Гіркін проти Путіна: експерти оцінили можливості арештанта в президентських перегонах РФ

Ігор Гіркін (Стрєлков) у суді Москви. Фото: Комерсантъ

Ігор Гіркін (Стрєлков), колишній співробітник ФСБ РФ, який у 2014 році брав активну участь в окупації Криму та низки міст Донецької області, заявив про намір брати участь у виборах російського президента у 2024 році.

Колишній самопроголошений “міністр оборони ДНР” зараз перебуває під арештом у Росії. Його звинувачують у закликах до екстремізму. У СІЗО він пробуде щонайменше до кінця вересня. Коли суд винесе обвинувальний вирок, згідно із законами РФ, Гіркін не зможе балотуватися на посаду президента Росії.

Аргументи Стрєлкова

1 квітня 2023 року Гіркін-Стрєлков оголосив про створення “Клуба рассерженных патриотов”. До нього входять затяті прихильники “русского мира” і проєкту “Новоросія”, які брали участь у захопленні кількох українських міст у 2014 році.

У період червневого заколоту ПВК “Вагнер” Гіркін збирав конференцію “Клубу розсерджених патріотів”, на якій запропонував Путіну піти у відставку і почати операцію “Наступник”.

Менше ніж за місяць, 21 липня, затятого прихильника “русского мира” затримали силовики. Йому висунуто обвинувачення за статтею 282 кримінального кодексу РФ — за екстремізм, що загрожує затриманому 5 роками позбавлення волі. Того ж дня Міщанський суд Москви заарештував Гіркіна на 2 місяці — до 18 вересня.

Уже перебуваючи під вартою прихильник “русского мира” і критик Путіна перерахував кілька аргументів, які, як він вважає, дають йому змогу балотуватися в президенти РФ і перемогти головного суперника.

Він вважає себе кращим за нинішнього президента Росії відразу в кількох сферах. За його словами, Путін занадто довірливий і добрий, а також має “дуже багато друзів мільярдерів та інших бізнесменів, яким він не може ні в чому відмовити”. Так Гіркін натякнув на корупцію в Кремлі і традицію Путіна “дарувати” друзям-олігархам стратегічно важливі об’єкти РФ. Гіркін запевняє, що він так робити не буде і може відмовити впливовим мільярдерам.

Також він називає себе “більш компетентним у військовій справі”, ніж Путін і глава Міноборони Сергій Шойгу. При цьому він визнає, що “не настільки спортивний і здоровий”, яким був Путін у його роки, тому “набридати” виборцям настільки довгим правлінням просто не зможе.

Ігор Гіркін не згадав ще одну деталь зі своєї біографії та біографії свого “опонента”. Він так само як і Путін уже отримав рішення Гаазького суду. Для Путіна виписано ордер на арешт за викрадення українських дітей. А Гіркін з осені 2022 року заочно засуджений за причетність до катастрофи пасажирського літака “Малайзійських авіаліній” у небі над Донбасом 2014 року. У катастрофі загинули 298 осіб. Гіркін не брав участі в судовому процесі й заперечує провину.

Коментарі експертів

Про те, наскільки серйозний Гіркін у своєму намірі очолити Росію і наскільки реальні його можливості хоча б зареєструватися кандидатом, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловили думки:

  • Володимиром Фесенко, політолог;
  • Дмитро Нізовцев, представник команди Олексія Навального, журналіст;
  • Олександр Осовцов, російський політик, член Ради З’їзду народних депутатів РФ;
  • Ольга Курносова, головна редакторка порталу After Empire;
  • Ігор Яковенко, російський журналіст, соціолог.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Гіркін працює на своє майбутнє без Путіна

— Така пропозиція з боку Гіркіна-Стрєлкова з’явилася одразу після катастрофи і смерті глави приватної військової компанії “Вагнер” Євгена Пригожина. Гіркін написав у своєму коментарі, що в смерті Пригожина звинувачуватимуть Путіна, але це неправда. Нібито у Путіна не було сенсу вбивати Пригожина. Тобто тут він явно підігравав і Путіну, і кремлівській пропаганді. Але, мабуть, не оцінили.

Мабуть, Гіркін очікував, що буде якесь послаблення з боку режиму щодо нього або спроба з ним домовитися. Але в контексті президентських виборів у РФ треба розуміти, що ніхто Гіркіна не допустить до виборів — не для того його посадили.

У Росії взагалі існує специфічна система: щоб стати зареєстрованим учасником виборчої кампанії, ти маєш пройти фільтри, отримати згоду від партії, яка перебуває в Держдумі. Такої згоди Гіркіну ніхто не дасть.

Його до в’язниці посадили для того, щоб очистити інформаційне поле, щоб там не було критика, який би виступав із нападками на Путіна. А Гіркін був один із небагатьох у Z-патріотичному таборі, хто критикував Путіна. Той же Пригожин критикував Шойгу, але не Путіна.

А Гіркін дозволяв собі критикувати самого президента, і тому його прибрали, але не так, як Пригожина, а посадили у в’язницю. Я думаю, що в ній він залишиться щонайменше до завершення президентських виборів, а, можливо, і на довше. Зрештою, вже є досвід і з опозиціонером Олексієм Навальним, і з багатьма іншими.

