“Газпром” до 2030 року, найімовірніше, продаватиме газ виключно російським пенсіонерам, — експерт енергетичного ринку

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Російський “Газпром” уже перестав бути міжнародною компанією: втрата європейського ринку для нього навіть серйозніша, ніж втрата грошей. Таку думку сьогодні, 8 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

“Газпром” втратив ринок. Можна говорити про те, що він втратив гроші. Але це якось дрібно звучить. Гроші можна втратити, наприклад, через те, що ціни на природний газ знизилися. Але втрата ринку, причому такого значного, як європейський, — це набагато серйозніше для будь-якої компанії, яка називає себе міжнародною або транснаціональною. Ось “Газпром” уже фактично перестав бути міжнародною компанією сьогодні, оскільки навіть якщо порівнювати з тими компаніями, які ще видобувають газ у Російській Федерації, то “Газпром” уже не настільки монополіст, яким він був кілька років тому”, — сказав він.

Рябцев звернув увагу, що російська приватна компанія “Новатек” уже становить цілком серйозну конкуренцію “Газпрому”, експортуючи в Європу скраплений природний газ, хоча й у незначних обсягах.

“Якби свого часу ті рішення, які були прописані на папері, а саме зі створення флоту газовозів, зі створення маршрутів постачання скрапленого природного газу, з диверсифікації цих самих експортних постачань, було реалізовано, то “Газпром” зараз би не опинився у становищі компанії, яка до 2030 року, скоріш за все, буде продавати природний газ винятково пенсіонерам Російської Федерації”, — наголосив експерт.

Рябцев також зазначив, що скраплений природний газ зараз становить близько половини всього російського експорту до Європи. При цьому наростити експорт СПГ Росії навряд чи вдасться. Експерт акцентвав, що ЄС не вводив жодних заборон на придбання російського природного газу, але політика, що реалізується основними споживачами цього ресурсу в Європі, ставить хрест на всіх можливих перезапусках тих труб, які пов’язували Російську Федерацію з Європейським континентом ще з часів СРСР.

За словами Рябцева, Росії на тлі нестачі флоту газовозів бракує ще й технологій: свого часу компанії РФ проігнорували суворі вказівки влади щодо розроблення багатотоннажної технології скраплення газу.

“Зараз “Новатек” має технологію, але вона не дає змоги кратно збільшувати обсяги скрапленого природного газу, який може спрямовуватися на експорт”, — пояснив Рябцев. 

Він нагадав, що проєкти зі скрапленого природного газу на Далекому Сході зараз не розвиваються, бо після 2022 року припинився потік інвестицій. 

“Тому Китай не зможе збільшити обсяги закупівлі російського газу не стільки тому, що на цьому ринку, який став глобальним, існують конкуренти у вигляді того ж таки Туркменістану або якихось держав Південно-Східної Азії, які теж розвивають скраплення природного газу, але й через те, що немає грошей на будівництво тих труб, які зараз пов’язують Російську Федерацію з Європою. Їх просто не викопаєш і не перезакопаєш де-небудь у сибірській тундрі”, — сказав Рябцев.

Читайте також: Європі російський газ не потрібен: Москва зазнає збитків (ВІДЕО)

Раніше директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко заявив, що Кремль програв у газовій війні проти Європи. ЄС врахував загрозу з боку РФ, диверсифікував постачання, почав заощаджувати енергоресурси і значно збільшив частку поновлюваних джерел енергії.

Прямий ефір