“Газпром” без Європи: скорочення виторгу компанії компенсуватимуть росіяни зі своєї кишені (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

Виторг “Газпрому” від експорту газу 2023 року може скоротитися на 70%. Таким чином, Росія може втратити дві третини доходів. Про це свідчать розрахунки Reuters, засновані на даних про сплату експортного мита до бюджету РФ, повідомляє FREEДОМ.

Аналітики стверджують, що експорт “Газпрому” в далеке закордоння знизиться зі 100 до приблизно 68 млрд м3. Прогнози щодо виторгу теж невтішні.

“Виторг “Газпрому” від експорту газу у 2023 році може впасти більш ніж на 70%, внаслідок чого надходження в російську скарбницю скоротяться до близько 6,5 млрд дол. з 24 млрд дол роком раніше”, — з публікації Reuters.

За словами експертів, Росія втрачає експортні доходи на тлі розладу із Заходом і втратою традиційних ринків у Європі у зв’язку з вторгненням в Україну і запровадженням масштабних санкцій щодо Москви. Компенсувати істотний збиток нарощуванням експорту газу в Азію Кремлю не вдалося, і навряд чи вийде.

“А ринок Китаю, по-перше, і логістичні витрати більші на постачання, і ціни нижчі, і обсяг незрівнянно менший. Природно, що за таких розкладів у них падіння доходів дуже істотне. З огляду на те, що вони продовжують марити якимись ідеями з приводу будівництва газопроводу до Китаю, якому вони не потрібні”, — сказав голова експортно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.

Ба більше, реалізація більшості проєктів у нафтогазовій галузі пов’язана з ризиками через обмеження доступу до технологій. І навіть заявлених газохімічних проєктів буде недостатньо, щоб компенсувати втрату 130 млрд м3 газу, які “випали” з європейського напрямку.

“Тобто розплачуватися за це будуть росіяни, тому що “Газпром” суттєво підвищуватиме ціни на газ на внутрішньому ринку як для населення, так і для бізнесу. Це не компенсує ту прибутковість, яку вони мали на постачаннях до Євросоюзу. “Газпрому” точно не дадуть загинути. Його фінансуватиме або російський бюджет, або, що більш імовірно, російське населення”, — додав Кушнірук.

Зниження обсягу постачання газу і значне падіння виторгу призведе до скорочення інвестиційних програм “Газпрому” і погіршення макроекономічних показників Росії, зазначають аналітики. У зв’язку з невтішними прогнозами забили на сполох навіть у Державній думі РФ. Там закликали готуватися до істотних збитків у 2025 році.

“В умовах різкого зниження виторгу [від експорту], зростання видобутку газу, плюс додаткове податкове навантаження, виходить, що за таких умов “Газпром” заганяють у збитки, які сягнуть 2025 року приблизно 1 трлн руб. (8 млрд дол.) з урахуванням зобов’язань із газифікації та інших речей”, — наголосив голова енергокомітету Держдуми Павло Завальний.

У 2007 році Дмитро Медведєв, бувши головою ради директорів компанії, ставив за мету зробити “Газпром” найдорожчою компанією світу. Через 15 років він бовтається між 4 і 5 сотнями й це ще не межа. Справа тут не тільки в санкціях через розв’язану Росією війну проти України, а й у руйнівній корупції, а також безграмотному управлінні, кажуть експерти.

Читайте також: Наступного року долю “Газпрому” може повторити і “Роснефть”, — Савченко

Прямий ефір