Київ та Вашингтон вже цього тижня розпочнуть переговори щодо двосторонньої угоди про надання Україні гарантій безпеки. Президент США Джо Байден раніше говорив про те, що це можуть бути гарантії за ізраїльською моделлю, а американське видання Politico писало, що подібну модель гарантій розглядають Велика Британія, Німеччина та Франція. Однак ключова відмінність гарантій України від гарантій Ізраїлю полягає в тому, що Ізраїль ніколи не декларував мети вступити до НАТО. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Ігор Рейтерович.
Він вважає, що головною відмінністю гарантій США Україні буде чіткий термін їхньої дії.
“Гарантії будуть розраховані на певний час з дуже чіткою програмою, яка буде прописана по місяцях. Можливо, півріччя — залежно від того, яку форму буде обрано для підписання цих гарантій. Договір буде дуже деталізований, і стосуватиметься як поточних проблем та запитів, що є з боку Збройних сил України, так і питань стратегічного характеру, які загалом стосуються реформування нашого сектору національної безпеки та оборони”, — пояснив гість ефіру.
Рейтерович наголосив, що гарантії безпеки від США не стануть для України замінником вступу країни до НАТО, а сприятимуть інтеграції до Альянсу.
“Ізраїль ніколи не порушував, не порушує і навряд чи порушуватиме питання свого вступу до НАТО. Для України та наших партнерів це, по суті, вже вирішене питання. Йдеться винятково про терміни та особливості цієї інтеграції, що, безумовно, залежить від закінчення російсько-української війни. Тому ці гарантії є не замінником, а фактором, який сприяє посиленню цієї інтеграції та буде покликаний надати Україні необхідну допомогу”, — вважає Ігор Рейтерович.
За його словами, дуже важливо, що переговори про гарантії розпочинаються саме зі Сполученими Штатами. Це буде важливим сигналом іншим партнерам України, і від того, яким буде підписаний між Вашингтоном та Києвом договір, залежатиме й те, які гарантії надаватимуть інші держави.
Нагадаємо, і в Офісі президента України, і в Держдепартаменті США підтвердили, що вже цього тижня розпочнуться переговори Києва та Вашингтона щодо двосторонньої угоди щодо надання Україні гарантій безпеки.