Єврокомісія проводить спеціальне засідання щодо подолання енергетичної кризи, спричиненої газовим шантажем Росії. Пропонують кілька механізмів: субсидування для споживачів енергоносіїв та встановлення цінового максимуму на російський газ. Пропозиції щодо зменшення енергетичної залежності Європи від Москви є й в України, повідомляє FREEДОМ.
Газ — паливо, що найчастіше використовується в Європі. Тому від вартості залежить загальна ціна на енергію. Росія завищила середню ціну на газ майже у 7 разів у порівнянні з минулим роком. Через це європейські атомні та теплоелектростанції, що працюють на вугіллі, отримують надприбутки.
Єврокомісія планує встановити стелю ціни на електроенергію для цих станцій на рівні 200 євро за МВт/год замість нинішніх 450 євро. Запропонований рівень відповідає ціні, яка була б без російського газового шантажу. Весь прибуток енергетичних компаній понад ціновий максимум у 200 євро за МВт/год планують розподіляти серед споживачів у вигляді субсидій.
“Настав час для споживачів отримати вигоду з низьких витрат на низьковуглецеві джерела енергії, такі як, наприклад, відновлювані джерела енергії. Ми запропонуємо перенаправити цей несподіваний прибуток державам-членам ЄС, щоб вони могли підтримати вразливі домогосподарства та вразливі компанії”, — заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.
За рахунок вчасних заходів щодо наповнення газових сховищ та диверсифікації постачання газу Європа вже змогла накопичити достатньо палива, щоб безпечно пережити зиму. Тому запропоновані заходи підуть на допомогу вразливим групам населення та бізнесу, що залежить від енергії чи енергоресурсів.
“Насамперед це хімічна промисловість, металургійна, виробництво будівельних матеріалів, можливо, навіть автомобільна промисловість. Тобто, це стосується найбільш розвинених країн Європейського Союзу. Таких як Німеччина, Нідерланди, Італія. Вони найбільше відчують на собі цю енергетичну кризу, штучно створену Росією”, — пояснює директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
При цьому Євросоюз навіть не розглядає можливість повернення до колишніх закупівель енергоресурсів у Росії. Адже російські компанії мають репутацію ненадійного постачальника. Але насамперед тому, що Євросоюз більше не може дозволити собі бути залежним від режиму, який розв’язав найбільшу після закінчення Другої світової війну на континенті.
Україна тим часом пропонує свої варіанти як обмежити вплив Кремля на Брюссель.
“Вугільне ембарго вже працює. Це удар по Росії на 8 млрд дол. щорічно. Нафтогазові доходи російського бюджету у серпні були на найнижчому рівні з початку війни, але цього замало. Необхідно, щоб якісно запрацювало введене Євросоюзом нафтове ембарго, а також щоб було ухвалене рішення про поетапне газове ембарго”, — зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Крім того, Україна пропонує збільшити експорт своєї електроенергії до ЄС. Це водночас допоможе розвитку української економіки та зменшить залежність Європи від Москви. А заповнені газові сховища дають змогу Єврокомісії встановити граничну ціну на російський газ. За інформацією Politico, Брюссель планує урізати його вартість уп’ятеро. Європейські країни вже готові до припинення Москвою постачання блакитного палива.
Читайте також: Як далеко може зайти Росія в газовому шантажі — прогноз від експерта