Швейцарія готова прийняти Глобальний саміт миру. На зустрічі в Женеві планують обговорювати питання війни в Україні на рівні лідерів глав держав. Про це на спільній прес-конференції з президентом України Володимиром Зеленським заявила голова Федеральної ради Швейцарії Віола Амгерд.
Україна і Швейцарія вже розпочали роботу над зустріччю, але низка деталей, як-от дата заходу та перелік учасників, ще не були узгоджені. Водночас Володимир Зеленський натякнув, що Росію на Глобальний саміт миру запрошувати не планують.
Підготовка до саміту миру
Президент Володимир Зеленський заявив, що в саміті можуть узяти участь усі країни, які поважають суверенітет і територіальну цілісність України. Крім того, Зеленський хотів би бачити держави глобального Півдня, а також лідерів тих держав, які брали участь у четвертій зустрічі за “формулою миру” в Давосі 14 січня.
“Цей саміт має наповнити енергією все, чого вже вдалося досягти, і має визначити, що завершення війни має бути тільки справедливим, а відновлення сили міжнародного права – по-справжньому повним”, — заявив Зеленський.
“Пан Зеленський запитав мене, чи була б готова Швейцарія організувати зустріч на найвищому рівні. Я підтвердила: Швейцарія була б готова організувати конференцію. Ми домовилися, що ми поглиблено займатимемося цим питанням, щоб процес миру був успішним”, — сказала голова Федеральної ради Швейцарії Віола Амгерд.
Також Віола Амгерд заявила, що запланований Глобальний саміт навряд чи може стати справжньою “мирною конференцією”, якщо туди не буде запрошена Росія.
“Росія, ймовірно, не буде присутня, але водночас ми прагнемо до діалогу з усіма іншими. Швейцарія розмовляє з усіма. За останні кілька днів мені кілька разів говорили, наскільки це важливо і наскільки всі раді, що хтось може говорити з усіма. Канали зв’язку існують і вони відкриті”, — зазначила голова Федеральної ради Швейцарії.
За словами Віоли Амгерд, Глобальний саміт миру буде успішним тільки в тому разі, якщо в ньому візьмуть участь представники держав глобального Півдня — ПАР, Індія, Саудівська Аравія, Бразилія, а також Китай.
Саміт планують провести найближчим часом у 2024 році.
Читайте також: Формула миру і повернення українських дітей: президент України зустрівся з главою МЗС Канади (ВІДЕО)
Думки експертів
Як відбувається підготовка до Глобального саміту миру? Які основні цілі ставить Україна у проведенні цього заходу? Чи братиме Китай участь в обговоренні Формули миру Зеленського? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олександр Мережко, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
- Наталія Бутирська, сходознавиця, експертка зі Східної Азії;
- Олексій Їжак, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень;
- Володимир Фесенко, політичний експерт.
ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Швейцарія — найбільш зручний майданчик для проведення такого саміту
— З політичної та історичної точки зору, мені здається, що місце проведення для Глобального саміту миру цілком обґрунтоване. Швейцарія пов’язана з Лігою Націй, з деякими установами Організації Об’єднаних Націй. Швейцарія має досить високий авторитет і вважається центром міжнародної політики.
Швейцарія асоціюється з ідеєю нейтралітету. Це найбільш зручний майданчик для проведення такого саміту.
З власної волі Росія навряд чи погодиться на реалізацію 10 пунктів Формули миру президента Зеленського. Путін вони все таки боїться опинитися на повній самоті і статусі повного ізгоя в міжнародному співтоваристві. Тому багато що залежить від примусу і тиску з боку світової спільноти.
Необхідно консолідувати і мобілізувати всі держави світу і чинити тиск на Росію для того, щоб пункт за пунктом ця Формула миру була імплементована і повністю реалізована. Це не тільки про Україну — тут ідеться про майбутнє всього людства.
Росія розуміє, що вижити економічно і політично в стані повної ізоляції — це нереально. Тому необхідне посилення санкційного тиску, політична і дипломатична ізоляція Росії, а також боротьба з різноманітними механізмами обходу первинних санкцій і запровадження вторинних санкцій.
Необхідне широке представництво держав, які представляють різні регіони та культури. Це дуже важливо. І ми тут спостерігаємо певну позитивну динаміку. Якщо простежити, як ось було проведено чотири зустрічі, пов’язані з обговоренням Формули світу, то минулого разу було 60 держав, а на сьогодні — 81 держава. Збільшилася кількість представників держав глобального Півдня.
Я впевнений, що в міру того, як до імплементації Формули миру президента Зеленського залучатимуться нові держави — Індія і Китай теж не захочуть залишитися осторонь. Китай побоїться опинитися поза широким історичним рухом, тому він буде змушений приєднатися.
НАТАЛІЯ БУТИРСЬКА: Це велика перевірка Китаю на його відповідальність як глобальної сили
— Китай всіляко намагається уникнути участі в тих мирних ініціативах, які стосуються України і які ініційовані Україною. Китай був на саміті в Джидді в серпні. Це окремий випадок і, скоріше, реверанс у бік Саудівської Аравії, ніж участь у саміті або якась форма позитиву в бік України.
