Політику російського президента Володимира Путіна і військових керівників РФ називають провальною люди, які донедавна були невід’ємною частиною цієї політики. Бойові “гвинтики”, які скоїли безліч воєнних злочинів в Україні в ім’я кремлівського режиму, сьогодні не соромляться у висловлюваннях на адресу Путіна.
Серед росіян, які воювали або донині воюють проти України, найактивніше критикують Кремль дві людини. Це колишній співробітник ФСБ, бойовик Ігор Срєлков-Гіркін, який брав участь у захопленні Криму та кількох міст Донецької області, а також засновник приватної військової компанії “Вагнер” Євген Пригожин, якого називають людиною, наближеною до Путіна.
“Розсерджені патріоти” Гіркіна потрапили під перевірку
“Клуб розсерджених патріотів”, створений Гіркіним, опублікував маніфест, у якому критикує російську владу і особисто президента РФ Володимира Путіна. На думку аналітиків, у такий спосіб “розсерджені патріоти” можуть просувати до влади невідомі поки що фігури.
Стрєлков-Гіркін у березні розкритикував політику Путіна і порадив йому “заткнутися”, щоб країні не було соромно за такого лідера. Він звинувачував кремлівського диктатора в безвідповідальному управлінні та поразках на фронті. І тепер вони набагато масштабніші, впевнений Гіркін.
На думку експертів, бойовик продовжує створювати видимість опозиції під контролем ФСБ.
Навесні, коли Гіркін створив “Клуб розсерджених патріотів”, було заявлено, що Росія веде війну посередньо і не здатна перемогти Україну. Причина — бездарність військового керівництва РФ, а також відсутність мобілізації промисловості в необхідних масштабах. Мета “клубу” — нібито допомога російській армії на фронті.
Серед членів “клубу” є і так званий “народний губернатор” “ДНР” Павло Губарєв, кар’єра якого на окупованому Донбасі не склалася. Зараз “клуб” активно відкриває нові осередки по всій Росії. Усі вони ретранслюють однакові наративи.
Наприклад, у Санкт-Петербурзі “розсерджені патріоти” критикували Росію за ненанесення “вирішального” удару по Україні.
Після гострої критики керівництва Росії і особисто президента, пропагандистські ЗМІ стали писати про те, що МВС проводить проти Гіркіна службову перевірку. Причина — дискредитація збройних сил Росії.
Ініціювали її нібито обурені висловлюваннями Гіркіна росіяни. Перевірка стосується і “клубу розсерджених патріотів”. Колишнього офіцера ФСБ звинувачують у шахрайстві. А саме — у розтраті пожертвувань членів “клубу” на військові потреби.
Пригожин критикує військових і “гордо” відходить із Бахмута
Ще на початку травня засновник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин пригрозив російському військовому керівництву відходом з Бахмута Донецької області. Найманці та завербовані російські в’язні не можуть взяти місто вже 9 місяців.
Причиною погроз з боку Пригожина стала “катастрофічна нестача снарядів”. Однак уже 9 травня в черговому відео він заявив, що бойовики отримали лише 10% від обіцяної кількості боєприпасів.
“Вагнерівці” залишилися в Бахмуті до кінця травня. Тепер причиною відходу Пригожин називає не стільки брак боєприпасів, скільки потребу у відпочинку та підготовці нових бойовиків. А ще, за його словами, на цьому напрямку ПВК втратила велику кількість людей, після чого російські кадрові військові втратили позиції, “взяті кров’ю і життями” його бойовиків.
Таким чином Пригожин продовжує звинувачувати кремлівських чиновників у бездарній військовій стратегії.
Після того як президент РФ Володимир Путін виступив 9 травня з промовою на “параді перемоги” в Москві, пресслужба Пригожина опублікувала відео, де творець ПВК згадав про якогось щасливого дідуся, “який думає, що йому добре”. Свої слова він спішно пояснив: ніхто ніколи не дізнається, чи вважає він дідусем Путіна, міністра оборони РФ Сергія Шойгу або когось іншого.
Читайте також: “Розсерджені патріоти” — технологія Кремля, — політтехнолог
Думки експертів
Чому Пригожин і Гіркін так активізувалися в російській політиці саме зараз? Чи стоять за ними великі політичні фігури? Чи підуть за Гіркіним і Пригожиним повстанські загони для повалення влади в Кремлі? Що об’єднує і відрізняє цих персон? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали:
- Ігор Яковенко, російський журналіст, соціолог;
- Олександр Мусієнко, політичний експерт;
- Ілля Пономарьов, ексдепутат Держдуми РФ;
- Тарас Загородній, політтехнолог.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Гіркін і Пригожин — непримиренні, у них — внутрішньокласова боротьба
— Павло Губарєв — беззаперечний нацист, расист, антисеміт, із ним усе зрозуміло. Гіркін — антисеміт, крайній імперець. В Україні цей міжнародний злочинець добре відомий, оскільки він засуджений рішенням Гаазького суду. Він один із тих, хто, як він стверджує, спустив курок війни. Весь його рейд у Слов’янськ добре відомий. Тобто це дійсно один із тих людей, які прийшли з території Росії в Україну, колишній ФСБшник.
