Домовленості з Росією можуть не дати Україні результатів, тому країні потрібно готуватися до подальших нападів Кремля. Таку думку висловив член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
– Чи може Росія піти на компроміси у переговорному процесі щодо припинення війни в Україні? Чи можете Ви, з огляду на досвід роботи в Тристоронній контактній групі, припустити, як діятиме Росія тепер?
– Чесно кажучи, я вже півтора року в переговорному процесі й мало бачив компромісів із російської сторони. Вони видавали за компроміси те, що їм вигідно, і те, що сподівалися використати проти нас. Наприклад, коли вони погоджувалися на перемир’я, у принципі нам теж вигідно було. Але навіщо вони погоджувалися на перемир’я? Для того, щоб показати, що в ТКГ перемир’я можна досягти, а от на рівні Нормандської четвірки, про зустріч якої буквально за тиждень до цього вони домовлялися, неможливо. Тобто вони таким чином намагалися знизити рівень Нормандської четвірки та підвищити рівень ТКГ, де були члени ОРДЛО. Тому, звичайно, жодні компроміси з ними не можна сприймати як здорове бажання врегулювати якийсь конфлікт на основі взаємних поступок. І я думаю, що вони можуть піти на компроміси лише в тому випадку, якщо вони бачитимуть, що у них безвихідь, і треба йти, зберігши обличчя. Чесно кажучи, поки що я не впевнений, що до Путіна дійшло, що йому настав час йти, зберігши обличчя, тому, поки що, я особисто не особливо вірю в ефективність цих переговорів.
– Багато експертів говорять про те, що Путіна намагатимуться підштовхнути до мирного рішення, бо не всім людям, які його оточують, подобається те, що відбувається на території України. Чи так це? Ви знаєте, мені здається, що Путін не дуже прислухається до свого оточення, тому що він, в принципі, переступив ту межу, яку міг переступити. Тобто він уже ізгой для нормального демократичного світу. Він уже втратив Україну – а це була одна із головних цілей його правління. Більше того, я думаю, що він розуміє, що багато хто з його оточення від нього відвернувся, тому це вже не ті люди, на яких він може покластися. Я вже не говорю про сумнівну адекватність його психічного здоров’я, тобто наскільки людина адекватно оцінює ситуацію. Тому цілком можливо, що він вважатиме зрадниками тих людей, які справді зараз зазнають втрат і закликають до мирного врегулювання.
Мені здається, Путін – це людина, яка розуміє лише силу, але їй треба донести, що ця сила працює проти неї. І я не впевнений, що у Росії є люди, які можуть йому це пояснити.
– Ви людина, яка вела переговори з Російською Федерацією, і знаєте, на які підлості вони можуть піти, як вони можуть розгортати реальність на свою користь. Що це за документ, як його потрібно виписувати, і які головні гарантії, а найголовніше – що буде, якщо їх буде порушено?
– Нам, на жаль, і мені теж невідомо, на які поступки Україна готова піти. Єдине, що я бачу, для нас прийнятне на даний момент, і що дозволить зберегти обличчя Росії та Путіну – це відмова України від НАТО. Хоча для цього треба міняти Конституцію. І сьогодні ми бачимо, що якщо ми виграємо цю війну, то, в принципі, необов’язково прагнути НАТО, вже НАТО потрібно буде прагнути до нас. Тому я думаю, що ми можемо розігрувати цю карту, але природно, в обмін на якісь гарантії безпеки, зокрема, і з боку Росії. Але не тільки Росії, ще мають бути якісь серйозні держави, ті ж Сполучені Штати, можливо, Туреччина.
Але якщо дивитися на Путіна, як на особистість, на політика, який бачить свою місію у відновленні Радянського Союзу, я не сильно вірив би в те, що Росія підпише угоду. Я більше припускаю, що сам переговорний процес Росія використовує для перегрупування своїх ресурсів, і потім нам доведеться знову відбивати агресію Росії. Або за цей час щось зміниться. Ось зараз я читав, що Путін хворий, і тоді все може змінитися.
Але ми вже маємо такий досвід, що й дипломатичні процеси не завжди призводять до кінцевого результату, а документи, що підписуються, не завжди працюють. А з Росією вони, як правило, не працюють. Тому все одно потрібно вибудовувати свою систему безпеки з розрахунком на те, що Росія порушуватиме будь-які домовленості.
Економіст розповів, як Росія відновлюватиме українські міста після війни
Подоляк: Підписи під мирною угодою ставитимуть президенти України та РФ Зеленський та Путін
Читайте також: Нардеп Лубинець: На евакуацію у Волновасі дається 15 хвилин, потім прилітають міни