Для Гіркіна це, скоріше, спроба дійсно заявити, нагадати про себе, створити образ потенційного конкурента Путіну не на сьогодні, а на завтра. Зараз це може бути частиною стратегії захисту — представити себе жертвою політичних репресій. В Україні, до речі, така стратегія працює дуже добре, але в Росії — навряд чи.

Звертатися до Європейського суду з прав людини Гіркін навряд чи буде, тому що в Європі йому вже приготовано ордер. І не просто ордер на арешт. Уже є вирок за причетність до катастрофи літака МН17. Тому сидіти йому в Росії і вибори йому не світять. Але, можливо, Гіркін сподівається, що Путін залишиться при владі недовго. Путін може піти або його можуть “піти”. А якщо в Росії виникне нова політична ситуація, то Гіркін прагне замістити Пригожина в ролі єдиного монопольного лідера турбопатріотів. Він боротиметься за їхні голоси в тому разі, якщо він після Путіна вийде з в’язниці і якщо в Росії будуть хоча б відносно конкурентні вибори.

Для Гіркіна шанси можуть з’явитися тільки в тому випадку, якщо в РФ будуть відносно конкурентні вибори.

Але якщо нові російські правителі дійсно захочуть помиритися із Заходом, то абсолютно мають право віддати Гіркіна — це хороший жест. Щоправда, в Росії турбопатріоти це не оцінять. Це буде тема для внутрішнього конфлікту.

ДМИТРО НІЗОВЦЕВ: Гіркін усе одно бачить у Путіні царя

— Для Гіркіна — норма те, що його посадили. Він вважає, яким би Путін не був поганим царем, він буде все одно йому кланятися, навіть якщо цей цар його посадив. І в глибині душі він вважає, що Путін – красунчик. Він засуджував його за те, що війна йде не зовсім так. Але це було, скоріше, тому що це розходилося з образом Путіна, який Стрєлков собі намалював.

Він намалював собі Путіна — потужного полководця, маршала генералісимуса генералі Сталіна, який зараз усе завоює. А цього не сталося. Тому його критикував і говорив, що головнокомандувач неправий.

Його головна критика — в тому, що Путін не до кінця Путін, йому треба бути ще більшим Путіним, ніж він є на цей момент.

Взагалі політичну платформу Гіркіна занадто довго обговорюють. Ясна річ, що нічого навіть близького з його висуненням на вибори в юридичному сенсі не буде з різних причин.

ОЛЕКСАНДР ОСОВЦОВ: Стрєлкова “випорють” за слова, що він кращий за Путіна

— За моїми уявленнями, в Росії існує не надто багато людей, які вважають, що Гіркін кращий за Путіна. Може, 12-15% людей справді натхнені ідеєю агресивних війн, романтикою бандитських нальотів на сусідні держави. Для цих людей, звісно, Гіркін кращий, тому що в їхніх очах він більший Путін, ніж сам Путін.

Але навіть серед них не знайдеться таких ідіотів у настільки значущих кількостях, які дійсно розраховують на те, що Гіркін не те що виграє президентські вибори, а хоча б юридично візьме в них участь. Абсолютно зрозуміло, що його не зареєструють, і він прекрасно це розуміє.

Йому заборонять вести соцмережі, заборонять будь-яку публічну пропагандистську діяльність і забудуть про його існування. Я думаю, що це найімовірніший варіант…

Як соціально близького його сильно не покарають. Але за подібні витівки — “я кращий за Путіна” — так чи інакше, випорють.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Гіркін просто нагадує про себе

— Людина сидить у СІЗО, тому, звісно, їй потрібен піар. Тому що якщо піару не буде, його забудуть. Природно, ніхто його ніколи не зареєструє. Ми на багатьох виборах спостерігали людей, які говорили про своє бажання балотуватися, але цього ніколи не відбувалося.

Реєстрація в кандидати — це певні процедури, які дуже легко перекрити. Коли ми говоримо про Путіна і ще трьох кандидатів, вони легко проходять формальні критерії, тому що вони висуваються від парламентських партій. Тому їхнє висунення не потребує збору підписів, і, відповідно, їхня реєстрація буде досить простою.

ІГОР ЯКОВЕНКО: Гіркін раптом перетворив Путіна з “нікчемності” на “довірливу людину”

— Якщо незадовго до своєї посадки він назвав Путіна нікчемою, то тут все дуже м’яко, дуже ніжно. Його завдання кинути виклик Путіну, але дуже м’який.

Він почав грати за правилами. Що мені здається досить суттєвим. Людина, яка до цього була бунтарем, постійно критикувала владу, зараз дуже сильно пом’якшила риторику. У чому він звинувачує Путіна? У довірливості. Це те, що дозволено.

Путіна і нинішню владу турбопатріоти на чолі з Соловйовим критикують за зайву м’якість, за гуманізм: не кидає атомної бомби, не знищує Вашингтон, не топить у крові Лондон… І тут [у заяві Гіркіна] Путін теж надміру довірливий. Це основний мотив критики Путіна з боку Гіркіна.

Якісь шанси у нього на це є? Ні, звісно, нікому він не потрібен у цій системі.

Читайте такожАрешт Ігоря Гіркіна-Стрєлкова: справжні причини та наслідки розбираємо з експертами

Прямий ефір