“Газпром” покарав сам себе: як Європа проходить зиму (ВІДЕО)

Січень в Іспанії. Скріншот: Reuters

Рекордно тепла і м’яка зима в Європі — з температурою у січні на 10°C вищою за середній показник — дозволила значно скоротити використання газу. Експерти заявляють: Росія розраховувала, що взимку Європа замерзне і буде змушена просити допомоги у неї, проте ЄС успішно впорався з викликом і відмовився від російського газу, повідомляє FREEДОМ.

У Малазі, що на півдні Іспанії, — аномально тепла погода: до +20 °C, 4 січня місцеві жителі та туристи купалися у Середземному морі та засмагали на пляжі.

“Це супер, тому ми і приїхали сюди, щоб погуляти пляжем. Сонце, гарна погода. У Нідерландах зараз дощ, тому ми й приїхали”, — говорить турист із Нідерландів Марсель.

Теплу зиму зустріли також у Польщі, Нідерландах, Ліхтенштейні, Литві, Латвії, Чехії, Данії. Регіональні рекорди зафіксовано у Німеччині, Франції та в Україні. Bloomberg пише, що м’яка зима позбавила Путіна головної зброї у протистоянні з Європою — газового шантажу. Наповненість газових сховищ у Німеччині — найбільшому споживачу російського газу — не знижується, а навпаки, збільшується.

“Ми налаштовані дуже оптимістично, чого насправді не було восени. Чим більше газу у нас буде у сховищах на початку року, тим менше буде стресу та витрат, з якими ми зіткнемося, щоб знову заповнити їх наступної зими”, — зазначив голова Федерального мережевого агентства Німеччини Клаус Мюллер в інтерв’ю громадській телекомпанії ARD.

Європа убезпечила себе цього опалювального сезону і заповнила на 98% газові сховища. Насамперед, на думку експертів, цього вдалося досягти за допомогою альтернативних постачальників блакитного палива: США, Норвегії, Катару, країн Північної Африки, а також віднедавна — й Азербайджану.

“Крім того, Євросоюз розробив серйозну програму скорочення споживання газу. Ця програма передбачає близько 300 млрд євро інвестицій в енергозбереження, енергоефективність, розвиток відновлюваних джерел енергії, будівництво нових LNG-терміналів (терміналів з отримання та регазифікації зрідженого газу, — ред.). Наприклад, Німеччина — найбільший споживач російського газу — запланувала будівництво п’яти терміналів. Уже один починає будуватися. І навіть Росія розуміє, “Газпром” розуміє, що шантаж провалився і Європейський Союз спокійно пройде цей опалювальний сезон”, — коментує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Щороку країни Євросоюзу споживали близько 400 млрд кубометрів газу. Цього року споживання скоротилося щонайменше на 10%. Експерти зазначають, цьому сприяли тепла зима та заходи ЄС щодо енергозбереження. Наразі Євросоюз споживає близько 350 млрд кубометрів газу. Через втрату європейського ринку російський “Газпром” сам себе загнав у кут і тепер зазнає величезних фінансових втрат.

“Якщо у попередні роки в середньому 150-160 млрд [кубометрів] “Газпром” експортував до Європи, то цього року цифра не перевищить 50-60 млрд кубічних метрів. “Газпром” по суті втратив ринок ЄС: це 100 млрд кубічних метрів або більше ніж 100 млрд євро. Це дуже суттєві втрати для “Газпрому”. Насамперед цей шантаж призвів до того, що “Газпром” покарав сам себе”, — констатував Володимир Омельченко.

Ще на початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну ЄС планував позбутися залежності від російського газу до 2025 року. На думку експертів, тепер цей шлях буде пройдено набагато швидше. Менш як за рік Євросоюз на чверть скоротив постачання блакитного палива з Російської Федерації. На думку Володимира Омельченка, наступного року Євросоюзу буде значно легше відмовитися від російського газу: логістика буде відпрацьована, з’являться нові джерела природного газу, у Німеччині буде побудовано термінали щодо імпорту зрідженого природного газу, а ціна на нього знизиться.

Читайте також: У Росії будуть системно накопичуватися проблеми в нафтогазовій галузі — думка

Прямий ефір