Зараз знову можна актуалізувати тему про необхідність запровадження додаткових санкцій проти Росії, які безпосередньо стосуватимуться її атомної галузі. Якщо вони нічого не зробили щодо Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), наразі відсутні жодні взагалі причини не вводити ці санкції. Таку думку сьогодні, 28 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.
“Якщо раніше багато країн, дійсно багато хто, говорили, що “от дивіться, може якось ситуація вирішиться і вони покажуть якийсь жест доброї волі тощо, і ми якось це питання розв’яжемо”, то зараз, коли вони це питання розв’язувати не збираються, мені здається, що немає вже ніякого сенсу ці санкції стримувати. Ось їх би треба було ввести, а потім, подивившись на реакцію Росії, і на те, як це б ударило по Росії, можливо, вони б тоді позицію щодо ЗАЕС змінили, і повернули б її під контроль України. Тому що на сьогодні це найважливіше, напевно, питання, і якщо Росія цього не зробить, то говорити про якісь там компроміси і тощо щодо ЗАЕС, мені здається, на сьогодні не варто”, — сказав він.
Також політолог прокоментував інформацію, що генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі прибув із візитом до України і зустрівся із президентом Володимиром Зеленським у Запоріжжі. На Дніпровській ГЕС голові МАГАТЕ показали останні руйнування, завдані ударами росармії. Гроссі заявив, що відвідає і ЗАЕС, щоб оцінити ситуацію з ядерної безпеки на об’єкті.
“На жаль, слід констатувати, що нічого хорошого [очікувати від цього візиту] з погляду розв’язання тієї проблеми, яку створили росіяни, коли вони окупували ЗАЕС. Гроссі фактично з одного боку визнав, що всі його плани, ідеї та пропозиції щодо демілітаризації є нереалізованими, тому що це все впирається у позицію Росії. Росія, з одного боку, розповідає, що вони за демілітаризацію цієї зони, з іншого боку, вони все роблять навпаки і категорично виступають проти цього”, — каже Рейтерович.
Але, зазначив політолог, хотілося б, щоб ці візити все одно були регулярними або там постійно були присутні представники МАГАТЕ хоча б з погляду захисту українських громадян, які залишаються та виконують свою роботу на цій станції.
“Просто тому, що якщо вони цього не робитимуть, буде ризик якоїсь катастрофи на ній. У них немає іншого виходу, вони заручники. Їх там тримають заручниками, змушують виконувати якісь дії, підписувати якісь документи або отримувати, наприклад, російське громадянство. Тому, звичайно, представникам МАГАТЕ треба було б там бути постійно і виступати, ну, хоча б посередниками в цьому, щоб не було жодних переслідувань щодо громадян України”, — підсумував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Мету і важливість візиту гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС назвав експерт