Газовий шантаж президента РФ Володимира Путіна не вдався. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила план, як європейці можуть пережити зиму та впоратися з високими цінами на енергію та інфляцією. Також вона заявила, що санкції проти Росії — надовго, і зараз не час для поступок, а завданням Європи є подолати енергетичну залежність від Росії, повідомляє FREEДОМ.
Так, Єврокомісія озвучила план боротьби з енергокризою. Інфляція та ціни на енергоносії зросли у всіх країнах Євросоюзу після того, як російська державна енергетична компанія “Газпром” спочатку скоротила, а потім зупинила прокачування газу до Європи трубопроводом “Північний потік”.
“Торік російський газ складав 40% нашого імпортного газу. Сьогодні він знизився до 9%. Але ми також бачимо, що Росія продовжує активно маніпулювати нашим енергетичним ринком. Я маю на увазі, що вони вважають за краще спалювати газ, а не відправляти його до Європи за чинними угодами. Тож цей ринок більше не працює”, — заявила фон дер Ляєн.
За її словами, газосховища країн Євросоюзу заповнені на 84%. Це добрий результат, але не достатній для того, щоби зовсім не залежати від російських енергоносіїв. Тому Єврокомісія запропонувала заощаджувати електроенергію у всьому Євросоюзі. Особливо зменшити її споживання на 5% протягом пікових часів. Це допоможе зменшити загальне споживання країн ЄС на 10% до кінця березня наступного року. Також серед варіантів — направити надприбутки енергетичних компаній, які працюють на відновлюваних джерелах енергії, ядерному паливі, вугіллі, на підтримку приватних споживачів та бізнесу. За словами Фон дер Ляєн, зараз неправильно отримувати надвисокий прибуток від війни та на шкоду європейським споживачам.
“Наша пропозиція також включає виробників електроенергії, які працюють на викопному паливі, які мають зробити внесок у кризу, і загалом наша пропозиція дозволить зібрати понад 140 млрд євро для держав-членів, щоб безпосередньо пом’якшити удар. Це все екстрені та тимчасові заходи, над якими ми працюємо, включаючи обговорення граничних цін на газ”, — повідомила президентка Єврокомісії.
Тим часом кожна країна ЄС запроваджує свої обмежувальні заходи у боротьбі з енергокризою. Німеччина оголосила про пакет заходів на суму 65 млрд євро. Він включатиме разові виплати найбільш уразливим верствам населення та податкові пільги для енергомістких підприємств. Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що країна переживе зиму, додавши, що Росія більше не є надійним енергетичним партнером.
“Ми ухвалили рішення побудувати термінали зрідженого природного газу на узбережжях північної Німеччини, побудувати необхідні для цього трубопроводи, щоб ми могли імпортувати газ до Німеччини незалежно від Росії. Ми розширили потужності з Нідерландів, Бельгії, Франції. Ми заощадили газ. Ми знову використовуємо виробничі можливості вугільних електростанцій. На початку наступного року ми матимемо можливість використовувати решту атомних електростанцій південної Німеччини, якщо виникне необхідність”, — сказав Шольц.
Італія планує скоротити споживання газу на 7% протягом зими шляхом збільшення використання вугілля та зменшення опалення у всій країні. План передбачає скорочення опалювального сезону на два тижні і зниження температури теплоносія, що поставляється до будинків та офісів. Температуру в приміщеннях загального користування обмежать до 19 градусів, а часи опалення скоротять.
“Ми маємо працювати разом у Європі. Під час надзвичайної ситуації слід призупинити нормальну динаміку ринку та спробувати знизити вартість енергії та інших дуже важливих матеріалів не лише для громадян, а й для компаній, тому що ризик банкрутства компаній зараз дуже високий. Як часто буває, що швидше ви дієте, то менше вам доводиться витрачати”, — прокоментував ексміністр економічного розвитку Італії Карло Календа.
Найбільш пік енергетичної кризи для країн Євросоюзу вже позаду, заявив Єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні на економічному форумі в Італії. За його словами, країнам вдалося переорієнтуватись на інших постачальників газу, активно задіяти інші джерела енергії, а також розробити ефективні заходи економії енергії. Ці кроки вже дають хороший результат, демонструючи, що газовий план Путіна провалився, зазначив Джентілоні.
Читайте також: Росія програє Європі в газовій війні — факти (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, на момент російського вторгнення до України Росія щорічно постачала до ЄС близько 40% газу, що видобувається, чверть нафти і майже половину всього вугілля. Але як санкцій за розв’язану війну до кінця року буде заборонено більшу частину російського імпорту енергоресурсів до Європи. Підкріплює ефект і комплекс інших обмежень.