Глобальний саміт миру — що передбачає ініціатива президента Зеленського (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Український алгоритм досягнення миру та безпеки — 10 кроків до миру в Україні та глобальної безпеки. Для реалізації формули миру можуть створити спеціальний з’їзд Global Peace Formula Summit. Це ініціатива президента України Володимира Зеленського, повідомляє FREEДОМ.

Так, глава держави запропонував лідерам країн G7 (“Великої сімки”) скликати саміт, який займеться забезпеченням миру і безпеки в Україні та всій Європі:

“Пропоную скликати спеціальний саміт Global Peace Formula Summit, щоби визначитися, як і коли ми зможемо реалізувати пункти української формули миру. Я пропоную вам, як і іншим сумлінним державам, проявити своє лідерство в реалізації формули миру цілком або конкретних її пунктів”.

З цією ініціативою Зеленський звернувся і до президента США Джозефа Байдена.

“Я був радий чути у нашій розмові, що наша формула миру сприймається позитивно, і це додає оптимізму. Чим швидше будуть реалізовані пункти формули, тим міцнішими будуть гарантії безпеки для України та всієї Європи. Уже починаємо працювати над глобальним самітом миру, самітом, який зробить українську формулу миру реальністю”, — поінформував президент.

Покрокову та прагматичну формулу досягнення миру Володимир Зеленський запропонував під час виступу на саміті G20 в Індонезії. Президент наголосив, не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю.

“Для того, щоб перебити наратив Російської Федерації про те, що вони нібито готові, а ми не готові до мирних перемовин. Цей меседж і був на саміті G20, що українська сторона в принципі готова до перемовин, але перемовини мають полягати в тому, як швидко вийдуть війська РФ з України, коли ми відновимо контроль над кордонами 1991 року, коли нам буде виплачено репарації, і коли почнеться трибунал над Путіним та іншими воєнними злочинцями”, — коментує заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.

Ракетний удар по Польщі, перебої електропостачання в Молдові, блокування експорту агропродукції, призупинення транспортування нафти трубопроводом “Дружба” — наслідки російської агресії відчуває не лише Україна, а й інші країни. А тому українська формула миру покликана розв’язати глобальні проблеми.

“На саміті G20 він звернувся саме з такою промовою, де він говорить про безпеку світу, а не про безпеку України. Я думаю, що він знайшов правильну тональність, і впевнений, що всі референти, всі секретарі та помічники світових лідерів, їхні офіси змушені будуть опрацьовувати ці пункти”, — зазначає політтехнолог Михайло Шейтельман.

Порядок десяти пунктів формули миру обрано не випадково. У перших трьох йдеться про радіаційну та ядерну, продовольчу та енергетичну безпеку — тобто про питання, актуальні для всіх жителів планети.

“На першому місці стоять питання виживання людства, запобігання ядерній війні, тобто питання ядерної безпеки. Це якраз те питання, яке об’єднує і хвилює всі держави світу. Питання продовольчої безпеки теж, безумовно, важливе, оскільки Росія тут використовує штучні методи, намагаючись викликати штучно голод. Це теж говорить про те, що Росія являє собою справжню державу-терористку”, — сказав голова Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

У наступних пунктах формули миру — звільнення всіх полонених і депортованих, відновлення територіальної цілісності України та світового порядку, виведення російських військ і припинення бойових дій. У сьомому пункті формули — справедливість — йдеться про механізм компенсації за шкоду, завдану Україні російською армією, а також про спецтрибунал щодо злочину агресії. Європейська комісія вже приступила до його створення. Нову інстанцію можуть розмістити в Нідерландах.

“Зростає консенсус щодо того, що нам потрібен спеціальний трибунал для розгляду акту агресії, злочину, пов’язаного з розв’язанням війни. Міжнародний кримінальний суд не може цього зробити”, — повідомив міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хекстра.

Восьмий пункт формули миру — протидія екоциду. Останні два пункти — гарантії безпеки і, нарешті, фіксація закінчення війни. Деякі пункти формули миру вже реалізуються. Україна має позитивний досвід експортної зернової ініціативи Grain from Ukraine. Це частина програми забезпечення продовольчої безпеки. За таким самим принципом можна реалізувати кожен із пунктів формули миру. Сторонами можуть бути різні держави, які готові взяти на себе лідерство в одному або кількох пунктах.

Читайте також: Франція і президент Макрон взяли лідерство в пунктах формули миру президента Зеленського, — Шмигаль про підтримку України

Як повідомлялося раніше, українці та президент України Володимир Зеленський сьогодні, 14 грудня, під час пленарної сесії Європейського парламенту в Страсбурзі отримали премію за свободу думки імені Сахарова, яка є найвищою відзнакою Європейського Союзу за досягнення в правозахисній діяльності.

Прямий ефір