Доходи російського “Газпрому” в 2023 році впали майже на третину — це антирекорд останньої чверті століття, повідомляє FREEДОМ.
Найсерйознішою кризою в історії компанії вважають 1998 рік, коли ціни на акції “Газпрому” впали у понад 8 разів. Відтоді компанія пережила ще два серйозних падіння: у кризу 2008-го й у першу хвилю санкцій у 2014-му. Але, як стверджують аналітики, після рекордних збитків у 2023-му російська газова галузь може й не оговтатися.
“Російський “Газпром” у 2023 році отримав чистий збиток у 629,1 млрд рублів після чистого прибутку 1,23 трлн рублів роком раніше, випливає зі звітності компанії за міжнародними стандартами… Виручка “Газпрому” торік скоротилася на 27% — до 8,54 трлн рублів з 11,7 трлн рублів у 2022 році”, — пише видання The Moscow Times.
Доходи “Газпрому” різко пішли вниз через втрату європейського ринку експорту газу. Європа була головним покупцем російського газу до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, після — європейські держави серйозно зайнялися диверсифікацією імпорту.
“Введено в експлуатацію термінали з приймання цього самого скрапленого газу, було збільшено обсяги видобутку за межами Російської Федерації, в інших країнах, які є традиційними постачальниками природного газу в Європу, було побудовано, введено в експлуатацію досить багато невеликих інтерконекторів, які дозволили забезпечувати перекидання тих чи інших обсягів природного газу в різних напрямках”, — сказав експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.
Кремль покладає великі надії на зростання поставок до Китаю. Але Пекін прагне диверсифікувати свій енергетичний імпорт, отже, купувати стільки російського газу, скільки Москва раніше продавала в Європу, не стане. Крім того, на правах ексклюзивного покупця Китай вимагає та отримує рекордні знижки на пальне, що, безумовно, знижує доходи РФ.
“На відміну від нафти, щодо якої після введення санкцій Росії вдалося переорієнтувати поставки на Південно-Східну Азію, то тут через відсутність газовозів немає чим транспортувати газ у скрапленому вигляді. А трубопровідний газ, щоб транспортувати в той же самий Китай, так необхідно побудувати “Силу Сибіру-2”. А для того, щоб побудувати “Силу Сибіру-2”, потрібні мільярди доларів, десятки мільярдів доларів, яких у “Газпрому” немає, тому що доходи скоротилися”, — сказав Рябцев.
“Газпром” може спробувати розширити перелік експортованих продуктів, вважає фахівець Московського інституту енергетики і фінансів Олексій Бєлогор’єв. У коментарі агентству Reuters він повідомив, що для відновлення рентабельності компанія може спробувати продавати аміак, метанол та інші продукти газопереробки. Але, як стверджує Бєлогор’єв, такі методи не здатні серйозно вплинути на збільшення прибутку монополіста.
Читайте також: До 8 млрд євро доходу може втратити Росія із запровадженням санкцій на СПГ — огляд (ВІДЕО)