Головне завдання України — посилити позиції, щоб мирний план максимально відповідав питанням національної безпеки, — політолог

Ігор Попов. Фото: telegraf.com.ua

Цього року Україна представить зрозумілий і детальний план закінчення війни. Про це раніше заявив президент Володимир Зеленський. І цей план уже реалізується. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 30 червня, сказав експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

“Починається план, як ми бачимо за підсумками Саміту миру, з трьох консенсусних питань — продовольча, ядерна безпека і гуманітарні обміни. І цей план уже реалізується. Буквально днями ми повернули в Україну чергову групу полонених. Це ще не обмін “всіх на всіх”, але це вже серйозні зрушення”, — зазначив експерт.

Головне питання — це формат закінчення війни та весь комплекс питань, пов’язаний із цим завданням, наголосив він.

“Тут поки що консенсусу немає, і динаміка змінюється щодня. Поки ми бачимо, що головне завдання України — посилити свої позиції в економіці, у фінансах, в озброєннях, дипломатичній підтримці для того, щоб будь-який мирний план максимально відповідав питанням національної безпеки України”, — акцентував Попов. 

Цей місяць, за словами політолога, багато в чому був серією дипломатичних заходів, на яких вирішувалися стратегічні питання для України. 

“Саміт миру показав підтримку України дуже багатьма країнами. Ми хотіли ще більше, але в будь-якому разі це був успіх. Саміт миру зафіксував, мабуть, одну з головних позицій — це повага до територіальної цілісності України. Саме про це у фінальних заходах саміту говорили і його учасники, і президент Володимир Зеленський. Це і було відповіддю всієї сотні країн на ультиматум Кремля, де вони вимагали визнати незаконну анексію українських територій. І це один із головних принципів, який стане основою для подальших перемовин”, — сказав гість ефіру. 

Попов також нагадав, що Україна вже підписала близько 20 угод у сфері безпеки. І на саміті НАТО у Вашингтоні вони будуть об’єднані в єдину систему. Крім того, буде створено структуру для координації допомоги в галузі безпеки. А це, вважає експерт, теж посилює переговорну позицію України. 

“Не можна сьогодні сказати точно, у якому форматі за модальністю буде мирний план і якою модальністю буде фінальна мирна угода. Зараз президент Зеленський акцентує особливу увагу на таких аспектах. Перше — жодних територіальних поступок, територіальна цілісність України взагалі не обговорюється. Друге — довгострокові гарантії безпеки. Тобто незалежно від того, в якій точці зупиняться бойові дії, агресор може почати нову війну за день, за місяць чи за рік. І тому потрібна складна, але зрозуміла система гарантій безпеки для України. Саме її зараз і будує українська дипломатія”, — резюмував Ігор Попов.

Читайте також: Україна готується до другого Саміту миру — терміни, умови, сценарії (ВІДЕО)

Нагадаємо, після успішного старту у Швейцарії Україна планує провести другий Саміт миру до кінця 2024 року. Після обговорення базових вимог до агресора — забезпечення ядерної, радіаційної, продовольчої безпеки та обміну полоненими у форматі “всіх на всіх”, тепер Київ працює над глобальною стратегією.

Прямий ефір