ГогольFest збирає глядачів у підземних укриттях Запоріжжя — заходи та враження (ВІДЕО)

ГогольFest у Запоріжжі. Фото: instagram.com/gogolfest_org/ anastasia.mantach

Фестиваль сучасного мистецтва ГогольFest відбувається у прифронтовому Запоріжжі. Для безпеки учасників — в підземних укриттях. У програмі — виступи музикантів та поетів, театральні вистави, художні виставки, повідомляє FREEДOM.

Підземне укриття у центрі Запоріжжя тимчасово перетворилося на концертний майданчик фестивалю. Жителі міста прийшли сюди, щоб послухати сучасну музику, поспілкуватися і на якийсь час забути про повітряні тривоги та бомбування. Серед них — Дмитро та Ярослав.

“Атмосфера, музика — все шикарно”, — каже мешканець Запоріжжя Дмитро.

“Поки що тільки концерт, але, можливо, програму ще подивимося і підемо на якісь інші заходи”, — додає Ярослав.

В іншому укритті — театральна вистава “Місто Марії”, яка розповідає про перші тижні оточення та окупації Маріуполя російськими військами. В його основі реальні події та люди — сестри Ганна та Анастасія Гречкіни, яким вдалося врятуватися із окупованого росіянами міста.

“Це документальна музична вистава, створена за щоденниками двох сестер, які пережили блокаду Маріуполя. Під час цієї блокади вони писали щоденники щодня”, — розповіла режисерка Євгенія Відіщева.

Ганна та Анастасія у своїх щоденниках описали, як загарбники бомбили будинки, вбивали містян, безвихідь існування у мертвому місті, яке з дитинства було їм рідним. Дівчата думали, що виїхати на неокуповану землю вже не зможуть. Слухаючи їхню історію, багато глядачів не стримують сліз.

“Власниця машини побачила сцену прощання, вона ще сильніше посунула свою сім’ю для того, щоб ця героїня все ж таки помістилася. І в мене зараз просто сльози потекли. Я не знаю, як можна переконливіше сказати про все це, ніж це зробив спектакль “Місто Марії”, — каже мешканка Запоріжжя Влада.

Ідея провести ГогольFest у Запоріжжі народилася в організаторів до повномасштабного російського вторгнення. Тоді не могли припустити, що культурні заходи відбуватимуться у підземних сховищах. У нинішніх реаліях укриття забезпечують фізичну безпеку, а мистецтво створює відчуття внутрішнього спокою, упевнені учасники фестивалю.

“Мені здається, хай краще це відбувається так. Для того, кому це все потрібно, місце є. Тобто культура існує, вона зараз у такому форматі, але це краще, ніж її б зовсім не було”, — упевнений музикант Андрій Соколов.

“З цього міста, Запоріжжя, ми закінчили наше планування діяльності у 2022 році. У лютому ми були тут і планували проводити фестиваль улітку 2022-го. Тому зараз це певне символічне повернення з точки, де ми зупинилися, до поновлення нашої діяльності”, — розповіла програмна директорка фестивалю Ганна Басова.

Єдиний захід “Гогольфесту”, що відбувся поза укриттям, — відкриття меморіальної інсталяції “Дерево пам’яті”. Вона присвячена загиблим українським воїнам. Це має бути не місце смутку чи тривоги, воно має дати відчуття життя, стверджує автор — колишній театральний режисер, а нині український захисник Дмитро Костюмінський.

“Ми хочемо, щоб це місце давало нам відчуття процвітання та життя, щоб цей майбутній парк був для всіх, щоб тут зустрічатися, проводити час та згадувати наших військовослужбовців, які віддали своє життя”, — каже автор інсталяції Дмитро Костюмінський.

“Гогольфест” триватиме усі вихідні. Кошти від продажу квитків організатори направлять на допомогу захисникам, які воюють на Запорізькому напрямку.

Читайте також: Презентовано трейлер документальної драми “Сімейний альбом” (ВІДЕО)

Прямий ефір