Газова війна Росії з Молдовою: окуповане РФ Придністров’я залишилося без блакитного палива (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот відео: uatv.ua

Молдова вперше отримала газ Трансбалканським коридором. Компанія “Молдовагаз” у тестовому режимі закупила природний газ у Болгарії. Паливо пройшло транзитом через Румунію та Україну. В умовах енергокризи підконтрольний Кишиневу правий берег Дністра забезпечений електроенергією в достатньому обсязі. Брак внутрішнього виробництва там заповнюють завдяки імпорту. Водночас на лівому березі тисячі людей залишилися без опалення та газу. Про ситуацію в окупованому Росією Придністров’ї, розповідає FREEДOM.

Понад 70 тисяч будинків в окупованому Росією Придністров’ї залишилися без газу. У півтори тисячі багатоквартирних будинків немає опалення та гарячої води. Про це повідомили в так званому уряді республіки. Через зростання навантаження на енергосистему в регіоні ввели віялові відключення світла. Тільки за 2 і 3 січня на електромережах сталося 136 аварій. У результаті понад 3 200 абонентів залишилися і без тепла, і без світла. Крім того, зупинилася вся місцева промисловість. Працюють тільки ті підприємства, які виробляють харчові продукти. Усе це — наслідки рішення Москви припинити постачання газу в Молдову.

“Поставивши під загрозу майбутнє протекторату, який вона підтримувала протягом трьох десятиліть, прагнучи дестабілізувати Молдову, Росія демонструє неминучий результат для всіх своїх союзників — зраду та ізоляцію. Ми розглядаємо це як кризу безпеки, спрямовану на повернення проросійських сил до влади в Молдові та використання нашої території як зброї проти України, з якою в нас спільний кордон протяжністю 1 200 км”, — заявив прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан.

Допомогти із закупівлями газу Тирасполю запропонував Кишинів. За словами глави уряду Молдови Доріна Речана, альтернативні енергетичні рішення, а саме системи на основі біомаси й генератори, а також гуманітарна допомога і медикаменти, готові до доставлення в окуповане Росією Придністров’я. Ба більше, за словами голови правління “Молдовагазу” Вадима Чебана, компанія готова організувати закупівлі на європейському ринку та постачати паливо за всіма альтернативними маршрутами. Але Тирасполь від допомоги відмовився. У розпал енергокризи так званий глава підконтрольного Росії Придністров’я цинічно заявив, що “безвихідних ситуацій не буває” і порадив землякам обігріватися дровами.

“Влада Придністров’я відхилила цю пропозицію, заявивши, що вона передбачає закупівлю газу за “вищими й нестабільними” цінами. У Тирасполі також заявили: очікують, що російський “Газпром” відновить постачання газу за контрактом, термін дії якого спливає 2026 року”, — з публікації видання IPN із посиланням на виконувача обов’язків голови правління АТ “Молдовагаз” Вадима Чебана.

Попри те, що контракт Москви та Кишинева дійсний ще майже два роки, з осені 2022-го “Газпром” значно обмежив постачання. Відтоді весь куплений у Росії газ ішов у Придністров’я — для споживачів і насамперед для виробництва електроенергії, яку Тирасполь продавав на правий берег Дністра. Російський газ ішов через територію України. З 1 січня 2025 року Київ припинив його транзит. Але Москва відмовилася продовжувати експорт газу з іншої причини — через нібито багатомільйонні борги Молдови, які, до речі, міжнародний аудит не підтвердив.

“Ця криза повністю сфабрикована Росією. Це, звичайно, пов’язано з вторгненням Росії в Україну. Але це абсолютно не стосується суперечки про транзит газу між Росією та Україною. Криза навколо транзиту газу через Україну дуже ускладнила росіянам постачання газу до Молдови, але повчально зазначити, що росіяни вирішили сфабрикувати абсолютно окрему суперечку, нібито з приводу не виплачених боргів. Суть з погляду Росії полягає у створенні енергетичної кризи, яка потім переросте в політичну”, — прокоментував заступник директора Королівського інституту об’єднаних служб Джонатан Еал.

Мандат нинішнього парламенту Молдови закінчиться 11 липня 2025 року. Не пізніше, ніж за три місяці після цієї дати в країні відбудуться парламентські вибори. У цей період Росія залучить максимум своїх ресурсів, щоб отримати контроль над депутатами в Кишиневі. Так, за словами директора Служби інформації та безпеки Молдови Олександра Мустяце, Москва має намір вдатися до підкупу виборців, операцій впливу через ЗМІ та організації вуличних заворушень. Фактично повторити тактику, яку вже практикувала на президентських виборах і референдумі про євроінтеграцію в Молдові 2024 року. Тоді голосування супроводжувалося масовим підкупом, фальсифікаціями та нагнітанням російської пропаганди.

Читайте також: Заради шантажу Молдови: Росія залишила окуповане нею Придністров’я без газу (ВІДЕО)

Прямий ефір