Китай намагається всіляко задобрювати країни Перської затоки, у нього є там свої інтереси і Саудівська Аравія в цих інтересах відіграє особливу роль. Це не тільки країна, яка постачає Китаю нафту і газ, і куди Пекін намагається впровадити свої технологічні досягнення. Цей регіон цікавить Китай з точки зору геополітики і просування своїх інтересів.
Потім, як ми з вами бачимо, у Швейцарії, на жаль, Китай не брав участі, при тому, що його представники були в цій країні під час форуму в Давосі.
Ми бачимо, як Китай намагається стояти осторонь відносного того, що стосується мирної ініціативи України, Формули миру, підтримки України. У цій ситуації Україні було б важливо залучити Китай, тому що Пекін — великий партнер Росії. Китай — це єдина країна, напевно, яка найбільше може вплинути на РФ, і її участь була б хорошим плюсом.
Буквально недавно наш посол зустрівся із заступником міністра закордонних справ Китаю. Це перша зустріч нашого посла на такому рівні. Я думаю, він передавав певні сигнали і запрошення з боку України взяти участь у саміті.
Це велика перевірка Китаю на його відвертість по відношенню до України і його відповідальність як глобальної сили. Тому що дуже довго ховатися за нейтральністю не можна. Українська влада проявляє велике терпіння по відношенню до Китаю, намагаючись всіляко його залучити до процесів миру.
ОЛЕКСІЙ ЇЖАК: Весь світ має змусити Росію припинити свою агресію в Україні
— Майбутній Глобальний саміт миру у Швейцарії насамперед пов’язаний із тим, щоб достукатися до держав глобального Півдня. Важливі голоси — це Китай, Індія, Бразилія, Південна Африка.
Найважливіші голоси на саміті світі — це Китай та Індія. Тому що цей саміт насамперед про наші відносини з глобальним Півднем, а не про наші відносини із Заходом або з Росією.
Держави глобального Півдня повинні підтримати Україну на Глобальному саміті миру.
Якщо нам підтримати — ближче буде мирне рішення з питання війни в Україні. Є така думка: якщо всі держави світу скажуть Росії припинити свою агресію в Україні — вона припинить.
Китай зараз дистанціювався і спостерігає за тим, як може закінчиться військова авантюра Росії в Україні. Може, Пекін сам підштовхнув Кремль до таких дій.
Ймовірно, Китай не дасть Росії остаточно впасти, але заступатися за неї точно не буде.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Китаю не потрібне припинення війни в Україні
— Ідея цього саміту миру з’явилася ще минулого року, коли Україна почала просувати Формулу миру президента Зеленського. І з’явилася така ідея зібрати лідерів держав.
Треба підготувати порядок денний саміту, переконати представників різних країн, що необхідно обговорювати Формулу миру президента Зеленського. З кінця липня минулого року почалася підготовка. Перша зустріч була в Копенгагені, потім відбулося кілька зустрічей політичних, дипломатичних радників, лідерів різних країн світу.
На останній такій зустрічі 14 січня в Давосі брало участь понад 80 представників країн і міжнародних організацій, хоча в першій зустрічі було всього лише близько двох десятків. Це великий прогрес!
Головне завдання — це просування української позиції миру. Насамперед, щоб країни глобального Півдня пересвідчилися, що Україна зацікавлена у мирі, але у мирі, який би враховував її позиції та інтереси.
Наша програма максимум щодо завершення війни сформульована у Формулі миру Зеленського. Там 10 пунктів, і вони стосуються, з одного боку, умов завершення війни, виведення російських військ, звільнення окупованих територій, компенсації за шкоду, покарання воєнних злочинців.
Але там є і пункти, які стосуються глобальної безпеки, фактично нового міжнародного порядку продовольчої безпеки, енергетичної та ядерної безпеки.
Це не означає, що на Глобальному саміті миру домовляться про умови завершення війни, якщо Росія не завершить війну. Війна сама собою не завершиться. Росію треба примусити завершити війну. Але просування української Формули миру спрямоване на те, щоб зміцнити українську позицію і розширити її розуміння серед різних держав.
Ми зацікавлені в тому, щоб Китай залишався нейтральним, щоб він не підтримував російську війну проти України і не допомагав Росії зброєю. Це завдання мінімум. Ми, звісно, хочемо, щоб Китай активніше відігравав миротворчу роль, зокрема брав участь у Глобальному саміті миру. Але Китай дотримується дуже нейтральної позиції, яка скоріше ближча Росії, ніж Україні.
Китай не зацікавлений у перемозі України, а Формулу миру може в повному обсязі бути реалізовано тільки в разі саме нашої перемоги і в разі поразки Росії. Для Китаю це означало б, з точки зору геополітичних інтересів, перемогу США. Але в той же час, Китай не зацікавлений у повній перемозі Росії. Пекіну потрібен слабкий Кремль.
Читайте також: Створено Міжнародну робочу групу з питань безпеки та євроінтеграції України — цілі та завдання (ВІДЕО)