Поточна передвиборча ситуація в США — мінімальний відрив між кандидатами Камалою Гарріс і Дональдом Трампом — наочно демонструє демократію в дії, коли результат виборів залишається невідомим до останнього моменту. Про це сьогодні, 3 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.
“Насправді така ситуація не вперше в США. Необхідно віддати належне: це демократія. Коли переможець виборів відомий заздалегідь, таке можливо в Росії та інших недемократичних країнах, де вибори — чиста формальність. А тут ми якраз бачимо гостроконкурентну боротьбу. Також потрібно враховувати особливості виборчої системи США”, — сказав він.
Політолог нагадав, що переможець президентських перегонів у США визначається не на прямих виборах, як, наприклад, в Україні.
“Спочатку відбувається голосування, і результати виборів визначають у кожному зі штатів, а потім виборники від кожного штату голосують за кандидата в президенти США. Вони мають проголосувати так, як проголосувала більшість виборців штату. Навіть якщо, наприклад, голоси розділилися приблизно порівну в одному зі штатів, усе одно всі голоси виборників будуть віддані так, як проголосувала більшість виборців цього штату. Це іноді створює парадоксальні результати”, — зазначив Фесенко.
Так, наприклад, 2016 року Гілларі Клінтон, кандидат від Демократичної партії, набрала на 3 мільйони голосів більше, ніж Дональд Трамп, кандидат від Республіканської партії. Однак за голосами вибірників переміг Трамп.
“Зараз Америка розділилася порівну. І це не просто симпатія до партій, а й симпатія до кандидатів. Причому працює не тільки симпатія, а й, можна сказати, неприйняття одного з кандидатів. Хтось категорично не хоче бачити президентом Трампа, комусь не подобається економічна політика демократів. Працюють різні чинники. За даними соціологів, голоси дійсно розподілилися дуже порівну, що створює сильну інтригу. Більшість фахівців не готові прогнозувати, хто переможе, оскільки рейтинги практично рівні, і передбачити результат виборів украй складно — хіба що, як жартують в Америці, підкинути монетку, оскільки ймовірність приблизно така сама”, — підсумував Володимир Фесенко.
Читайте також: Чого очікувати Україні від виборів у США — аналіз експертів
Нагадаємо, президентські вибори у США заплановані на 5 листопада 2024 року.