Гершкович, Кара-Мурза, Яшин вільні: Росія і країни Заходу провели найбільший обмін полоненими (ВІДЕО)

Росія і країни Заходу провели найбільший обмін полоненими. Фото: x.com/POTUS

У столиці Туреччини Анкарі сьогодні, 1 серпня, відбувся один із наймасштабніших обмінів ув’язненими між Росією та країнами Заходу. Було звільнено 26 ув’язнених, яких утримували у тюрмах Сполучених Штатів, Німеччини, Польщі, Словенії, Норвегії, Росії та Білорусі. Зокрема, Росія звільнила репортера The Wall Street Journal Евана Гершковича і колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, російських опозиціонерів Іллю Яшина і Володимира Кара-Мурзу, а також засудженого до смертної кари німецького лікаря Ріко Крігера. Натомість західні країни погодилися віддати 8 ув’язнених, інформує FREEДОМ.

Президент США Джо Байден назвав цей обмін найбільшим з часів холодної війни і висловив подяку союзникам за допомогу в проведенні операції. Подробиці обміну та думки офіційних осіб США представив кореспондент Михайло Комадовський.

Президент США Джо Байден у спеціальній заяві наголосив на важливості міжнародних союзів для безпеки Америки й знову підтвердив свою прихильність поверненню всіх американців, несправедливо затриманих або утримуваних заручниками.

Зазначимо, що незадовго до офіційної заяви Байдена “Голос Америки” повідомив, посилаючись на джерела, що Алсу Курмашева, празька російсько-американська журналістка татаро-башкирської служби “Радіо Свобода”, перебуває у списку на обмін.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван зазначив, що росіяни не погодилися б на звільнення цих осіб без обміну, що включає російського злочинця Вадима Красикова, який перебуває під вартою в Німеччині.

Видача Красикова вимагала значної дипломатичної взаємодії з німецькими колегами. У цьому процесі президент Байден працював безпосередньо з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, який відповів: “Заради вас я це зроблю”.

Крім того, Джейк Салліван розповів, що в день, коли Байден оголосив про своє рішення не балотуватися на переобрання, за годину до його важливої заяви, він телефонував своєму словенському колезі, закликаючи його завершити останні приготування у справі, оскільки деякі російські громадяни перебували під вартою в Словенії.

Президент США також виступив з окремою заявою з нагоди масштабного обміну ув’язненими.

“Це дуже гарний день: ми повертаємо додому Пола, Алсу і Володимира. Трьох американських громадян і одного власника американської грін-карти. Усі четверо були несправедливо ув’язнені в Росії. Їхні жорстокі випробування закінчилися, вони вільні. Ми вже поговорили з ними телефоном з Овального кабінету, разом із членами їхніх сімей. Вони покинули Росію. Це неймовірне полегшення для всіх нас, особливо для їхніх сімей, друзів і колег по всій країні, які довго молилися про цей день. Угода, що дозволила це здійснити, стала подвигом дипломатії”, із заяви Джо Байдена.

Президент США виступив разом із сім’ями американців, які повертаються додому. Вони поспілкувалися телефоном з Алсу Курмашевою, Еваном Гершковичем, Володимиром Кара-Мурзою і Полом Віланом прямо з Овального кабінету Білого дому.

Очікується, що сьогодні ввечері Гершкович, Вілан і Курмашева прибудуть до Вашингтона, а Володимир Кара-Мурза вирушить до Німеччини для возз’єднання зі своєю дружиною.

Під час виступу президента також стався момент, що запам’ятався: Джо Байден заспівав пісню Happy Birthday to You молодшій доньці Алсу Курмашевої, якій завтра виповнюється 13 років.

За словами кореспондента, це момент, який аналітики називають людським, і який у Кремлі навряд чи міг би статися. Складно уявити, щоб російський диктатор Володимир Путін міг зробити щось подібне з огляду на те, що він ніколи не згадує своїх доньок, а їхня біографія ретельно прихована.

Крім того, Байдена запитали, чи планує він розмовляти з Путіним телефоном. Президент відповів негативно.

Зі свого боку на запитання про те, чи були в угоді з Росією якісь поступки, як-от виплата грошей або зняття санкцій, адміністрація США заявила, що таких поступок не було.

Читайте також: Ключове завдання — забезпечити і Сили оборони, і держбюджет, і соціальну стійкість України, — Зеленський наприкінці 890-ї доби війни

Прямий ефір