У “Клубі розсерджених патріотів” — радикальні імперці, які критикують Путіна за те, що він недостатньо імперець і за те, що він недостатній фашист. Тобто критика за те, що він досі не взяв Київ, не знищив Україну, не знищив Польщу і так далі.
Пригожин займає цю саму нішу, але він користується підтримкою Путіна персонально — отримує гроші з бюджету і різні преференції. Гіркін та інші нічого не отримують із бюджету. Ба більше, вони фактично оголошені персонами нон грата для російських засобів масової інформації.
Якщо Пригожин, наприклад, посідає сьоме місце за кількістю згадувань у державних ЗМІ, то Гіркін, у принципі, не є фігурою, яку пускають туди. Тобто це дві явно конкуруючі групи.
Вони одна одну дуже не люблять. Гіркін постійно поливає брудом Пригожина, загалом, цілком заслужено. Пригожин поливає брудом Гіркіна.
У Гіркіна немає своєї армії, тобто в нього немає таких ресурсів, як у Пригожина, але в нього є певний потенціал, можливо, потенціал підтримки. До речі, як і в Пригожина. Якщо путінський режим унаслідок військової поразки впаде, Пригожин точно візьме участь у мафіозній війні за власність і території. Гіркін теж може сколотити якийсь загін заново і спробувати в цьому взяти участь.
Якщо ми говоримо про збереження путінського режиму, то в цьому випадку зрозуміло, що можливість участі в політиці буде тільки у тих структур, на яку вкаже Путін. Це станеться, якщо Росія збережеться і 2024 року там пройдуть так звані “вибори президента”. Те ж саме з парламентськими виборами. Хоча до них, найімовірніше, Росія не доживе.
Це дві бандитські організації, які насправді претендують на один і той самий шматок політичного поля.
Їхнє злиття абсолютно виключене. Це внутрішньовидова війна, яка набагато жорсткіша, ніж, ненависть Гіркіна до лібералів, скажімо, Каспарова чи Ходорковського. Так само ненависть у Пригожина до Шойгу.
Пригожин — це злочинець заради грошей. Гіркін — безумовно, злочинець, але не заради грошей, він все-таки офіцер. І тут різниця величезна.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Громадянська війна в РФ — не за горами
— Зараз головне побоювання, яке має бути у жителів Росії, — це загроза повномасштабної громадянської війни з можливим розпадом однієї держави на кілька держав.
Розпад РФ — це не просто фобія Путіна, яку він постійно озвучує. Це ті реалії, які зараз виникають.
Через невдачі на фронті їм же необхідно кудись енергію дівати. Коли з фронту повернуться “вагнерівці”, терористи, вбивці тощо, почне палахкотіти досить серйозно. Я думаю, що це найближча перспектива.
ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: РФ руйнується, конкуренція державних кланів зростає
— Те, що відбувається розпад російської державності, видно і помітно. Розпадаються інституційні елементи, стандартні регламентні процедури — яким чином працює бюрократична машина.
Це все перетворюється на поле особистісної конкуренції людей, частину з яких просто можна кваліфікувати як польові командири або бандити — якщо до них ставитися реалістично.
Це все вкрай сумно для Путіна. Він завжди був не стратегом, а тактиком — день простояти та ніч протриматися, а далі як-небудь крива вивезе. Зараз уже все виглядає так, що крива вивезе тільки на цвинтар.
ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Кремль шукає нового керованого маргінала
— Я впевнений, що це технологія Кремля для того, щоб максимально розосередити поле фашиствуючих патріотів. Тому що якщо все “схлопнеться” у Пригожина, то у Кремля з’являться проблеми.
Кремль цих маргіналів ніколи не допускав у владу. [Колишній голова Ліберально-демократичної партії Росії, покійний] Володимир Жириновський був підгодований ще з часів КДБ. Він чітко дотримувався політики партії. Він був цікавий Кремлю для того, щоб каналізувати цей електорат. Але маргінес, у якому живуть Гіркін і Пригожин, вони ніколи не допускали до влади.
Якщо вони зараз починають плодити ці клуби, то це спроба не дати злитися воєдино електорату, який шукає нового Жириновського і незадоволений програшем у війні в Україні. Це вже гра на президентські вибори, які мають відбутися в Росії 2024 року.
У такій грі завжди, звичайно, потрібно бачити червоні лінії, відчувати, коли керовані ляльки самі можуть перетворитися на ляльководів. Це цілком реально, що рано чи пізно вони можуть вирватися з-під контролю. Самі задавати тон владі російській, зокрема Путіну.
Читайте також: “Клуб розсерджених патріотів” — видимість опозиції: чи можливий військовий переворот у РФ