“Гаванський синдром”: факти про жертв маловивченої хвороби, за якою може стояти ГРУ, розслідують журналісти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Справа, яка з конспірології перетворилася на правду. Журналісти-розслідувачі дійшли висновку, що Головне розвідувальне управління (ГРУ) Росії переслідувало та калічило американських дипломатів секретною зброєю. Мова про “гаванський синдром”, коли американці по всьому світу чули протяжний писк, після чого втрачали координацію, повідомляє FREEДОМ.

Протягом 10 років американські дипломати, чиновники та розвідники періодично стикаються з дивною хворобою: спочатку чують незрозумілий писк, потім не можуть сконцентруватися, спати, страждають від мігрені, втрачають координацію. Наслідки захворювань бувають настільки серйозними, що деякі службовці змушені назавжди покинути професію. Схоже на теорію змови, проте це задокументований “гаванський синдром”.

Синдром отримав свою назву після випадку на Кубі 2016 року, коли внаслідок зближення Вашингтона і Гавани, знову запрацювало американське дипредставництво. Ім’я першої жертви “гаванського синдрому” не називають. Відомо, що це був розвідник, який працював під прикриттям дипломатом. Атака в Гавані торкнулася і канадців. Далі схожі випадки траплялися по всьому світу: в Європі, зокрема, в Росії, Південно-східній Азії та Латинській Америці. Скарг було понад тисячу, кілька десятків докладно вивчено. Що ж викликає таку хворобу, поки не з’ясували, головна версія — імпульсне мікрохвильове випромінювання.

“Я можу розповісти вам про два дослідження, до яких я був тісно залучений: одне в Національній академії наук США, інше проведене експертами для розвідувального підрозділу США. В обох дослідженнях ми виявили кілька ймовірних механізмів, один із яких був спільний у висновках двох досліджень. Цей механізм являв собою певну форму радіочастотного випромінювання, яке іноді називають мікрохвильовим випромінюванням”, — повідомив професор Stenford University Девід Рельман.

Кілька світових видань, The Insider, Der Spiegel і 60 Minutes, провели спільне розслідування. Стало відомо, що подібні симптоми в американців по всьому світу з’являлися в той час і в тих місцях, де були представники ГРУ.

Розслідувачі розповідають, що дивні збіги обставин насправді почали фіксувати за два роки до Гавани. У 2014-му були помічені перші пересування представників ГРУ. Ті зазвичай прилітали в одну країну, орендували автівку і їхали далі, плутаючи так сліди та приховуючи свій кінцевий пункт призначення. Кілька груп стежили за жертвами, вели підготовку і виконували такі атаки. Серед фігурантів навіть знайшли старого знайомого — Олександра Мишкіна з паспортом на ім’я Петрова, який засвітиться під час отруєння Скрипалів у Солсбері. Загалом розслідувачі дізналися десятки імен представників ГРУ, які можуть бути причетні до атак. Ось так розповідає про свої симптоми агент ЦРУ Марк Полімеропулос, який у 2017 році був у Москві.

“Я дуже шкодую про цю поїздку. Посеред ночі в грудні 2017 року я прокинувся від того, що у мене дзвеніло у вухах, жахливо паморочилося в голові, все навколо в номері готелю оберталося, мене нудило. Це було по-справжньому страшно. Я провів багато часу в Іраку, Афганістані й, природно, до цього потрапляв у небезпечні ситуації, але це було одним із найстрашніших і найбільш дезорієнтаційних моментів у моєму житті”, — ділиться він спогадами.

Представників ГРУ помічали й в Китаї, після чого атаку звуком пережили співробітники американських консульств. Дивні інциденти фіксували в Грузії, а також у В’єтнамі, де постраждали американські дипломати, представники міноборони, а також співробітник ЦРУ, який раніше працював в Україні.

“Були дві жертви, які стикалися особисто з людьми, які в одному випадку слідкували, а в іншому — людина стояла під час атаки під вікнами поруч із будинком, і це виглядало дуже підозріло. Ми показали фотографії співробітників із частини 29155, яких підозрювали. В обох випадках жертви їх упізнали. В одному випадку був Єгор Гордієнко, це франкфуртська атака 2014 року, і в другому випадку — Альберт Авельянов, який теж співробітник 29155”, — розповів головний редактор видання The Insider Роман Доброхотов.

Розслідувачі повідомили, що у них є документи, які підтверджують, що ці ж співробітники з 29155 отримували держзамовлення на дослідження акустичної зброї. Як виглядає і діє апарат, що так впливає на людину, ще належить з’ясувати.

Мета таких атак — не вбити, а нашкодити та залякати, припускають розслідувачі. Тим часом у Москві вже традиційно заявили, що непричетні, а всі заяви журналістів — голослівні.

Читайте також: “Гаванський синдром”: про дивну хворобу, яка “підкосила” американських дипломатів, розповів шеф-редактор новин The Insider

Прямий ефір