“Герої” нового російського часу: розбір від Мацуки

Олексій Мацука. Колаж: uatv.ua

У Росії тепер нові герої. Ув’язнені у лавах приватної військової компанії “Вагнера”, яких показово вшановують, нагороджують… І яким сам російський президент Путін вручає ордени. Із місць ув’язнення їх випускають тисячами. Ось тільки із зони бойових дій повертаються не більше 15-20% найманців. Але навіть цього виявилося достатньо, щоби викликати різке зростання злочинності, яке зафіксувала в країні російська статистика. Хто вони — так звані “зеки Пригожина”? Про все це детально в авторській рубриці шеф-редактора телеканалу FREEДОМ Олексія Мацуки.

Індульгенція від Пригожина

Євген Пригожин. Колишній кухар Путіна, а зараз засновник приватної армії російського президента, активно їздить місцями позбавлення волі і вербує в’язнів.

Ця людина з “блатними” замашками у тюремних коридорах та камерах почувається як удома. То просто туди не пускають. Але має особливе завдання — вербує в’язнів, щоб відправити їх воювати на український фронт. Формально ПВК “Вагнера” не значиться ані серед силових структур, ані в реєстрі юридичних осіб. Вона ніби є, і ніби її немає. І ці люди, які вирушають воювати, теж ніби є, і їх ніби немає. Але при цьому всім обіцяють гроші, славу та помилування.

Видання ВВС навіть взяло інтерв’ю у одного із ув’язнених. Із тих, хто в гарантії вербувальників не повірив. І ось що він сказав журналістам:

“Я дуже довго сиджу, щоб досі вірити у казки про помилування. Тобто, якщо я поїду з ПВК на лінію дотику, то просто так мене ніхто не відпустить нікуди. Знаєте, скільки народу записалось із нашої колонії? Майже кожен п’ятий. Сто п’ятдесят осіб із восьми сотень”.

Щоб зрозуміти, навіщо Пригожину війна, варто подивитися на сліди, які “вагнерівці” залишили у багатьох місцях планети.

Основні зони інтересів ПВК — у Лівії, Судані, Мозамбіку, Малі, Центральноафриканській республіці та на Мадагаскарі. Найманці часто потрібні, щоб стримувати тих повстанців, які виступають проти російської присутності. “Вагнер” у цих африканських країнах контролює видобуток нафти, газу, золота, алмазів та урану. І те, що за цим стоїть не звичайний приватний бізнес (який найняв таку специфічну охорону), а Кремль — сумнівів немає. Один лише приклад: телеканал CNN дізнався, що із Судану для фінансування війни на українському фронті таємно вивозять золото, здобуте в цій країні під наглядом ПВК “Вагнера”.

Або давайте подивимося, що відбувалося в Соледарі, куди “вагнерівців” кинули на штурм.

“Використовують їх як відволікаючий маневр, щоб на них звернули увагу, їх знищували, а водночас сильніші групи обходять праворуч-ліворуч, потай. Використовують їх як м’ясо”, — розповів командир українського батальйону “Свобода” Петро Кузик.

І одна з версій, її озвучували американці, що “одержимість” Пригожина Бахмутом обумовлена грошовими мотивами. А саме бажанням отримати контроль над соляними та гіпсовими шахтами, розташованими в цьому районі.

ПВК вже розрослася до таких масштабів, що має на озброєнні важку техніку, артилерію та військову авіацію. Літаками управляють в основному колишні військові. Про це розповіли аналітики Американського інституту вивчення війни. А Держдепартамент вважає, що ця компанія — “гаманець” Кремля.

“США працюють над нейтралізацією діяльності приватної військової компанії “Вагнер”, відомої своєю жорстокістю, і яка фактично спонсорує російську владу”, — заявив радник Держдепартаменту США Дерек Шолле.

За даними американських джерел, на Донбасі зараз воюють до 40 тисяч ув’язнених — у складі ПВК “Вагнера”. Вони вирушають на фронт за поняттями. Тільки тепер поняттям не “зеківським”, а пригожинським.

А це означає, що за найменшу провину завербованим зекам не виплачують обіцяні гроші. На словах вони ніби герої, але насправді все зовсім не так, розповів колишній командир відділення ПВК “Вагнера”, Андрій Медведєв. Він втік із Росії до Норвегії та попросив там політичний притулок.

