати до цього разом з ЄС — збільшити санкції для удару по російській військовій економіці. Ми знаємо, що обмеження працюють, хоча Кремль і намагається показати іншу картинку своєї економіки. Сподіваюся, ми побачимо набагато жорсткіші заборони проти скрапленого газу в наступному пакеті санкцій, і загалом — значне розширення обмежень”, — зазначила міністерка закордонних справ Швеції Марія Стенергард.
США в контексті можливих поступок під час переговорів уперше почали говорити про Росію, а не про Україну. Спецпредставник президента США Кіт Келлог заявив, що це Москва могла б піти на територіальні поступки, відмовитися від використання військ. Також Келлог заговорив про санкції щодо Росії. На його думку, за 10-бальною шкалою їх введено на 6, а ефект від них — на 3. А потрібні такі санкції, які дійсно б’ють по економіці, наголосив Келлог.
Загалом за підсумками зустрічей можна сказати, що і ЄС, і США, як і раніше, декларують підтримку Україні, а Європа навіть планує її посилення.
І як підтвердження цьому — сьогоднішня зустріч Володимира Зеленського з генеральним директором німецької компанії Rheinmetall Арміном Паппергером. З ним обговорювали питання розширення співпраці, локалізації виробництва та його масштабування. Це стосується боєприпасів, бронетехніки та засобів ППО.
Також президент зустрівся з лідерами Німеччини, Нідерландів і Фінляндії.
Завтра буде завершальний день конференції, але головні дискусії вже закінчені на дуже позитивній для України ноті.
Нагадаємо, з 14 до 16 лютого в Мюнхені (Німеччина) відбувається щорічна Мюнхенська конференція з безпеки. Війна Росії проти України — одна з ключових тем заходу.