“Частину ув’язнених ховали на місці… Записували їх у безвісти зниклі. Виплачують гроші, якщо тіло упізнано та передано родичам. А якщо зниклий безвісти — ніхто платити не буде”, — каже колишній командир відділення ПВК “Вагнера” Андрій Медведєв.

Тих, хто намагається втекти з поля бою чи хоче здатися в полон, “вагнерівці” розстрілюють самі.

“Своя армія відкриває по них вогонь з артилерії. Є випадки, коли по 7-8 осіб ув’язнених намагаються здатися, а їх зі спини потужними снарядами накривають”, — розповів засновник проекту Gulagu.Net Володимир Осєчкін.

За його словами, піврічне “відрядження” на фронт переживають лише 15-20% ув’язнених. При цьому більшість тих, хто вижив, отримують тяжкі поранення. Кількість загиблих серед ув’язнених у ПВК — понад 10 тисяч людей. Але це один бік медалі, схований подалі від очей. Є й інший. Той, що показують по телевізору.

Нові “герої”

Росія вперто робить із “вагнерівців” героїв, не соромлячись їхнього минулого, підкреслено не помічаючи того, що вони робили.

Наприклад, на Уралі поховали 46-річного Сергія Молодцова, котрий до війни був рецидивістом і душогубом, який відбував у колонії термін за вбивство матері. Відсидів 5 років із 11 і вирушив на війну. І ось убивця власної матері — тепер герой. Ви можете собі уявити – у некролозі найманця назвали “творчою натурою та чесною людиною”.

Молодцова поховали з усіма почестями, як героя. Героя нового російського часу. Ось ще сучасні російські “герої”. Пригожин навіть провідав їх у шпиталі. І звісно ж пообіцяв свободу. А преса — дізнавшись про прізвища, дізналася про їхні історії. Один із них убив молотком свою бабусю, ветеранку Другої світової. Це Дмитро Карягін. Отримав 14 років колонії, але термін не досидів — поїхав на Донбас втілювати в життя ідеї кремлівського диктатора. І ось що обіцяє таким людям Пригожин:

“Якщо живий-здоровий, усе гаразд, ноги-руки на місці: або повертаються до нас, або їдуть додому, але не безчинствують. Міліція до вас має ставитись з повагою. Є помилування, папір, подяка від глави республіки та медаль “За відвагу”. Усі ті, хто воював, їх одержують, винятків поки що немає”.

За даними російських правозахисників, у “вагнерівців” на руках дійсно з’являються папери про зняття судимості. А от формально нічого не змінюється.

“Якщо подивитися на сайти судів, усі вони там висять із вироками та судимостями. До того ж і ми, і адвокати весь цей час отримували офіційні листи від федеральної служби виконання покарань — мовляв, вони продовжують відбувати покарання в Ростовській області”, — розповіла голова фонду “Русь Сидящая” Ольга Романова.

Або ще один російський “герой”. Про нього розповідає ВВС. Серед помилуваних ув’язнених журналісти впізнали неодноразово засудженого 34-річного Анатолія Сальміна. Самовільне залишення військової частини, потім викрадення автомобіля, потім — вбивство свого товариша. Завдяки Пригожину та війні ця людина тепер знову опинилась на волі.

Чим “індульгенції від Пригожина” обернуться для Росії? Зростанням злочинності. Це уже фіксується.

Журналісти пишуть, що рівень злочинності в Росії не просто зріс, а злетів із фантастичною швидкістю. За три перші місяці 2022 року в Росії зросла кількість магазинних крадіжок. Про це свідчить дослідження, проведене компанією NTechLab.

А за останні 10 місяців у Росії майже на третину збільшилася кількість злочинів із використанням зброї. Серед лідерів — Курська та Білгородська області — ті, що по сусідству з кордонами України.

Але у всій цій кримінально-тюремно-героїчній історії є один момент, на який не можна не звернути увагу. У Росії шикується ціла кримінальна вертикаль на чолі із засновником ПВК “Вагнера” Євгеном Пригожиним. І ця вертикаль міряється силами та впливом із російськими силовиками. Поки що “вагнерівці” опосередковано підкоряються Путіну. А що може бути завтра? Чи не прийдуть “злодії у камуфляжі” на зміну “злодіям у законі”?

Читайте також: Всі гроші — на війну: перехід РФ на військові рейки проаналізував Олексій Мацука

Прямий ефір